Si të instaloni aplikacione të palëve të treta në macOS Mojave

Pas gati tre muajsh testimi nga zhvilluesit dhe përdoruesit e programit publik beta, djemtë nga Cupertino kanë lëshuar versionin përfundimtar të macOS Mojave, një sistem operativ që nuk është i pajtueshëm me të njëjtët kompjuterë si versioni i mëparshëm, pasi që është vetëm në përputhje me pajisjet e prodhuara nga 2012.

Për tre vjet, Apple në përpjekjen e saj për të përmirësuar sigurinë e sistemit të saj operativ desktop, dhe kështu të detyrojë përdoruesit të bëjnë përdorimin e Mac App Store, nuk lejon që origjinalisht të instalohen aplikacione të palëve të treta, duke eliminuar atë opsion të Sigurisë dhe opsionet e privatësisë. Per fat te mire përmes një komande të thjeshtë Terminal, ne mund ta tregojmë atë mundësi përsëri.

Me lëshimin e macOS Sierra, Apple Na lejoi vetëm të instalojmë aplikacione të disponueshme në Mac App Store ose nga zhvillues të autorizuar. Opsioni Kudo ishte zhdukur. Nëse dëshironi të instaloni ndonjë aplikacion nga jashtë App Store Mac dhe që nuk është krijuar nga zhvilluesit e autorizuar, ne duhet të veprojmë si më poshtë.

 • Së pari ne duhet të hyjmë në Terminal, përmes Launcher ose duke shtypur butonin Command + Space dhe duke shtypur në kutinë e kërkimit Terminal.
 • Tjetra, duhet të fusim kodin e mëposhtëm: sudo spctl –master-çaktivizo
 • Ju lutemi vini re: Para mjeshtër, ka dy viza vizore (-), asnje. Tjetra, ne shkruajmë fjalëkalimin e ekipit tonë.
 • Tjetra, duhet të rindizim Gjetësin që ndryshimet të hyjnë në fuqi, përmes komandës Killall Gjetësi
 • Pastaj drejtohemi lart Preferencat e sistemit.
 • Klikoni mbi Siguria dhe Privatësia.
 • Më në fund brenda opsionit Lejo aplikacionet e shkarkuara nga, duhet të shfaqet një opsion i ri Kudo, Opsion që duhet të zgjedhim për të qenë në gjendje të instalojmë aplikacione të palëve të treta të shkarkuara nga interneti, edhe nëse zhvilluesi nuk është i autorizuar nga Apple si i besueshëm.
Plehra MacOS
Artikulli i lidhur:
Çinstaloni programe ose aplikacione në Mac tuaj

Nëse opsioni Anywhere nuk shfaqetThjesht duhet të bëni një provë duke instaluar një aplikacion që më parë nuk keni mundur. Në atë moment, macOS do të na pyesë nëse duam ta instalojmë, duke na dhënë mundësinë për ta bërë këtë (një opsion që nuk është shfaqur më parë) ose përkundrazi, anuloni instalimin.


5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vincent Manas dijo

  Asgjë, gjithçka mbetet e njëjtë

 2.   Jorge dijo

  Në mojave më lejon ... por sapo të mbyllni Preferencat e Sistemit dhe ta hapni përsëri, ajo rinis, duke zhdukur opsionin e treguar

 3.   Martha Carvalho dijo

  Përshëndetje Ignacio, faleminderit shumë !!
  Funksionon në mënyrë perfekte. Unë numëroj hapat që më është dashur të ndjek pas atyre të shpjeguara nga Ignacio. Pasi kompjuteri të rindizet, ju përpiqeni të hapni programin, ju merrni një mesazh që thotë se Mac nuk mund ta hapë atë blah blah blah. Pastaj shkoni te Siguria dhe Privatësia dhe ju pyet nëse doni ta hapni. Prej andej, kaq !! Faleminderit shumë

 4.   Alexander dijo

  Punon në mënyrë perfekte në Mojave !! Faleminderit

 5.   vic dijo

  Unë i vlerësoj shpjegimet tuaja, por unë jam përpjekur gjatë gjithë ditës dhe nuk ka asgjë, nuk ka asnjë mënyrë që jam azhurnuar në macOS Mojave 10.14.6 dhe asgjë fare, kjo më ka ndodhur më parë me drejtuesit e printerit samsung dhe asgjë tani me printerin hp