Shkruani në Windows ndarje NTFS nga Mac OS me MacFuse dhe NTFS-3G

Sapo pashë një tutorial të Kiwinho që e shpjegon atë shumë mirë dhe unë do ta shpjegoj këtu në një mënyrë të përmbledhur.

 1. Ne shkarkojmë MacFuse nga interneti http://code.google.com/p/macfuse/
  Shënim: Duket se ndryshe nga sa na thotë Kiwinho për versione të ndryshme për Tiger dhe Leopard, tani shfaqet vetëm një skedar i vetëm që supozoj se funksionon për të dy sistemet.
 2. Ne hapim paketën DMG, ekzekutojmë instaluesin MacFUSE.pkg që shfaqet… Vazhdoni… vazhdoni… vazhdoni mbyllni.
 3. Ne poshtë http://macntfs-3g.blogspot.com/ dosja DMG korresponduese.
 4. Ne hapim paketën DMG, ekzekutojmë instaluesin NTFS-3G.pkg që shfaqet… Vazhdo… Rinisni.

Pasi të kemi rindezur ne mund të shkruajmë në ndarjet e Windows NTFS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   javaquil dijo

  Epo, unë e kam instaluar siç e thatë dhe tani nuk zbulon hard diskun e jashtëm 🙁 (ntfs) më parë, vetëm më lini të lexoj.

  dhe gjëja më e keqe është se unë di të çinstaloj makfuzën dhe ntfs-3g ... 🙁

 2.   jaca101 dijo

  A keni rindezur? Jam mire…

  Për ta hequr, shtypni një terminal:

  sudo /Library/Filesystems/fusefs.fs/Support/uninstall-macfuse-core.sh

  Për të hequr ntfs-3g duhet të hapni dmg me të cilin e keni instaluar dhe të ekzekutoni nga terminali sudo / path_ Where_the_dmg / Çinstaloni NTFS-3G.command

 3.   javaquil dijo

  Unë kam provuar me skedarin tjetër, i cili vendos (i qëndrueshëm) dhe me atë tashmë funksionon mirë.

  Faleminderit shumë për kontributin !! 🙂

 4.   Edu dijo

  Meqenëse kam ekstremin e aeroportit, të gjithë disqet e mia të ndara nga ai janë si hfs, si nga windows ashtu edhe nga kompjuterat mac mund t'u shkruaj atyre pa probleme.

 5.   shef dhjami dijo

  Përshëndetje, do të vlerësoja nëse mund të më tregonit se si të çinstaloj,

  Falënderim

 6.   shef dhjami dijo

  Na vjen keq, unë isha duke thënë se metoda e treguar më sipër nuk ka punuar për mua, ndonjë këshillë?

 7.   shef dhjami dijo

  ok, zgjidhur, në rast se dikush ka probleme për të çinstaluar ntfs-3g, kërkoni skedarin vijues në internet, i cili ka një skenar çinstalimi:

  NTFS-3G_1.1120-katakomba e qëndrueshme.dmg

 8.   Miguel Angel dijo

  A e ka vërejtur dikush që shkrimet e diskut shkojnë shumë ngadalë me këto mjete? Nëse dini si ta zgjidhni këtë, ju lutem më tregoni.