Si të shtoni widget në qendrën e njoftimeve macOS Sierra

widget-qendra-njoftime

Sapo të fillojmë të fyhemi me qendrën e rinovuar të njoftimeve macOS Sierra, ne shohim se përveç dizajnit të ngjashëm me atë të iOS 10 me transparenca dhe njoftimeve të ndryshme më të ndara dhe të vendosura më mirë për lexim, ai ka mundësinë që mund të na japë pak më shumë shtytje për ta përdorur atë, mundësia e shtoni widget-et e aplikacioneve që përdorim çdo ditë në të njëjtën qendër njoftimi. Ky opsion që ishte tashmë i disponueshëm në versionet e mëparshme na jep një plus funksionaliteti për këtë qendër njoftimi që ne kemi thënë me sinqeritet dhe personalisht pak ose asgjë në versionet e mëparshme.

Për të shtuar një widget në qendrën e njoftimeve, është aq e thjeshtë sa të ndjekësh hapat më poshtë. Ne duhet te klikoni në opsionin "Redakto" që shfaqet në fund të qendrës së njoftimit dhe shtoni ato që duam duke klikuar në «+». Ne mund të shtojmë ose heqim widget nga qendra e kontrollit sa herë që duam në një mënyrë të thjeshtë, të shpejtë dhe efikase.

makos-sierra-qendër njoftimi

Duhet të theksohet se si standard ne tashmë shohim widget-të e instaluara paraprakisht nga Apple dhe nëse kemi në dispozicion aplikacione me widget, ato do të jenë ato që mund të aktivizojmë. Për më tepër Apple shton tashmë nga versioni i El Capitan dhe unë mendoj më parë, një seksion në Mac App Store ku mund të gjejmë widgetet e disponueshme.

Mundësia e përdorni widget-et e Wunderlist, OmniFocus 2, Moti, Posta Ajrore, Parcela dhe një pjesë e mirë e aplikacioneve Ato do të na lejojnë të jemi më produktivë dhe të gjithë do t'i gjejmë drejtpërdrejt duke klikuar mbi të shtuar në qendrën e njoftimeve për sa kohë që zhvilluesi i aplikacionit e shton atë. Ndoshta me këto ndryshime do t’i përdorim pak më shumë, gjë që do të ndikojë drejtpërdrejt në interesin e zhvilluesve për të zbatuar të tyre.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.