Shitjet e Mac në Indi u trefishuan pas hapjes së Apple Store në internet

Apple Store India

Apple kishte dashur të hapte një dyqan online në Indi për shumë vite, por nuk ishte e lehtë. Kompanitë e huaja që dëshironin të hapnin faqet e tyre të tregtisë elektronike u desh ofron 30% të katalogut të saj të prodhuar në vend, diçka e komplikuar për Apple pasi nuk prodhon pajisje në vend.

Megjithatë, prodhimi i rritur i iPhone në vend ndihmoi për të bindur qeverinë për të lehtësuar kërkesat dhe më në fund shtatorin e kaluar ishte në gjendje të hapni dyqanin tuaj online në vend, hapi i parë para hapjes së dyqaneve fizike, dyqane që do të marrin ende pak kohë për të mbërritur.

iMac

Falë hapjes së dyqanit online në Indi, Apple ka arritur trefish i shitjeve të Mac-ve në vend, duke u renditur në 5 më të mirët e prodhuesve që shesin pajisje kompjuterike në vend. Canalys shprehet se:

Apple u bë marka e pestë më e madhe e PC-ve në Indi në tremujorin e parë të 2021, me dërgesat e desktopëve, laptopëve, tabletëve dhe stacioneve të punës të kombinuara për të arritur 208.000 njësi.

Canalys shprehet se ky ndryshim në trend motivohet nga hapja e Apple Store online vitin e kaluar. IDC, nga ana e saj, mbështet këto të dhëna duke deklaruar se rritja e shitjeve të Mac në këtë vend ka qenë 335,5% nga viti në vit.

El tregu i tabletave Ai gjithashtu përfitoi nga kjo portë e re për qytetarët e Indisë, pasi shitjet e këtyre pajisjeve e vendosën Apple si prodhuesi i dytë më i madh i tabletave, me 29% të tregut.

Deirdre O'Brien, nënkryetari ekzekutiv i shitjeve dhe njerëzve të Apple, theksoi zgjerimin shtatorin e kaluar. gjatë hapjes së dyqanit online Apple në Indi:

Ne jemi krenarë që zgjerohemi në Indi dhe duam të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbështetur klientët tanë dhe komunitetet e tyre. Ne e dimë që përdoruesit tanë mbështeten në teknologji për të qëndruar të lidhur, për tu marrë me mësim dhe për të shfrytëzuar krijimtarinë e tyre dhe duke sjellë Apple Store online në Indi, ne po ju ofrojmë klientëve tanë më të mirën e Apple në këtë kohë të rëndësishme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.