Si të aktivizoni grumbujt e skedarëve në macOS Mojave

Që nga e hëna e kaluar, versioni i ri i macOS për kompjuterët Mac, të cilët janë në treg që nga viti 2012, tashmë është i disponueshëm me emrin Mojave. Në Soy de Mac, ne kemi bërë mësime të ndryshme për të treguar cilat janë funksionet kryesore çfarë na ofron ky version i ri dhe si funksionojnë ato.

Pa dyshim, një nga ato që tërhoqi më shumë vëmendjen gjatë WWDC 2018 në të cilin u prezantua macOS Mojave, është modaliteti i errët, një modaliteti i errët që aktivizohet shumë lehtë siç ju tregojmë në këtë artikull. Një tjetër risi, veçanërisht për më të paorganizuarit në funksionin stacks të skedarëve ose stacks në anglisht.

Ky funksion kujdeset automatikisht vendosni të gjithë skedarët në desktop varësisht nga lloji i skedarit që është. Në këtë mënyrë, duke aktivizuar këtë funksion, i cili është çaktivizuar natyrshëm, ne mund të pastrojmë shpejt desktopin tonë duke grupuar të gjitha skedarët së bashku në grumbuj.

Al klikoni në secilën pirg skedarësh, të gjithë ata që janë bërë pirg tregohen në mënyrë që të mund të bashkëveprojmë me ta sikur të mos ishin grupuar. Nëse dëshironi ta aktivizoni këtë funksion, atëherë ne do t'ju tregojmë se si ta bëni atë.

Nëse tashmë kemi një sasi të konsiderueshme skedarësh në tavolinën tonë të punës, thjesht duhet të shkojmë në një hapësirë ​​të zbrazët në tavolinën e punës, të shtypim butonin e djathtë të miut, ose të klikojmë me dy gishta nëse përdorim trackpad dhe shtypim opsionin Përdorni bateri.

Në atë kohë, ne do të shohim se si të gjitha skedarët do të grupohen në grumbuj, varësisht nga lloji i skedarit që janë. Në rastin tim, siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, macOS ka grupuar skedarët në dokumente, imazhe, pamje ekrani etj. Stacket janë krijuar vertikalisht dhe ne nuk mund t'i lëvizim ato rreth desktopit, një funksion që Apple mund të shtojë në azhurnimet e ardhshme.

Nëse duam të gjitha skedarët kthehen në pozicionin e tyre origjinalThjesht duhet të bëjmë procesin e kundërt dhe të zgjedhim opsionin Përdor bateritë. Në atë kohë, të gjitha skedarët do të kthehen në pozicionin e tyre origjinal

Si të grupojmë pirgjet

Siç kam komentuar më lart, një nga funksionet që macOS duhet të përfshijë në azhurnimet e ardhshme është mundësia e të qenit në gjendje lëvizni bateritë që krijojmë rreth tavolinës, pasi ato janë të vendosura vetëm në anën e djathtë të ekranit në një pozicion vertikal, diçka që mund të mos jetë më e përshtatshme për shumë përdorues dhe ata preferojnë t'i vendosin ato në majë të ekranit horizontalisht.

Ndërsa është e vërtetë, se bateritë opsion nuk ka ndonjë konfigurim shtesë, macOS na vë në dispozicion një sërë cilësimesh në mënyrë që të mund të renditim përmbajtjen që shfaqet në to. Pasi të aktivizohen bateritë në macOS, ne shtypim përsëri me butonin e djathtë të miut ose me dy gishta nëse përdorim pistën për të hyrë përsëri në menunë ku e aktivizojmë atë.

Në fund, shfaqet një opsion i ri i quajtur Group Stacks By. Opsionet për të cilat macOS na vë në dispozicion organizoj pirgje me:

 • Clase
 • Data e fundit e hapjes
 • Data e përfshirjes
 • Data e modifikimit
 • Data e krijimit
 • Tags

Kur klikoni, për shembull, Data e Fundit të Hapur, macOS do të tregojë pirgjet e organizuara në varësi të muajit ose ditës në të cilën janë hapur për herë të fundit. Në këtë mënyrë, është shumë më e lehtë për të hyrë në dokumentet e fundit që ne kemi krijuar dhe pritur në tryezën tonë të MacOS.

Nëse përdorim etiketat, bateritë do të shfaqet sipas etiketave me të cilat ne i kemi klasifikuar skedarët, në mënyrë që të kemi mundësi të qasemi në skedarë më shpejt sipas klasifikimit ose etiketimit tonë.

Si të fshini pirgjet e skedarëve

Meqenëse Apple na ofron një mundësi për të grupuar së bashku llojet e ndryshme të skedarëve që vendosim të kenë të vendosura në desktopin tonë, gjithashtu na lejon t'i fshijmë së bashku, një opsion që është i mirëpritur, veçanërisht nëse më në fund kemi vendosur të vendosim një porosi në tryezën tonë.

Për të fshirë pirgjet e skedarëve që macOS ka krijuar kur aktivizoni këtë funksion, duhet vetëm zhvendos grumbullin e skedarëve në koshin e riciklimit. Kur përpiqesh të rikuperosh skedarët nga koshi, nëse do të ishte rasti, ato nuk do të grupohen së bashku, kështu që do të duhet të shkojmë një nga një duke kontrolluar se cilat duam t'i rikuperojmë ose t'i kthejmë të gjitha në desktop dhe të kontrollojmë bateritë. që e ka krijuar këtë mundësi, nëse akoma e kemi të aktivizuar në kompjuterin tonë.

Mac-i im nuk është i pajtueshëm me macOS Mojave por unë dua të përdor pirgje skedarësh

Siç e përmenda në fillim të këtij artikulli, Apple ka lënë jashtë këtij azhurnimi të gjitha pajisjet përpara vitit 2011 (përfshirë), duke qenë modelet e vetme të pajtueshme ato që kompania lançoi nga 2012. Nëse dëshironi të shijoni këtë funksion, por keni një Mac që nuk konsiderohet midis pajisjeve jo të pajtueshme, kolegu im Jordi publikoi një artikull disa ditë më parë ku ju tregojmë si mund ta instalojme për të përfituar nga veçoritë e reja.

Nëse nuk keni kohë ose dëshirë të komplikoni pak jetën tuaj për të qenë në gjendje të përfitoni nga veçoritë e reja që na ofron macOS Mojave, duhet të keni pak durim, sepse me siguri disa zhvillues lëshojnë një aplikacion që ju lejon të përdorni këtë funksion dhe ndoshta do të shtojë veçori të reja të personalizimit që nuk janë të disponueshme.

Si të azhurnoni macOS Mojave nga e para

Sfondi MacOS Mojave

Po akoma nuk keni vendosur të instaloni versionin më të fundit të macOS i disponueshëm për Mac të pajtueshëm, përsëri kolegu im Jordi ka krijuar një mësim të shkëlqyeshëm ku ju tregojmë të gjitha hapat që duhet të ndiqni në mënyrë që të kryeni një instalim plotësisht të pastër të macOS Mojave.

Falë iCloud, është shumë e lehtë të bësh një kopje rezervë të të gjithë skedarëve tanë. Gjithashtu, gjithmonë rekomandohet një instalim plotësisht i pastër të secilit version të ri të një sistemi operativ, pavarësisht nëse po flasim për një kompjuter apo një pajisje të lëvizshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.