Si të instaloni macOS Catalina nga e para

macOS Catalina

Disa orë më parë u lëshua versioni zyrtar dhe për të gjithë përdoruesit e macOS Catalina. Një version i pritur nga shumë dhe tani tani mund të shkarkohet pa ndonjë problem falas në kompjuterët e mbështetur, të cilët janë Mac-et më aktualë.

Kur flasim për versione të reja të macOS është e rëndësishme të merret në konsideratë nëse ia vlen të azhurnohet drejtpërdrejt në kompjuter dhe versionin që kemi instaluar ose, përkundrazi, të kryejmë një instalim të pastër, nga e para siç thonë ata. Nëse jeni nga ata që duan Kryeni një instalim të pastër të MacOS Catalina të ri, këtu është udhëzimi, në mënyrë që ta bëni atë në mënyrë të sigurt dhe të lehtë.

Artikulli i lidhur:
MacOS i ri Catalina është afër, këto janë Mac-të e përputhshëm

Pasi të kemi verifikuar që Mac-u ynë është plotësisht i pajtueshëm me versionin e ri të sistemit operativ, mbetet vetëm të fillojmë punën. Një detaj tjetër që duhet marrë në konsideratë në këtë version është që të keni azhurnuar temën e aplikacionit në 64 bit Shtë e rëndësishme të kontrolloni nëse aplikacionet dhe mjetet e tjera që përdorim janë në përputhje me macOS të ri. Kjo pikë është thelbësore në procesin e azhurnimit dhe instalimit të macOS të ri nga e para dhe nëse gjithçka është në rregull, ne mund të ndjekim hapat.

Kopje rezervë

Rezervimi në makinerinë e kohës

Gjithmonë, gjithmonë, gjithmonë rezervë përpara azhurnimit. Ne e dimë që jemi të rëndë me këtë, por më e rëndësishmja dhe në të gjitha rastet duhet të bëjmë një kopje rezervë të Mac-ut tonë ose me Time Machine ose direkt me një disk të jashtëm. Keni një "rezervë" të sistemit Mund të na ndihmojë shumë në rast të problemeve, prandaj mos harroni dhe jepni kopjen rezervë.

Terminal

Krijoni instaluesin tuaj ose shkarkoni direkt nga interneti

Instalimi i pastër i sistemit është me të vërtetë i thjeshtë për tu realizuar por nuk mund të kalojmë asnjë hap. Mund të përdoren dy mënyra për të bërë instalim të pastër, përmes Terminalit ose përmes një lidhje interneti. Në një rast na duhet një USB të jashtëm ose një kartë SD të paktën 8 GB më mirë nëse është 12 GB dhe në tjetrën është më mirë të keni një lidhje të mirë me fibra.

Personalisht, unë rekomandoj përdorimin e një USB pasi në këtë mënyrë kemi instaluesin në rast se duam ta përdorim atë në kompjuterë të tjerë. Nëse keni mundësi, përpiquni të shmangni një USB reklamues ose të ngjashëm pasi ato mund të na shkaktojnë probleme (megjithëse funksionojnë gjithashtu) është gjithmonë më mirë të kesh një USB të mirë ose një disk me USB C për këto raste.

Para se të nisë në instalim ju rekomandojmë që të lexoni mirë hapat nëse nuk e keni bërë kurrë më parë. Le të shkojmë me hapat:

 1. Së pari na duhet macOS Catalina kështu që ta shkarkojmë nga Mac App Store. Pasi të shkarkohen, ne nuk e instalojmë atë.
 2. Ne hapim dosjen Aplikime nga Finder dhe ne duhet të gjejmë -Instalo macOS Catalina.app- e cila mund të gjendet duke klikuar me të djathtën "Trego përmbajtjen e paketës”Pastaj në Përmbajtjet> Burimet> createinstallmedia
 3. Pa hapur skedarin ne lidhim USB ose njësi e jashtme dhe ne hapim Terminalin. Mos harroni se kjo USB do të jetë plotësisht e pastër
 4. Kemi shkruar "sudo"Ndjekur nga një hapësirë ​​dhe ne zvarritemi"krijoniinstalime” Klikoni në hapësirë ​​dhe shkruani - vëllimi (përpara janë dy viza me një hapësirë ​​midis tyre) i ndjekur nga një hapësirë ​​dhe tërhiqni vëllimin e njësisë së jashtme
 5. Nëse ka qenë i suksesshëm, ky është rezultati: "sudo / Applications / Install \ macOS \ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia —volume / Volumes / catalina", ku thotë se "catalina" është emri i eksternës së lidhur makinë, e cila në këtë rast është "Catalina"
 6. Tani do të kërkojë të fshihet përmbajtja e diskut të jashtëm, shtypni «Y» dhe krijimi i instaluesit të boot do të fillojë

Tani për tani ajo që duhet të bëjmë është të jemi të durueshëm. Pasi gjithçka mbaron dhe pa shkëputur USB-në nga porta e Mac-it tonë ne rindizim pajisjet dhe kur tingëllon «chan», vendosni tastin Option (Alt). Ne kërkojmë për instaluesin macOS Catalina dhe klikojmë.

