Shikoni se si funksionon Mac-u juaj në Mavericks me Systemstats

statistikat e sistemit-mavericks-0

Gjithmonë mund të ndodhë që kur filloni procese të caktuara në Mac-in tonë dhe madje edhe programe specifike, hapja e tyre është ngadalësuar me kalimin e kohës duke bërë që shpejtësia e përgjithshme e sistemit të jetë më poshtë se ku duhet të jetë. Kjo mund të shkaktohet nga pajisjet e lidhura me kompjuterët tanë përmes USB, Thunderbolt ... ose ndonjë programi të instaluar së fundmi.

Edhe pse ideja jonë e parë për ta zgjidhur është përdorimi programe të palëve të treta Për të parë se çfarë po ndodh ose që një teknik i specializuar të na ofrojë mbështetje, ne gjithashtu kemi mundësinë të jemi në gjendje të shohim një seri statistikash që do të na ndihmojnë të përcaktojmë nëse gjithçka po funksionon siç duhet në një masë më të madhe ose më të vogël.

Pikërisht në Mavericks ata janë përpjekur të zgjedhin funksionimin e përgjithshëm të sistemit sa më shumë që të jetë e mundur me algoritmet e kompresimit të kujtesës dhe jetëgjatësinë e baterisë në laptopë, kështu që monitorimi mund të kryhet me Monitorin e Aktivitetit, i cili në të vërtetë do të ketë qasje në Systemstats për të krijuar një raport më vizual, por më pak 'të detajuar' për gjithçka që po ndodh.

statistikat e sistemit-mavericks-1

Sidoqoftë, për të parë absolutisht gjithçka që mund të na tregojë kjo Systemstats, duhet vetëm të shkojmë Aplikimet> Shërbimet> Terminali dhe shkruani në rreshtin e komandave «sudo systemstats», në atë moment ne do të prezantojmë fjalëkalimin tonë të administratorit dhe do të na tregojë të gjitha statistikat e sistemit nga frekuenca e CPU-së deri në kohën totale të aktivitetit të pajisjeve duke përfshirë të dhëna siç është koha në të cilën ka qenë pezullimi i aktivitetit të kujtesës ose pajisjeve të lidhura me USB për shembull.

statistikat e sistemit-mavericks-2

Brenda kësaj komande të thjeshtë mundemi gjithashtu shikoni një periudhë të caktuar kohore përfshirë "-s" pas sudo, intervalin kohor dhe "-e" për t'u mbyllur. Kjo do të na lejojë të shohim gjithçka që ka ndodhur gjatë asaj kohe të caktuar.

sudo-s systemstats 2013-12-10 15:30:00 2013-12-10 16:30:00-e

Më shumë informacion - Caktoni aplikacionet që dëshironi të ekzekutoni në një desktop specifik


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.