Si të aktivizoni efektin e zmadhimit të ikonës Dock me një shkurtore të tastierës

dok-kryesor-mollë

Sot ne e përfundojmë ditën me një hile që mbase nuk e keni përdorur kurrë. Siç e dini, një nga karakteristikat e sistemit operativ të mollës së kafshuar është se ka një shirit në desktop që gjithmonë është quajtur Dok ku ndodhet ikona e Gjetësit dhe ikonat e atyre aplikacioneve që i përdorni më rregullisht.

Siç e dini tashmë, sjellja e Dock mund të konfigurohet nga Preferencat e Sistemit dhe një nga veprimet që mund të aktivizojmë ose jo është zmadhimi i ikonave kur rri pezull mbi të. Sidoqoftë mund të jetë që ky efekt kjo na shqetëson në raste të caktuara kështu që është normale që ju ta çaktivizoni atë. 

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se çfarë duhet të bëni për të qenë në gjendje të aktivizoni momentalisht efektin e zmadhimit të Dock në kohë të veçanta. Në këtë mënyrë Dock nuk do të ketë animacion të aktivizuar normalisht dhe kur duhet të bëjmë një zmadhim specifik për të zgjedhur një aplikacion në një mënyrë më të thjeshtë do të përdorim një shkurtore të tastierës.

 • Hapat që duhet të ndiqni për të qenë në gjendje të përdorni shkurtoren e tastierës për të cilën po flasim është:
 • Së pari ne duhet të sigurohemi që në Preferencat e sistemit> Dock ne kemi aktivizuar efektin e zmadhuar.

preferencat-dok

 • Tani ne zhvendosim shiritin zgjedhës në zmadhimin maksimal dhe përfundojmë duke çaktivizuar opsionin e zmadhimit.

Nga ai moment e tutje, efekti i zmadhimit të Dock nuk do të jetë aktiv dhe tani është kur duhet të përdorni shkurtoren e tastierës për ta aktivizuar atë në një mënyrë specifike. Që efekti të aktivizohet me shkurtoren e tastierës duhet të shtypni tastet SHIFT + ctrl dhe pastaj rri pezull mbi Dock. Ju do të shihni se si efekti i zmadhimit aktivizohet momentalisht ndërsa mbani të shtypur tastet.

tani mund të rregulloni madhësinë e Dock në minimum në mënyrë që të përfitoni nga hapësira për tryezë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MARTHA MEJIA dijo

  Përshëndetje, shumë faleminderit për shpjegimet që na ndihmojnë për të kuptuar dhe përdorur më mirë makinën tonë, unë kam bërë gjithçka që më thoni dhe ikonat e dokut janë akoma statike, ato nuk rriten në madhësi gjatë ekzekutimit të komandës, as gjatë dhe as më parë dhe as pasi, të çinstaloj një shofer ose të kem fshirë ndonjë aplikacion që kërkohet për të, unë jam në pritje të udhëzimeve të reja sepse nëse do të dëshiroja ta rimarr këtë pronë ose efekt nga macbook-u im.

  FALEMINDERIT