Si të aktivizoni funksionin Dictation duke përdorur një shkurtore të tastierës

Kur shkruajmë tekste të gjata në përgjithësi, mund të jemi tunduar ndonjëherë të regjistrojmë zërin tonë për të përdorur më vonë softuer njohjeje që transkriptoni zërin tonë në tekst. Një mundësi tjetër është përdorimi i funksionit Dictation që na ofron macOS, një opsion përmes të cilit sistemi operativ është përgjegjës për transkriptimin e zërit tonë.

Nëse nxitojmë kur shkruajmë një dokument dhe shtypja jonë nuk është e shpejtë, ka të ngjarë që ky funksion të funksionojë mund të jetë e dobishme për ju. macOS gjithashtu na ofron mundësi të ndryshme për të qenë në gjendje ta përdorim këtë funksion jashtë linje, pa lidhje interneti. Nëse dëshironi të filloni ta përdorni këtë funksion përmes një shkurtoreje të tastierës, ja se si ta bëni.

Nëse duam të aktivizojmë natyrshëm funksionin Diktim që na ofron macOS, duhet vetëm të shtypim dy herë në tastin Fn. Në atë kohë, funksioni i Diktimit do të fillojë të funksionojë. Si parazgjedhje, ky funksion do të përdorë mikrofonin e paracaktuar të pajisjeve tona, kështu që nëse duam të përdorim një mikrofon të jashtëm, duhet ta konfigurojmë më parë përmes System Preferences> Sound> Input.

Brenda opsioneve të konfigurimit të Diktimit, ne gjithashtu mund të përdorim çelësat e tjerë për të aktivizuar shpejt këtë funksion siç janë: shtypni dy herë në tastin e djathtë të komandës, shtypni në butonin e majtë të komandës ose shtypni dy herë me radhë në cilindo komandë.

Funksioni Diktim i përmirësuar, të cilën e kam përmendur më lart, na lejon të përdorim këtë funksion pa pasur nevojë për një lidhje interneti. Nëse udhëtoni rregullisht në vende ku nuk keni qasje në Internet, këshillohet të zgjidhni kutinë në mënyrë që të dhënat e nevojshme për të funksionuar të jenë të disponueshme në kompjuterin tuaj për të qenë në gjendje ta përdorni këtë funksion në çdo kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.