Si të hapni dhe zbërtheni një skedar në formatin RAR në Mac

Possibleshtë e mundur që, në disa raste, ju keni marrë një skedar të kompresuar në formatin RAR dhe nuk keni qenë në gjendje ta hapni atë. Dhe është shumë e dobishme të përdorni këtë format kur kompresoni një skedar, pasi punon disi më me efikasitet Në lidhje me të tjerët.

Sidoqoftë, ai gjithashtu ka një problem, dhe ky është ai nuk ka aq pajtueshmëri sa për shembull ka formatin ZIP, i cili në shumicën e sistemeve operative aktuale (përfshirë macOS), mund të zhbllokohet me një klik të vetëm.

Kjo është arsyeja pse këtu do të shohim disa aplikacione falas që mund të ndihmojnë shumë për të hapur skedarë të kompresuar RAR nga Mac-i juaj, në mënyrë që të jeni në gjendje t'i dekompresoni dhe, në këtë mënyrë, të përdorni të gjithë përmbajtjen e tyre.

Hapja e skedarëve RAR në Mac: katër aplikacione falas që mund t'ju ndihmojnë

Siç e përmendëm, në mënyrë të paracaktuar në Mac nuk ka asnjë mënyrë për të dekompresuar skedarët në këtë format, kështu që do t'ju duhet të shkoni në alternativa të palëve të treta, dhe këtu ne kemi përpiluar katër prej tyre që janë në dispozicion falas direkt nga Mac App Store, i porositur nga popullariteti më i lartë në më të ulëtin brenda dyqanit të aplikacioneve Apple.

Unarchiver

Shtë një dekompresor i shumë skedarëve, përfshirë ZIP, RAR, TAR, GZIP ... Dhe shumë të tjerë, madje edhe instalues ​​të Windows në formatin EXE. Funksionon shumë mirë, pasi është i aftë të hapë një mori formatesh me vetëm një instalim, megjithëse ka edhe defektet e veta, dhe kjo është që për shembull nuk do të jeni në gjendje të hapni një skedar RAR dhe të shihni përmbajtjen e tij para se ta nxirrni, ose të zgjidhni atë që dëshironi të dekompresoni me të, diçka për të cilën shumë nuk janë vetëm të bindur krejt

Unarchiver (Lidhja e AppStore)
Unarchiverfalas

Dekompresori

Decompressor është një aplikacion që punon në një mënyrë të ngjashme me atë të mëparshme, edhe pse në këtë rast do ta gjejmë më pak mundësi konfigurimi, dhe pak më pak pajtueshmëri me formatet e vjetra të skedarëve, megjithëse po, për të hapur një RAR funksionon pa probleme.

Ndoshta gjëja më e mirë është hollësia e saj, pasi ajo funksionon praktikisht në sfond, me një dritare të vogël pikërisht mbi dokun macOS, e cila është shumë më praktike. Gjithashtu, në rast se keni një skedar mjaft të rëndë dhe ju duhet pak kohë për ta dekompresuar, ai do t'ju tregojë direkt një njoftim sa më shpejt që ta ketë, në mënyrë që të mos keni nevojë të jeni të vetëdijshëm për të gjithë procesin që vijon .

Dekompresor për Mac

Dekompresori (Lidhja e AppStore)
Dekompresorifalas

iZip Unarkiver

Një tjetër alternativë falas në App Store është iZip Unarchiver, një aplikacion mjaft i thjeshtë që do t'ju lejojë gjithashtu të nxjerrni skedarë RAR dhe kompresat më të zakonshme në përgjithësi, dhe megjithëse nuk është aq delikate sa mund të jetë Decompressor, nuk është keq në të gjitha Tani, problemi më i raportuar nga përdoruesit është se për disa nga veçoritë që ofron, ju ridrejton në versionin e paguar, gjë që e bën atë të ketë disa rishikime të këqija në iTunes, por është ende një alternativë e vlefshme për shumë raste.

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

RAR Extractor Lite

Nga ana tjetër, ne kemi RAR Extractor Lite, i cili gjithashtu ka një rezultat të mirë mesatar në App Store, pasi ai gjithashtu punon shumë mirë dhe është shumë i lehtë, edhe pse në këtë rast është i pajtueshëm vetëm me llojet më të zakonshme të skedarëve, dhe në të njëjtën mënyrë për disa funksione specifike do t'ju duhet gjithashtu të blini versionin e paguar, e cila mund të jetë mjaft e bezdisshme për disa përdorues, megjithëse është ende një opsion më se i saktë, dhe me një dizajn të këndshëm.

RAR Extractor - Unarkiver (Lidhja e AppStore)
RAR Extractor - Unarkiverfalas

Përfundim: aplikacionet më të mira për të nxjerrë skedarë RAR në Mac

Pa dyshim, katër mjetet falas që kemi paraqitur janë shumë të mira, dhe secila prej tyre ka pikat e saj pozitive dhe negative. Sidoqoftë, janë dy që dallohen nga të tjerët pa dyshim, dhe ato janë ato që ne me të vërtetë ju rekomandojmë që të instaloni nëse keni dyshime:

 • Dekompresori: rezulton të jetë opsioni më i mirë, veçanërisht për përdoruesit e papërvojë, pasi është shumë i lehtë për t'u përdorur, ka një dizajn mjaft kompakt dhe modern dhe, në përgjithësi, është shumë i thjeshtë, dhe se në këtë rast nuk është një gjë e keqe , por gjithçka ndryshe.
 • Unarchiver: Përkundrazi, ky është gjithashtu një opsion shumë i rekomanduar, pasi është shumë i dobishëm kur dekompresoni skedarët në formate të vjetra, kështu që do të jetë i dobishëm nëse punoni me këtë lloj skedari, megjithëse për RAR-të, njërën nga këto dy ose prej të cilave ne keni folur do t’ia vlejë pa problem.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hektori dijo

  Përshëndetje. Kam kohë që përdor Keka. Paidshtë paguar në dyqanin Apple por deri më tani është falas në faqen e zhvilluesit. Lejon disa formate dhe është shumë i lehtë për t’u përdorur.

  1.    Francisco Fernandez dijo

   Pershendetje Hektor. Siç e përmendët, Keka është gjithashtu një mundësi shumë e mirë, edhe pse në këtë rast ne kemi vendosur të mbledhim vetëm opsionet që janë në dispozicion falas nga Mac App Store, pasi ne besojmë se mund të jetë më e lehtë për përdoruesit më të papërvojë.

   Por, po, siç e përmenda, ai është ende një mundësi e jashtëzakonshme, e cila është gjithashtu në përputhje me shumë formate. Përshëndetje, dhe faleminderit shumë që na lexuat dhe ju inkurajuam të komentoni!

 2.   një dijo

  Unë jam me Hektorin ... megjithëse sigurisht që udhëzuesi është më i dobishëm siç e keni bërë. Pershendetje!