Si të bashkoni dy foto në Mac

Bashkoni dy foto të faqeve

Sot duam të ndajmë me ju një nga detyrat që mund të kryejmë me Mac-in tonë, atë të bashkoni dy ose më shumë foto lehtësisht dhe shpejt. Në këtë rast ka disa mjete dhe opsione që ne kemi në dispozicion në Mac tonë për të kryer këtë detyrë, tani ne do të përmbledhim disa prej tyre në këtë tutorial.

Është e mundur që kjo detyrë të jetë e njohur tashmë për shumë prej jush, por në disa raste me siguri do ta ketë Është mirë të njihni mjetet ose aplikacionet që kemi në dispozicion në macOS për të bashkuar dy foto ose imazhe direkt në pajisjet tona.

Si të bashkoni dy foto në Mac

Siç thamë në fillim, kjo mund të duket si një detyrë vërtet e ndërlikuar nëse nuk i njihni mjetet që keni instaluar tashmë në kompjuterin tuaj. Dhe është se të gjithë Mac-ët ofrojnë mundësinë e ngjitjes së dy imazheve pa pasur nevojë për aplikacione të palëve të treta.

Gjëja e parë që na vjen në mendje shumica prej nesh kur përpiqemi të modifikojmë një imazh ose pamje nga ekrani është të hapim mjetin Preview në Mac. Ky opsion fatkeqësisht nuk ofron mekanizmin e bashkimit të dy fotove për momentin, kështu që duhet të shikoni një pak më tej dhe shkoni te një aplikacion tjetër vendas i Apple, Pages. Me siguri shumë prej jush janë të befasuar me të, por është plotësisht e vërtetë se ato janë opsioni më i thjeshtë, më i shpejtë dhe më efektiv për të ngjitur dy foto në nevojën tonë më të madhe për aplikacione të palëve të treta.

Përdorni Faqet për të bashkuar dy foto

Bashkoni dy foto

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hyjmë në aplikacionin Pages, për këtë nëse nuk e kemi, mund ta shkarkojmë plotësisht falas në kompjuterin tonë nga App Store. Pasi ta kemi instaluar në Mac-in tonë, e ekzekutojmë dhe thjesht hapim një dokument të ri bosh.

Tani ne kemi në ekipin tonë aplikacionin e hapur për të bashkuar këto dy imazhe, është aq e thjeshtë sa tërhiqeni drejtpërdrejt nga desktopi ynë ose nga dosja ku janë fotot në kutinë bosh. Pasi t'i kemi brenda aplikacionit, thjesht duhet të rregullojmë matjet dhe për këtë do të zgjedhim me treguesin mbi secilën prej tyre.

Më pas, pasi të jenë rregulluar matjet, ne mund ta ruajmë skedarin me imazhet ose fotot tashmë të bashkangjitura në desktopin tonë drejtpërdrejt ose në dosjen e dëshiruar. Kjo detyrë është shumë e thjeshtë me Pages, kështu që në fillim ju rekomandojmë të gjithëve përdorni këtë aplikacion në Mac për këtë dhe shumë detyra të tjera.

Unë personalisht mund të them se e përdor këtë mjet për të qepur foto meqenese me duket shume komode dhe e lehte ne perdorim dhe me e mira nga te gjitha eshte qe nuk humbet cilesine dhe mund te modifikohet sipas deshires tuaj. Logjikisht, çdo përdorues është i ndryshëm, por duhet të dini se me Pages mund ta kryeni këtë veprim.

Pixelmator Pro, Photoshop dhe aplikacione të ngjashme janë gjithashtu të vlefshme

Pixelmator 2.0

Logjikisht, kur fillojmë të kërkojmë në treg aplikacione për editim fotosh për opsionin e bashkimit të dy fotove, është shumë më e lehtë për ne. Dhe a është kjo sot ka shumë aplikacione që ofrojnë këtë opsion të redaktimit të fotografive.

Pixelmator Pro është një nga më të njohurit kohët e fundit në mesin e përdoruesve të ekosistemit macOS (edhe për iOS) pasi është në dispozicion me çmim mjaft të arsyeshëm dhe ofron shumë opsione të redaktimit të fotografive. Logjikisht ky aplikacion nuk është vetëm për të bërë bashkimin e dy fotove, ai shërben edhe si një redaktues imazhi për të përmirësuar cilësinë, ndriçimin, etj. Në këtë kuptim, redaktimi i fotove duke përdorur Pixelmator Pro është një nga më të mirat për këtë lloj shërbimi.

Në këtë rast aplikimi Pixelmator Pro ofron një opsion provë falas për ata që duan të shkarkojnë aplikacionin. Ju mund ta shkarkoni këtë aplikacion dhe ta provoni plotësisht falas ne duhet ta aksesojmë atë direkt nga faqja juaj e internetit ose nga vetë dyqani i aplikacioneve Mac, Mac App Store.

Pixelmator Pro (Lidhja e AppStore)
Pixelmator Pro39,99 €

Nga ana tjetër, është e rëndësishme të theksohet se disa kohë më parë disa përdorues kishin përdorur mjetin macOS Preview për të kryer këtë detyrë të bashkimit të fotove, por nuk ishte e lehtë dhe kërkonte shumë hapa. Me aplikacionet që kemi sot në dispozicion, është shumë më e lehtë të kryesh detyrën me Pixelmator Pro, Photoshop apo edhe me vetë faqet vendase të macOS, sesa personalisht. Unë ende mendoj se është alternativa më e mirë nëse duhet ta kryeni këtë detyrë në kohë dhe jo në mënyrë të përsëritur.

[Bonus] Aplikacioni Picsew për pajisjet iOS

Për të gjithë ata që përdorin iPhone për këtë lloj veprimi, mund të veçojmë ndër të gjitha aplikacionet e disponueshme në Picsew. Unë e njoh këtë aplikacion për një kohë të gjatë dhe është me të vërtetë një nga ata që përdor më së shumti drejtpërdrejt nga iPhone ose iPad im. Është një aplikacion që ka një histori të gjatë në Apple App Store, ndaj nuk është një aplikacion i ri që mund të shkaktojë defekte ose probleme.

Në këtë rast aplikimi kohët e fundit mori një përditësim duke e lënë atë në 3.8.1 për të gjithë përdoruesit. Ai korrigjoi disa probleme të zbuluara në versionin e mëparshëm dhe përmirësime të drejtpërdrejta që u zbatuan një javë më parë, të tilla si eksportimi në PDF ose përmirësime në optimizimin e aplikacionit.

Si përdoret Picsew

Bashkojuni dy fotove të Picsew

Ky aplikacion është vërtet i thjeshtë për t'u përdorur nga çdo përdorues që e ka shkarkuar atë në iPhone. Pasi të hapet drejtpërdrejt, përdoruesi ka mundësinë e zgjidhni midis secilës prej imazheve tuaja nga galeriaKjo mund të modifikohet nga cilësimet e aplikacionit, të cilat nuk janë fare të plota.

Pasi të jenë zgjedhur fotot që duam t'i bashkojmë, ne thjesht japim opsionin që shfaqet më poshtë vertikalisht ose horizontalisht. Vetë aplikacioni do ta kryejë punën në mënyrë të thjeshtë dhe në një moment do ta kemi foton të vendosur krah për krah. Ne ruajmë në galeri dhe kaq. Ky aplikacion është plotësisht automatik dhe kryen detyrën për ne. Nëse jeni një nga ata që e përdorni shumë këtë funksion, pa dyshim ky aplikacion mund t'ju ndihmojë shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)