Si të azhurnoni macOS Mojave

Versioni përfundimtar i macOS Mojave është tashmë mes nesh, një version i ri që na ofron si risinë kryesore temë e errët, një temë e errët që ne mund ta aktivizojmë dhe çaktivizojmë sipas nevojave tona. Një tjetër risi gjendet në opsionin që na lejon të vendosim të gjithë dokumentet e të njëjtit format në desktopin e kompjuterit tonë.

Një risi, e cila mund të çmendë më shumë se një, është në azhurnimet e sistemit. Me rinovimin e Mac App Store, azhurnimet e sistemit ato nuk janë më të disponueshme përmes dyqanit të aplikacioneve Apple. Me macOS Mojave, për të azhurnuar sistemin, duhet të shkojmë te Preferencat e Sistemit.

Në varësi të diskut të ngurtë që pajisjet tona kanë (HDD ose SSD), koha e instalimit të azhurnimeve mund të zgjasë një jetë ose vetëm disa minutaPrandaj, ne gjithmonë zgjedhim t'i bëjmë ato kur e dimë se nuk do t'i përdorim pajisjet tona, veçanërisht nëse ato menaxhohen nga një hard disk mekanik.

  • Për të azhurnuar macOS Mojave, sa herë që Apple lëshon një azhurnim të ri, së pari duhet të shkojmë te Preferencat e sistemit.
  • Pastaj kliko në Përditësimi i softuerit.

  • Tjetra, do të shfaqet një dritare që na informon nëse kemi një azhurnim të ri për të instaluar. Nëse është kështu, do të na ofrojë opsionin Azhurnoni tani. Në atë kohë, madhësia e azhurnimit dhe koha e pritshme e shkarkimit do të shfaqen, kohë që do të varet nga shpejtësia e Internetit tonë.

Siç e kam përmendur më lart, nëse Mac-u ynë menaxhohet nga një hard disk mekanik, nuk rekomandohet të kontrolloni kutinë Mbajeni Mac-në tuaj të azhurnuar automatikisht, dhe se ekipi do të jetë përgjegjës për shkarkimin dhe instalimin e azhurnimeve sa herë që është në dispozicion, pavarësisht nëse kemi nevojë për ekipin operativ apo jo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.