Si të instaloni aplikacione të pa nënshkruara të Apple në Mac tuaj

instalo-aplikacione-zhvillues-nuk-identifikohen-nga-mollë

Ka shumë aplikacione dhe herë pas here për të qenë pjesë gjithnjë e më shumë, aplikacione që shmangin kalimin nëpër App Store për t'u instaluar në Mac me OS X. Kufizimet e zhvillimit që Apple vendos për aplikacionet që duan të jenë të disponueshme në dyqanin tuaj po bën gjithnjë e më shumë zhvillues që preferojnë të ofrojnë aplikacionet e tyre direkt nga faqet tuaja të internetit, në vend të Mac App Store.

Problemi kryesor me të cilin përballen këta zhvillues është se dukshmëria që mund të kenë në dyqanin Apple ata nuk do ta marrin atë në asnjë mënyrë tjetër. Gjithashtu, natyrshëm, Apple bllokon instalimin e aplikacioneve që nuk vijnë nga Mac App Store. Për fat të mirë, ato mund të instalohen pa ndonjë problem.

Sa herë që shkarkoni një aplikacion nga një faqe në internet, automatikisht sistemi bllokon instalimin duke deklaruar se nuk është nënshkruar nga një zhvillues i njohur për Apple. Kjo është një mënyrë për ta mbajtur kompjuterin tonë të mbrojtur në çdo kohë dhe për të parandaluar që Mac-u ynë të mbushet me aplikacione të dëmshme. Por nëse e dimë me siguri që aplikacioni është i besueshëm, duhet të veprojmë si më poshtë për t'i instaluar ato.

Instaloni aplikacione në Mac nga zhvillues të panjohur

instalo-aplikacione-zhvillues-nuk-identifikohen-nga-mollë-2

  • Së pari ne shkojmë te Preferencat e Sistemit, të gjetura në menunë e sipërme poshtë bllokut.
  • Tjetra do të shkojmë në Siguria dhe intimiteti. Tani do të klikojmë në skedë i përgjithshëm.
  • Në seksionin e dytë të kësaj skede, ku shfaqet Lejo aplikacionet e shkarkuara nga: duhet të zgjedhim Kudo. Për ta bërë këtë, ne më parë do të klikojmë në dry, të vendosur në pjesën e poshtme të majtë të ekranit dhe të fusim fjalëkalimin tonë.
  • OS X do të na tregojë një mesazh që na informon për rreziqet e opsionit, klikoni në Lejoni nga kudo dhe ne dalim nga konfigurimi.

Nga ky moment mund të instalojmë aplikacione krijuar nga çdo zhvillues që nuk identifikohet nga Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.