Si Apple vendos çmimet e saj

Apple-Price

Me siguri shumë prej jush kanë vërejtur që produktet e Apple pothuajse gjithmonë kushtojnë njësoj në të gjitha dyqanet. Tani mund të shkoni te shitësi më i modifikuar i autorizuar, ose tek zinxhiri më shumëkombësh, variacionet e çmimeve janë, në të shumtën e rasteve, inekzistente, dhe nëse ka, ato nuk janë shumë të rëndësishme. Vetëm ato produkte që ndërpriten kanë zbritje të konsiderueshme. Ndërsa dyqanet e mëdha ofrojnë marrëveshje të pabesueshme në laptopë, desktop ose tabletë, produktet e Apple vazhdojnë me çmimet e tyre të pandryshuara gjatë gjithë vitit. Si e merrni atë?

Strategjia që vijon është mjaft e lehtë për tu kuptuar: marzhet e shitësve janë minimale. Manzana u ofron prodhuesve të saj shitësve me çmime shumë afër çmimit me pakicë. Në këtë mënyrë, Apple siguron që shitësit nuk mund të bëjnë marrëveshje të shkëlqyera, përveç nëse humbin para me shitje në mënyrë që të marrin klientët të cilët më pas blejnë pajisje për produktet e Apple, të cilat lënë shumë më shumë diferencë fitimi. Kjo e fundit nuk është se është shumë e shpeshtë, por është një strategji që disa dyqane të mëdha ndjekin herë pas here.

A është e dobishme kjo për Apple? Padyshim që po. Nga njëra anë, parandalon dyqanet e mëdha, me një prani shumë më të madhe në të gjithë botën sesa Apple me dyqanet e saj të Apple, të jenë në gjendje të vendosin çmime që konkurrojnë me çmimet zyrtare të Apple. Natyrisht, përfitimi që Apple merr me një shitje përmes rrjetit të saj të dyqaneve zyrtare ose dyqanit të saj në internet është më i madh se ai i marrë me një shitje të një zone të madhe dhe do të ishte absurde që ata të merrnin më shumë fitim për të dëmtuar dyqanet e tyre Apple . Nga ana tjetër, ajo arrin të ruajë atë imazh të "produkteve premium", të cilat kushtojnë praktikisht të njëjtën gjë, në çfarëdo dyqani në të cilin shkoni.

Çfarë përfitimesh marrin dyqanet që shesin produktet e Apple? Epo, direkt me shitjen e produkteve të tyre ata nuk marrin përfitime të mëdha ekonomike, por ato i marrin indirekt. Shitja e një produkti Apple shoqërohet me pajisje të shumta kufijtë e të cilave janë shumë më të larta, dhe gjithashtu cila është një zonë e madhe që nuk shet Macbooks ose iPad? Epo kjo. Çfarë përfitimesh ka për blerësit? Epo, padyshim, pothuajse asnjë, sepse nuk mund të përfitojmë nga ofertat që ndodhin në markat e tjera. Dhe kur them "pothuajse asnjë" është sepse ka disa, dhe nëse doni të blini Macbook Retina e re 13 inçJu nuk duhet të bëni shumë për të gjetur një çmim të mirë, sepse kushton njësoj kudo.

Më shumë informacion - Macbook Pro i ri 13 inç me ekran Retina

Burimi - MacWorld


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.