Si të instaloni betën e parë publike të macOS Catalina 10.15

macOS Catalina

Apple lançoi versionin e parë publik të betave të saj disa orë më parë dhe mënyra më e lehtë për të provuar funksionimin dhe lajmet e saj është ta instaloni vetë, kështu që sot do të shohim mënyra e thjeshtë për të instaluar versionin e ri në Mac tuaj dhe opsionet e ndryshme të instalimit që kemi.

Më e mira si gjithmonë në këto raste është të këshillosh mirë dhe para se të fillosh instalimin e çdo versioni beta në pajisjen tënde Mac, iPhone, iPad, etj., Do të thotë që këto janë versione provë dhe siç tregon emri mund të përmbajnë mete , gabime, përplasje, papajtueshmëri me disa mjete dhe aplikacione etj. Prandaj është mirë ta thuash këtë ato funksionojnë mjaft mirë por janë versione provë, kështu që kujdes për të.

Kopje rezervë

Bëni një kopje rezervë të Mac tuaj

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të bëjmë një kopje rezervë të të gjithë ekipit tonë ose të asaj që është e rëndësishme nëse do të instalojmë beta në ekipin e punës. Kjo është një këshillë e rëndësishme dhe duhet të merret parasysh në çdo instalim pasi që në këtë mënyrë ne kemi një kopje rezervë të të dhënave tona më të rëndësishme. Tani kur tashmë kemi një kopje rezervë në Time Machine, disk të jashtëm ose të ngjashëm Ne vetëm duhet të shijojmë instalimin, i cili është shumë i thjeshtë.

Macbook Retina

Shkarkoni dhe instaloni beta publik në Mac tuaj

Tani mund të shkarkojmë versionin publik beta të macOS Catalina 10.15 në Mac dhe për këtë do të na duhet një ID e vlefshme e Apple. Ne kemi hyrë në Uebfaqja e Apple për të shkarkuar versionin publik beta dhe ne po ndjekim hapat që na tregojnë, është vërtet e thjeshtë.

Ne mund ta instalojmë këtë beta të re në diskun e vetë Mac ose një disk të jashtëm dhe për këtë duhet ta kemi i formatuar në macOS (me regjistër). Ne vazhdojmë me hapat një nga një që janë shumë të thjeshtë:

  • Ne hyjmë në faqen e internetit të zhvilluesit dhe shtypim butonin Regjistrohu. Identifikohemi ose regjistrohemi me Apple ID-në tonë
  • Klikoni në skedën macOS dhe më pas në Shkarkoni profilin në seksionin e dytë
  • Skedari do të shkarkohet me OS në Mac. Ne e hapim atë duke klikuar dy herë mbi të
  • Mac App Store do të hapet automatikisht në skedën e azhurnimeve me macOS Catalina si një azhurnim i disponueshëm

Tani ne duhet ta instalojmë atë në kompjuterin tonë dhe pasi të përgatitet gjithçka, pavarësisht nëse ndarja ose hard disk i jashtëm është në formatin macOS Plus dhe në hartën e ndarjes GUID, ne thjesht duhet të ndiqni hapat me «Prano, prano ...»


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)