Si të hapni skedarët me shtrirjen MAFF në macOS

Shtesat janë porta e skedarëve në mënyrë që aplikacionet që kemi instaluar në kompjuterin tonë, njohin skedarët dhe kur i klikoni, ato hapen automatikisht. Aktualisht, ne kemi në dispozicion një shumëllojshmëri të gjerë të shtesave për dokumente me tekst, fletëllogaritëse, skedarë imazhesh, skedarë video, skedarë të kompresuar ...

Ende, ne gjithmonë mund të gjejmë një lloj skedari që nuk e dinim deri më tani, ose nuk kishim pasur mundësi të merreshim me të. Unë jam duke folur për shtesën MAFF, një shtesë e krijuar nga Mozilla Foundation (zhvilluesi i Firefox) për ruajmë në një skedar të vetëm të gjithë përmbajtjen e një faqe në internet që ne shkarkojmë.

Skedarët MAFF janë skedarë standardë ZIP që përmbajnë një ose më shumë faqe në internet, imazhe ose përmbajtje tjetër që ne i shkarkojmë përmes shtesës në dispozicion për Firefox. Të dhënat meta shtesë, të tilla si adresa origjinale e faqes, ruhen së bashku me përmbajtjen. Ndryshe nga formati i lidhur me MHTML, MAFF është i ngjeshur dhe është veçanërisht i përshtatshëm për skedarët e mediave të mëdha. Ky lloj formati është ideal për ndajnë faqet e internetit në një skedar të vetëm pa u drejtuar në bashkëngjitjen e drejtorive.

Për të përdorur këtë format, Mozilla na ofron një zgjerimi i vet për Firefox Përmes së cilës mund të krijojmë këtë lloj skedari. Nëse nuk e kemi këtë shtesë dhe marrim një skedar në këtë format, mund të përdorim aplikacionin falas MAFF Viewer, një aplikacion që na lejon të kemi qasje në këtë lloj formati të kompresuar pa pasur nevojë që më parë të dekompresoni skedarin.

Nëse nuk duam ta përdorim këtë aplikacion, mund të zgjedhim ta zbërthejmë këtë skedar për të hyrë në të gjithë përmbajtjen e ruajtur, një mundësi nëse duam të ndajmë një pjesë të dokumentit në mënyrë të pavarur. Ky format nuk mbështetet më nga Mozilla, kështu që ka të ngjarë që me kalimin e muajve / viteve, ai do të fillojë të ndalet së përdoruri, edhe pse është turp pasi na ofron një shkathtësi që nuk mund ta gjejmë në aplikacione të tjera. shkarkimi i faqeve në internet.

Shikuesi MAFF (Lidhja e AppStore)
Shikuesi MAFF1,99 €

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.