Si të aktivizoni Audio Hapësinore në Mac tuaj

Audio hapësinore

Një nga opsionet që kemi në Mac është aktivizimi i audios hapësinore. Për të gjithë ata që nuk e dinë saktësisht se çfarë është kjo Audio Hapësinore, ne mund ta themi shkurtimisht atë konsiston në dëgjimin e zërit me gjurmim dinamik në varësi të pozicionit të kokës. Ky tingull shpërndahet në të gjithë hapësirën duke krijuar një përvojë dëgjimi krejtësisht zhytëse dhe gjithëpërfshirëse.

Logjikisht për këtë na duhet një pajisje e pajtueshme me këtë tingull dhe Mac-u ynë së bashku me AirPods Pro, AirPods Max ose kufje të përputhshme me këtë lloj tingulli është kombinimi minimal i nevojshëm.

Audio Hapësinore ju merrni një përvojë shumë më gjithëpërfshirëse duke u lidhur me pajisjen që zëri mbetet me aktorin ose veprimin që shihet në ekran. Për të mundësuar audio hapësinore në Apple Music duhet së pari të jemi të qartë se na duhet iOS 14.6 ose më i ri në iPhone, iPadOS 14.6 ose më vonë në iPad dhe macOS 11.4 ose më vonë në Mac.

Ky opsion i tingullit është i pajtueshëm me: AirPods, AirPods Pro ose AirPods Max BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Beats Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro, ose Beats Solo Pro Altoparlantë të integruar në MacBook Pro (model 2018 ose më vonë), MacBook Air (model 2018 ose më shumë) më vonë) ose iMac (modeli 2021) Në këtë rast gjithmonë duhet të zgjidhni opsionin gjithmonë të ndezur nëse po përdorim kufje të palëve të treta që nuk mbështesin lidhje automatike.

Tani që kemi të gjitha indikacionet le të shohim se si ta aktivizojmë këtë audio hapësinore në Mac:

  • Ne hapim aplikacionin Apple Music dhe pastaj klikojmë në Preferencat
  • Klikoni në opsionin Luaj dhe zgjidhni drop-down pranë Dolby Atmos
  • Këtu klikojmë në Automatik ose Gjithmonë në

Në të dy rastet tashmë do ta kemi të aktivizuar këtë Audio Hapësinore në Mac por nëse zgjedhim automatikisht, pjesët do të luhen në Dolby Atmos sa herë që është e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.