Si të aktivizoni llogaritësin e plotë ose shkencor në Mac

Llogaritësi në Mac

Me sa duket, llogaritësi i përfshirë në macOS është shumë i thjeshtë, dhe ju mund të humbni ndonjë funksion. Dhe është se, ndodh njësoj si në iOS, që kur rrotulloni pajisjen, opsionet llogaritëse shkencore shfaqen tashmë, vetëm kjo është diçka që shumë nuk e dinë.

Dhe, po, në Mac ju gjithashtu mund të përdorni këtë makinë llogaritëse në një mënyrë të thjeshtë, pa pasur nevojë të instaloni asgjë, dhe këtu do t'ju mësojmë si mund ta arrini këtë lehtësisht.

Hyni në llogaritësin shkencor në Mac

Siç e përmendëm, macOS përfshin një makinë llogaritëse shkencore, të fshehur pas vetë llogaritësit të thjeshtë dhe hyrja në të është shumë e thjeshtë. Nëse jeni të interesuar, thjesht duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni llogaritësin Apple duhet të jeni në gjendje ta gjeni në Launchpad të kompjuterit tuaj, megjithëse mund të përdorni edhe kërkimin Spotlight nëse dëshironi.
 2. Do të shihni që, kur të hapet, në mënyrë të paracaktuar, ju tregon vetëm opsionet themelore për llogaritjet e thjeshta, si gjithmonë.
 3. Tani, në shiritin e veglave në krye, klikoni në menunë e quajtur "Ekran", dhe pastaj, zgjidhni opsionin "Shkencor". Do të shihni automatikisht se si shtrihet llogaritësi, dhe përveç opsioneve që u treguan më parë, të gjitha ato të një kalkuluesi të thjeshtë shkencor do të shfaqen gjithashtu në anën e majtë.

Llogaritësi shkencor në Mac

Pasi ta keni bërë këtë, tani mund të kryeni të gjitha llogaritjet që ju nevojitenEdhe pse nëse në të ardhmen dëshironi të ktheheni në versionin e mëparshëm, do të duhet të përsërisni të njëjtat hapa, duke zgjedhur opsionin "Basic" në vend të "Scientific" nga menuja.

Gjithashtu, nëse doni të kaloni shpesh midis modeleve të ndryshme, mund ta bësh edhe me shkurtore të tastierës që ofrohen, të cilat janë gjithashtu shumë të thjeshta:

 • Llogaritësi bazë: Komanda + 1
 • Llogaritësi shkencor: Komanda + 2
 • Llogaritësi i orarit: Komanda + 3

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.