Si të transferoni të gjitha të dhënat në Mac-in tuaj të ri

MacBook Pro

Në këto data kur dhuratat janë protagonistë, mbase disa nga ju me fat që kanë marrë një Mac të ri. Nëse jo, mos u dëshpëro, Magët mund të të sjellin një të tillë. A mund ta imagjinoni marrjen e Mac Pro të ri?

Le të ndalojmë së ëndërruari për një moment, tani për tani ka marrëveshje të mira për MacBook Air, për shembull. Një nga gjërat që mund t'ju shqetësojë më shumë është transferimi i të gjitha të dhënave nga makina e vjetër në atë të re. Ne ju mësojmë se si të veproni në këto raste.

Një Mac i ri, por saktësisht i njëjtë me atë të vjetër

Ka shumë mënyra me të cilat mund të transferoni të dhëna nga kompjuteri juaj i vjetër Mac i ri. Ne ju sigurojmë se Në këto procese, Apple ka bërë shumë përpjekje për ta bërë procesin sa më të këndshëm.

Gjëja e parë për të bërë dhe kjo është logjike, është një kopje rezervë të përmbajtjes nga Mac i vjetër. Mund të përdorni Time Machine ose ndonjë hard disk të jashtëm, madje edhe iCloud ose Dropbox.

Apple ka një mjet të quajtur "Asistenti i Migracionit". Kompjuterët që përdorin macOS Sierra ose më vonë mund të transferojnë të dhëna përmes WiFi. Përdorni mjetin në mënyrë që gjithçka të shkojë normalisht.

Asistenti i Migracionit i Apple ju ndihmon të zhvendosni informacionin nga një Mac i vjetër në një Mac të ri

Për të përdorur magjistarin duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni Asistentin e Migracionit, i cili ndodhet në dosjen Utilities të Dosja e aplikacioneve.
 2. Klikoni Vazhdo.
 3. Kur u pyetën se si doni të transferoni informacionin tuaj, zgjidhni opsionin për të transferuar nga një Mac, një rezervë Time Machine, ose një disk fillestar.
 4. Klikoni Vazhdo. Ju mund të shihni një kod sigurie.
 5. Duke parë atë kod, duhet të jetë e njëjtë në të dy kompjuterët.
 6. Zgjidhni informacionin që dëshironi të transferoni nga njëra te tjetra.

Ju gjithashtu mund të shkoni hap pas hapi. Ashtë një ide e mirë për të instaluar atë që vërtet dëshironi të mbani dhe të mos mbushni kompjuterin tuaj me "plehra".

Për ta bërë këtë, para se të transferoni të dhëna nga i vjetri në Mac të ri, sigurohuni që të hyni në të gjitha llogaritë që keni. Ju duhet të përdorni një menaxher fjalëkalimesh, jeni në kohë.

Për të marrë të gjitha aplikacionet, të gjithë ju duhet të bëni është të identifikoheni me Apple ID tuaj në Mac App Store. Klikoni mbi emrin tuaj dhe do të shihni të gjitha aplikacionet e blera dhe / ose të blera, duke përfshirë edhe pajtimet. Shkarkoni përsëri.

iCloud do të bëjë pjesën tjetër me të gjitha të dhënat që keni sinkronizuar, si email, foto, etj;

Nëse, nga ana tjetër, kompjuteri juaj i vjetër është një WindowsEpo, së pari, urime, sepse tani gjërat e mira fillojnë. Apple publikoi një udhëzues për të kaluar të dhënat nga njëra te tjetra pa probleme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.