Hapat janë të thjeshtë dhe tani mund të presim vetëm që ai të kryejë procesin e instalimit automatikisht në Mac-in tonë, të ndiqni hapat dhe të shijoni MacOS Catalina të ri. Shtë e rëndësishme të jesh i durueshëm dhe të mos nxitosh për të kryer këtë lloj instalimi nga e para, procesi mund të zgjasë disa minuta kështu që qetësohuni në kohën e instalimit nuk doni të ekzekutoheni.

Shkarkoni dhe instaloni nga interneti

Ky opsion Nuk është ai që ju rekomandojmë por mund të shërbejë gjithashtu. Kjo metodë konsiston në detyrimin e mënyrës së rikuperimit të Mac dhe për këtë duhet të çaktivizojmë Mac dhe kur të rindizet duhet të shtypim tastet Option (Alt) + (CMD) + R

Tani në dritaren që shfaqet duhet të shohim shërbime komunale dhe në të do të jemi në gjendje goditi modalitetin e rikuperimit macOS përmes internetit. Në këtë mënyrë, ajo që kemi është mundësia për të shkarkuar dhe instaluar macOS Catalina shpejt dhe pa procesin e Terminalit. E keqja e këtij opsioni është se ju mund të shihni një version të mëparshëm për të instaluar dhe në ato raste është më mirë të përdorni formularin e instaluesit të shpjeguar më sipër.

Pasi të jetë kryer ky proces, ajo që rekomandohet që gjithçka të funksionojë mirë është të rindizni kompjuterin. Në çdo rast, e rëndësishme është të jesh i qartë se kërkon kohë dhe nuk është një azhurnim prej disa minutash, ndaj qetësohu. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të mbani mend se për instalim në MacBook rekomandohet pajisjet duhet të futen në karikues Për të shmangur problemet, sistemi e tregon këtë në hapin e azhurnimit, por nëse instalojmë nga e para, është më mirë ta lidhim atë në rrjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Edu dijo

  Nëse nuk doni ta komplikoni jetën tuaj, shkoni te PARAQITJET E SISTEMIT / PPRDITSIMET E SOFTUARIT / KARRKIMI I PPRDITSIMEVE dhe do të dalë azhurnimi i macOS Catalina, ju ia jepni për të instaluar rinisjen dhe READY, Përshëndetje

 2.   Manu dijo

  Faleminderit shume! Më ka ndihmuar shumë! Unë tashmë kam të instaluar makot e reja. Tani kur instaloj aplikacionin spotify, e kuptoj që nuk funksionon. Unë godas lojën dhe nuk luan muzikën time. Jam regjistruar me llogarinë time, listat e mia shfaqen por pa këngë brenda. Sidoqoftë, brenda aplikacionit iphone ose në spotify web punon në mënyrë perfekte. A e dini nëse i ndodh dikujt tjetër? Faleminderit shume!

  1.    RR dijo

   Padyshim që nuk e keni lexuar titullin, të gjithë dinë të azhurnojnë, ky është një tutorial për ta instaluar nga e para, ka shumë arsye për ta bërë apo jo për ta bërë ashtu, kjo nuk ka rëndësi, nëse do të donim të azhurnonim shikoni për një tutorial për të

  2.    Jordi Gimenez dijo

   Rinstaloni aplikacionin Spotify për të parë nëse e zgjidhni, në parim nuk ka ankesa për këtë kështu që do të jetë diçka specifike.

   regards

 3.   Clau! dijo

  Përshëndetje!.
  Unë kam ndjekur të gjithë hapat, dhe po instalon Catalina, por duhen më shumë se 2 orë me shiritin e përparimit për të përfunduar dhe nuk bën ose thotë asgjë.
  Nuk e di çfarë të bëj…. 🙁

 4.   Carlos dijo

  Ku “shkruajmë sudo”?

bool (e vërtetë)