Si të çaktivizoni Sugjerimet Siri në iOS 9

 

çaktivizo-sugjerimet-nga-siri iOS 9 ishte hapi i parë i Apple drejt të qenit proaktiv. Çfarë do të thotë kjo? Epo, iPhone, iPod Touch ose iPad mëson pak për ne që të jemi në gjendje të propozojmë atë që mund të bëjmë në çdo kohë të caktuar. Këto propozime të pajisjes sonë do të na vijnë nga asistenti ynë virtual në formën e Sugjerime nga Siri dhe ato do të shfaqen në Kërkim, i cili deri në iOS 8 - dhe unë mendoj se do të vazhdojmë ta quajmë gjithmonë - ishte i njohur si Spotlight.

Logjikisht (ose jo), kjo mund të tingëllojë paksa e çuditshme për disa përdorues të iOS që japin shumë rëndësi për privatësinë tonë. Megjithëse në teori informacioni i mbledhur nga Siri nuk duhet të ndahet me askënd, është e kuptueshme që disa përdorues nuk duan që askush, as ndihmësi ynë virtual, të dijë cilat janë zakonet tona të përdorimit të pajisjes sonë të lëvizshme. Nëse kjo është çështja juaj, gjëja më e mirë që mund të bëni për të qëndruar më e qetë është të çaktivizoni Sugjerimet Siri. 

A ia vlen të çaktivizoni Sugjerimet Siri?

 

Kjo do të ishte pyetja miliona dollarëshe. Unë personalisht kam dy përgjigje për këtë pyetje:

 • Nga njëra anë, mendoj nuk ia vlen përveç nëse është për ndjenjën e lartpërmendur që vetëm ne e dimë se si e përdorim pajisjen tonë të lëvizshme. Por kjo është thjesht një ndjenjë, pasi të dhënat që Siri mund të mbledhë, të cilat do të jenë mjaft të pakta, siç janë ato që ne përdorim në cilën kohë dhe ku, do të jenë plotësisht anonime dhe askush nuk do të ketë qasje në to.
 • Nga ana tjetër, dhe kjo është diçka personale, pasi ekziston opsioni, mendoj se nuk e kam përdorur kurrë, kështu që, sipas mendimit tim personal dhe jo të transferueshëm, asgjë nuk ndodh nëse i çaktivizojmë ato.

Çfarë tjetër mund të bëj për privatësinë time?

privatësia me siri

Sot është shumë e vështirë të jesh 100% i sigurt se askush përveç nesh nuk do të dijë se çfarë bëjmë. Një tjetër këshillë që unë do të jepja ka të bëjë gjithashtu me asistentin tonë virtual dhe ka të bëjë me të desactivar Siri nga ekrani i bllokimit. Problemi është se kushdo që merr iPhone ose iPad tonë mund të ketë qasje në Siri duke shtypur butonin e shtëpisë për disa sekonda, në këtë pikë ata mund të pyesin gjëra të tilla si "Kur është ditëlindja ime?" dhe ndihmësi ynë naiv do t'ju tregojë gjithçka që duhet të dini në lidhje me pronarin e pajisjes dhe shumë më tepër. Nëse duam të parandalojmë që kjo të ndodhë, ne thjesht duhet të shkojmë te Settings / Touch ID dhe Code, të vendosim fjalëkalimin tonë dhe të çaktivizojmë ndërprerësin Siri nën seksionin LEJO QYTETIMIN DERA T Bllokohet.

Në një iPhone 7, të paktën që nga koha e këtij shkrimi, ne akoma mund të thirremi në ndihmësin tonë duke shtypur dhe mbajtur butonin e fillimit me një gisht shenja e gishtit e të cilit është e regjistruar. Problemi është, Hej, Siri nuk do të jetë më i disponueshëm.

Privatësia diferenciale në iOS 10

diferenciale-privatësi-emoji

Ky postim ishte shkruar fillimisht për iOS 9, por tani kemi në dispozicion iOS 10. Në versionet më të fundit të sistemeve operative të Apple, ku kemi edhe macOS Sierra, Tim Cook dhe kompanisë iu është dashur të ndërmarrin një hap më të rëndësishëm për Siri dhe artificial të Apple. inteligjenca në përgjithësi mund garoni me pjesëmarrësit e tjerë të konkursit tuaj.

Si zakonisht në Apple, privatësia e klientëve të saj është shumë e rëndësishme, kështu që ata kanë filluar të zbatojnë atë që quhet Diferenciale Politika, një sistem me të cilin do të mblidhen të dhënat e përdoruesit (është opsional) në mënyrë që inteligjenca artificiale e softverit Apple të përparojë, por të dhënat do të jenë anonime.

Ekspertët e sigurisë ishin shumë të interesuar në propozimin e Apple kur ai foli për të në WWDC 2016, aq sa ata siguruan se kishin dëgjuar për diçka të ngjashme, por askush nuk kishte arritur ta zbatonte atë në praktikë deri më tani. Nga pamja e tij, Apple do të jetë kompania e parë që e bën Diferenciale Privatësia një realitet, diçka që unë dyshoj se mund të thonë kompani të tjera si Google ose Facebook.

çaktivizo-lë të kuptohet-nga-siri Si ta bëni Siri të mos sugjerojë se çfarë të bëni

Nëse dëshironi jini me te qete Dhe nuk doni që Siri të sugjerojë se çfarë të bëni, ju mund të çaktivizoni sugjerimet e tij në vetëm katër hapa:

 1. Ne hapim cilësimet e iPhone, iPod Touch ose iPad.
 2. Ne kemi hyrë në seksionin e Përgjithshëm.
 3. Tjetra ne prekim Spotlight Search.
 4. Më në fund, ne çaktivizojmë ndërprerësin ose kunj Aty thuhet "Sugjerime Siri".

Likelyshtë e mundshme që megjithëse e kemi çaktivizuar opsionin, përsëri do të shohim sugjerimet e asistentit tonë virtual në Spotlight, megjithëse kjo do të ishte më normale në iOS 10. Nëse është kështu, më e mira që mund të bëni është të redaktoni widget-et dhe të hiqni Sugjerimet Siri. Për këtë ne do të bëjmë sa vijon:

hiqni miniaplikacionet-ios-10

 1. Ne rrëshqasim në të djathtë (do të lëvizë në të majtë) për të hyrë në Spotlight.
 2. Ne rrëshqasim lart (do të lëvizë poshtë) derisa të arrijmë në fund të miniaplikacioneve.
 3. Tjetra, ne prekim butonin që thotë Redakto.
 4. Më në fund, ne prekim butonin e ndaluar pranë Siri Suggestions.

A e dini tashmë se si ta bëni Siri të respektojë privatësinë tonë dhe të mos na luajë ndonjë hile?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.