Si të dalloni nëse Mac juaj po përdor FileVault nga rreshti i komandës

FILEVAULT

FileVault është një tipar sigurie i ofruar nga sistemi operativ Apple që enkripton të gjithë diskun, në mënyrë që të gjithë skedarët të mbrohen në të njëjtën kohë.

Identifikoni një Mac që ka FileVault Computersshtë shumë e lehtë në kompjuterë që mund të përdorni me llogarinë e përdoruesit, megjithatë, nëse duhet ta bëni në distancë pa llogarinë e përdoruesit, gjërat bëhen pak më të komplikuara.

Siç ju kemi thënë, nëse mund të jeni përpara ekipit dhe të hyni me llogarinë e përdoruesit, thjesht shkoni te Preferencat e sistemit dhe pastaj te Siguria dhe intimiteti dhe në skedën FileVault mund ta verifikoni. Por… Çka nëse duhet të bëni veprimin në distancë ose në vend pa u identifikuar përdoruesi? Për këtë do të duhet të përdorni vijën e komandës në të dy rastet për të kryer.

Për ta bërë këtë, në secilin nga dy shembujt e përshkruar, hyni në rreshtin e komandës dhe futni komandën e mëposhtme:

statusi i sudo fdesetup

Ka vetëm dy përgjigje të mundshme për atë pyetje komande që janë:

FileVault është Aktiv.

Duke treguar që kriptimi FileVault është aktivizuar në atë Mac, ose:

 FileVault është joaktiv.

duke treguar se është me aftësi të kufizuara.

Siç mund ta shihni, të dish nëse një Mac ka të aktivizuar FileVault apo jo është shumë e lehtë. Në postin e mëvonshëm, do të shpjegohet se si ta aktivizoni dhe çaktivizoni atë gjithashtu nga distanca.

Më shumë informacion - Nëse përdorni FileVault, ky mashtrim për të rritur sigurinë mund t'ju interesojë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.