Patentë e re e tastierës Apple, OS X 10.11.5, dyqane të reja në Indi, Dita e Mundësisë dhe shumë më tepër. Më e mira e javës jam nga Mac

soydemac1v2

Edhe një javë ju sjellim përmbledhjen e artikujve që kemi botuar gjatë javës në blogun tonë Unë jam nga Mac dhe që ju mund të mos keni qenë në gjendje t'i lexoni. Javë për javë Konferenca për Zhvilluesit e Botës Apple po afrohet dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të mësohemi me thashethemet që lidhen me Mac-in dhe botën që vërtitet rreth tij.

Këtë javë tashmë kemi parë thashetheme dhe rrjedhje se cili do të ishte sistemi i ri OS X dhe ardhja e Siri në të, por deri në qershor dhe me WWDC 2016 ne nuk mund të pohojmë ose supozojmë asgjë.

Tastierë kaptike

Ne filluam përpilimin me artikullin që fliste për patentën e paraqitur një tastierë haptike në kompjuterët Apple. Edhe një herë, kompania e Tim Cook është vendosur në ballë të inovacionit teknologjik pas një detyre të rëndësishme kërkimi dhe zhvillimi. Gjithmonë në ballë të inovacionit, Apple mori në 7 Prill miratimin e Zyrës së Patentave të projektit të paraqitur: romani tastierë pa çelësa për kompjuter.Tani ne i dimë detajet e teknologjisë që përbën këtë tastierë për laptopët tuaj.

lejedrejtimi portofol molle

Nëse jeni duke pritur që Apple Pay të vijë në vendin tonë dhe bashkë me të edhe Portofolin Apple do t'ju pëlqejnë lajmet në të cilat po flisnim se mund të ndodhte që në MB shoferët mund të shtoni patentë shoferin në Apple Wallet. Telefonat tanë inteligjentë janë një dritare për shumë gjëra të ndryshme nga ato që bëjmë zakonisht, të tilla si Bileta avionikartat e kreditit, dhe shumë më tepër. Dhe duket se Britania e Madhe po shqyrton mundësinë e të paktën lënies së lejes së drejtimit në telefonin e tyre.

OS X 10.11.5-iTunes 12.4

Këtë javë Apple ka vënë në dispozicion të përdoruesve versionin e ri të sistemit operativ OS X El Capitan 10.11.5, të cilin tani mund ta shkarkoni nga Mac App Store, pas katër betash të tij. Nuk është azhurnimi i vetëm që është lëshuar dhe është se Apple Watch dhe Apple TV janë tashmë të disponueshëm gjithashtu. Siç e dini, Apple ka lëshuar beta për këtë version të ri të sistemit OS X për javë të tëra dhe duket se sot ka qenë dita e zgjedhur për versionin përfundimtar për të arritur kompjuterët tanë.

Apple humbet investitorët

Perpara se ngadalësimi i rritjes vlerësuar në treg, Apple përballet me një situata e mundshme e rënies ndërkohë që lajme në lidhje me investimet tuaja ato nuk pushojnë së zgjuari interesin dhe dyshimet e përdoruesve. Pas disa muajsh nga zvogëlimi i pjesëmarrjes së David Einhorn në kompani, dhe disa ditë më pas Carl Icahn, një nga partnerët më të mëdhenj të investimeve të Apple, shiti të gjitha aksionet e saj, David tepper -një tjetër nga të mëdhenjtë për Apple- ka ndjekur hapat duke u hedhur 133 milion dollarë të tij në aksione.

dyqan_molla

Këtë javë ne kemi qenë në gjendje të mësojmë më shumë informacion në lidhje me atë që Apple synon me tregun indian në një periudhë afatshkurtër dhe është se dihet që ata planifikojnë të hapin asgjë më shumë dhe asgjë më pak tre dyqane të reja Apple në qytetet kryesore të Indisë. Në këtë mënyrë, banorët e këtij vendi mund të kishin më të arritshëm produktet e markës së mollës dhe me këtë të jemi në gjendje të rrisim shitjet në një treg që tani për tani është po aq ose më shumë në zhvillim se ai kinez. 

Dita e Mundësisë së Hyrjes

Ne e përfunduam përpilimin me lajmet që flisnin për Dita Globale e Ndërgjegjësimit për Aksesin. Bëhet fjalë për kremtimin e Ditës Botërore të ndërgjegjësimit për akses në internet. Teknologjia përparon dhe bashkë me të edhe interneti dhe gjithnjë e më shumë njerëz me probleme të aksesit ata që përdorin të dy mjetet dhe për këtë arsye është e nevojshme të evoluojmë sa i përket këtyre çështjeve.

Epo, deri më tani lajmet e mbledhura sot. Ne ju inkurajojmë të zhyteni pak në blogun tonë dhe të shihni të gjithë ata që nuk i kemi përfshirë në këtë përmbledhje, veçanërisht të aplikacioneve që janë falas për një kohë të kufizuar ose që kanë ulur çmimin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)