Shtoni artikuj në shiritin Finder ose Dock me tastierë

sende gjetëse-dok-0

Këto dy vendndodhje, si shiriti anësor i Gjetësit ashtu edhe Dock janë dy nga vendet më të përshtatshme për t'u përdorur instaloni shkurtore në skedarët tanë dhe rregulloje sistemin pak në varësi të nevojave tona ose numrit të herëve që i përdorim këto qasje për t'i pasur ato më pranë.

Kështu që në këtë mënyrë mund të shtojmë dosjen e aplikacioneve në Dock ose të vendosim një shkurtore në shiritin Finder për një dosje specifike që është e rëndësishme për ne.

Mënyra më intuitive dhe e thjeshtë për ta bërë këtë është të klikojmë me miun mbi elementet që duam dhe t'i transportojmë në vendndodhjen e tyre, por kjo çon në probabilitetin e gabimit kur vendosni ato është më e lartë, kështu që në shumë raste do të shohim se si e kemi lëshuar miun para kohe dhe dosja që ne po zvarritnim ka hyrë në një tjetër ose që ne ta hedhim atë dhe është vendosur në një vend që ne nuk e dëshironim ... Sidoqoftë, megjithëse Ekziston gjithmonë mundësia e shtypjes së CMD + Z për të urdhëruar sistemin të zhbëjë ndryshimet, është paksa zhgënjyese të mos e bëjmë atë të duhur, madje edhe më shumë nëse jemi në një ngutje ose ne kini parasysh të bëni më shumë gjëra.

sende gjetëse-dok-1

Për ta shmangur këtë sa më shumë që të jetë e mundur, ne thjesht do të duhet të zgjedhim elementet që duam të tërheqim dhe pasi të kemi zgjedhur, shtypni CMD + T për të shtoni këto artikuj në shiritin anësor të Gjetësit, aq e lehtë. Me këtë do të kemi sigurinë e mos dështimit të tërheqjes kurrë. Metoda tjetër është po aq efektive dhe është të shtypni Shift + CMD + T dhe në këtë mënyrë ne do të shtojmë elementet në Dock, kjo është veçanërisht e dobishme kur konfiguroni Mac për herë të parë që nga hapja thjesht e një dritareje të re Finder dhe zgjedhja e elementët kur shtypni këtë kombinim, ato do të shtohen automatikisht.

Më shumë informacion - Krijoni Instalues ​​OS X në USB nga Rikuperimi i Internetit

Burimi - Cnet


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.