Shitjet e Mac-ave vazhdojnë të rriten me 8% deri më tani këtë vit

kuti për macbook

Përkundër të gjitha gjasave, Mac-ët kanë shifra të mira shitjesh deri më tani këtë vit. Një rritje pozitive krahasuar me vitin e kaluar, në dëm të rënies negative që po pësojnë PC-të.

Dhe kundër të gjitha gjasave them, sepse ngjarjet botërore që po përjetojmë nuk e ndihmojnë aspak zhvillimin e sektorit: mungesa e çipit, fabrikat e mbyllura në Kinë, lufta në Ukrainë etj. Pa dyshim, projekti Apple Silicon ka qenë një sukses nga ana e atyre nga Cupertino.

zyra e analistit të tregut Hulumtimi i pikës së kundërt sapo postoi një raportojnë në shitjet e kompjuterëve në mbarë botën në tremujorin e parë të këtij viti. Dhe ata shpjegojnë se shitjet e Mac-ëve u rritën me 8% në tremujorin e parë të përmendur, ndërsa dy markat kryesore të PC-ve panë rënie prej 4,3%, krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar.

Raporti argumenton se kjo krizë është për shkak të katër faktorë që dëmtojnë rëndë tregun, dy prej të cilave ndikuan kërkesën dhe ofertën.

Së pari, inflacioni global po ul fuqinë blerëse si të konsumatorëve ashtu edhe të bizneseve. Së dyti, pushtimi i Ukrainës ka krijuar shumë pasiguri dhe shqetësim për të ardhmen sociale, politike dhe ekonomike. Së treti, mungesa e vazhdueshme e çipave dhe sfidat logjistike, veçanërisht me transportin detar. Së fundmi, mbyllja e përkohshme e fabrikave për shkak të bllokimeve të COVID-19 në Kinë kanë ulur më tej shanset e shitjeve.

Sigurisht, kërkesa e fortë për Mac-ët e rinj të Apple me M1 do të thotë që kompania ka parë që shitjet të rifitojnë terrenin që kishte humbur për vite me radhë. Apple vazhdoi suksesin e saj me MacBook të ri Silici i mollës për të parë rritje të dërgesave prej 8% në tremujorin e parë të 2022, duke rritur pjesën e saj të tregut me 100 bps nga viti në vit.

Luginë ishte marka e vetme e kompjuterëve me shifra pozitive, megjithëse vetëm një rritje prej 1% nga viti 2021. Udhëheqësi i tregut Lenovo pa shitjet me 10%, ndërsa u rendit në vendin e dytë HP ra 16%. Asus pati rritje në fillim të vitit, por për shkak të rënies së shitjeve të Chromebook-ëve të tij, ai ka rënë në 1% negativ në fund të tremujorit në fjalë.

Falë silikonit të Apple

Shifrat e mira nga Apple janë padyshim për faktin se në tremujorin e parë të 2021, ata nga Cupertino prezantuan Mac-in e tyre të parë desktop me çipin M1, IMac 24 inç. Më parë, ata kishin nisur tashmë MacBook Air, MacBook Pro dhe Mac mini M1. Që atëherë, Apple ka lëshuar një MacBook Pro të ridizajnuar në versionet 14-inç dhe 16-inç, si dhe versionin e ri. MacStudio.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.