Si të shihni vlerën RGB ose gjashtëmbëdhjetë të secilit piksel në ekranin tuaj Mac

Njehsori dixhital i ngjyrave osx

RGB, i njohur edhe si Kuqe / jeshile / bluështë një metoda e identifikimit të ngjyrave përdoret nga monitorët e kompjuterit. Secila ngjyrë ka vlerën e vet RGB, dhe kjo është për shkak të një përzierjeje të këtyre tre ngjyrave së bashku, ato bëjnë që lloji i ngjyrës që po shikoni të ketë një ton ose një tjetër. Këto vlera RGB mund të përdoren për një larmi arsyesh, por kryesisht për ata që punojnë në Botimi i fotove dhe imazheve, ose ata mund të luajnë me të grafikë, dhe se është thelbësore për një Projektues uebi.

Një tipar pak i njohur i tij mushama është se sistemi juaj operativ vjen me një njehsor që mund të identifikojë RGB dhe ngjyrën heksadecimale të një pixel ekrani ose më saktë tuajin Letër-muri që keni në tavolinën e punës, dhe në këtë udhëzim do t'ju tregojmë se si bëhet.

dok i nisjes

Identifikoni vlerën RGB të çdo pikseli në ekranin tuaj Mac.

Nëse jeni duke u përpjekur të modifikoni një fotografi, dhe duhet të ndryshoni tonin e një ngjyre Adobe Photoshop o Pixelmator, ose jeni duke u përpjekur të bëni një grafik pak të mrekullueshëm, njohja e vlerave RGB të një pikseli në një mjedis ekzistues mund të jetë shumë e dobishme për të marrë efektet e ngjyrave që kërkoni.

Mac-i juaj vjen i pajisur me një pajisje të quajtur 'Matës dixhital i ngjyrave', dhe mund të gjenden në Launchpad> Të tjerët përmes dokut (si mund ta shihni në imazhin e mësipërm).

Pas fillimit të aplikimit, mund ta tërheqni treguesin kudo që dëshironi në ekran, dhe do të tregojë një pamje të zgjeruar të zonës në të cilën po tregon, dhe thekson se është pikërisht ajo që ju po matni, ku gjithashtu mund të zgjidhni formate të shumëfishta si vendas, P3, sRGB, RGB e përgjithshme, Adobe RGB, yy L * a * b *.

Në këtë shembull, unë jam duke matur ngjyrën RGB të një pjese të malit Wallpaper që vjen si parazgjedhje në desktopin e OS X El Capitan.

Matës dixhital me ngjyra RGB

Siç mund ta shihni, vlerat vijnë të jenë një e kuqe e 88, një jeshile e 33, dhe një blu e 40. Ju mund të përdorni të njëjtat vlera në një aplikacion si Adobe Photoshop o Pixelmator për të gjeneruar të njëjtat ngjyra për t'u përdorur për redaktimin e imazhit.

Matës dixhital me ngjyra dixhital 1

Si ta merrni atë në formatin heksadecimal.

Ekrani RGB është maja e ajsbergut me 'Matës dixhital i ngjyrave' në Mac-un tuaj. Mund të përdoret gjithashtu për të hyrë në vlerat e ngjyrave heksadecimale, të cilat janë të dobishme për të web designers që ata përdorin CSS y HTML rregullisht. Si krijues dhe zhvillues grafik, për mua është thelbësore, ku Zakonisht përdor shtesa në shfletues ta bëj më të lehtë këtë detyrë të lodhshme.

Për të ndryshuar nga vlerat RGB dhjetore standarde për vlerat heksadecimale, duhet të klikoni në mjet 'Matës dixhital i ngjyrave' për të ndryshuar menunë tuaj, dhe pastaj klikoni ekran > Ju tregoni vlera> Me sistemin heksadecimal për të ndryshuar vlerat në këtë format.

Matës dixhital i ngjyrave Hexadecimal

Përfundimi

Pavarësisht se nuk është një tipar që do të përdorni çdo ditë, përveç rrethanave specifike, 'Matës dixhital i ngjyrave' është një tipar shumë, shumë i lehtë që ka OS X dhe që fillimisht nuk do ta kisha zbuluar derisa të filloja të eksploroja dosjen time të shërbimeve më thellë, për këtë arsye doja të ndani atë me të gjithë lexuesit e Soy de Mac. Kur e gjeta, fillova ta përdor gjatë gjithë kohës për redaktimin e imazhit, kryesisht për ngjyra, përkoi me redaktimin e imazhit që unë përdor veçanërisht në këtë faqe në internet.

Ju gjithashtu mund të interesoheni për këto udhëzime:

Përdorimi i këtij funksionaliteti ka një përdorim mjaft e kufizuar, dhe për një përdorues normal mund të ketë pak përdorim, dhe për ekspertët në dizajni dhe faqet në internet Mund të jetë mjaft i kufizuar, por nuk dëmton kurrë të njohësh këtë funksionalitet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.