Shitjet e Mac pësuan një pengesë në tremujorin e fundit

Për disa javë, djemtë nga Cupertino kanë vënë në dispozicionin tonë dy nga Mac-et Ata nuk kishin marrë vëmendjen e Apple për një kohë të gjatë. Unë jam duke folur për MacBook Air, i cili kishte të gjitha fletët e votimit për të zhdukur nga gama e MacBook me fillimin e MacBook 12-inç, dhe Mac mini 2018, një Mac që ka parë rritjen e çmimit të tij me 300 euro për bazën version.

Ky rinovim duhet të lejojë djemtë e Tim Cook, rimarr një pjesë të shitjeve që kanë humbur në tremujorët e fundit, veçanërisht gjatë kësaj të fundit ku shitjet e Mac kanë rënë me 24.3% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Këtu janë më shumë detaje në lidhje me shitjet e Mac gjatë tremujorit të tretë të vitit.

Sipas të dhënave nga raporti i fundit i TrendForce ku tregohet shitjet e kompjuterëve gjatë tremujorit të tretë të vititNe shohim se si të gjithë prodhuesit që janë pjesë e klasifikimit kanë rënë për sa i përket shitjeve, përveç Dell që është rritur 8% dhe Acer, me një rritje minimale prej 1,4%.

Aq shumë HP si Lenovo, shitjet kanë rënë ndjeshëm krahasuar me tremujorin e tretë të vitit të kaluar, me një rënie përkatësisht prej 1,8 dhe 1,6%, ndërsa Asus, ka parë që shitjet e tij janë ulur me 6,2%.

Por përplasja e madhe u mor nga Apple, i cili ka parë sesi shitjet e pajisjeve të saj kanë rënë me 24,3%, një rënie që ul pjesën e saj të tregut nga 10,4% që kishte në tremujorin e tretë të 2017 në vetëm 7,9%.

Në Apple ata nuk janë budallenj, ka të ngjarë që duke ditur këto të dhëna të dorës së parë, ata do të përqendrojnë prezantimin e iPad Pro të ri në të cilin është zëvendësimi ideal për kompjuterët tradicionalë, diçka që mund të jetë e vërtetë për shumë përdorues, por për ata prej nesh që përdorin kompjuterin për të punuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.