Si të instaloni macOS Mojave në një Mac "të pambështetur"

Ekziston një mënyrë për të instaluar macOS Mojave në ata kompjuterë që Apple nuk i azhurnon zyrtarisht dhe sot është pikërisht ajo që ne do të shohim. Në këtë rast, gjëja e rëndësishme është të jesh i qartë se është një proces disi kompleks dhe nuk do të jetë aq i thjeshtë sikur vetë Apple të lejonte instalimin në Mac-et tona të pambështetura.

Gjëja më e mirë është se zhvilluesi ka krijuar mjetin e tij që na lejon të kryejmë një instalim më pak të komplikuar, por edhe me të Nuk është një proces i thjeshtë dhe kërkon hapat tuaj. Shtohet gjithashtu një mjet për azhurnimin e arnimeve të quajtura Patch Updater, diçka që vlerësohet në këto raste.

Në këtë video të dosdude1 ne mund ta shohim procesin në një mënyrë të thjeshtë në më pak se gjysmë ore. Për instalimin e macOS Mojave, një seri kërkesash janë të nevojshme që ne të lëmë pas videos dhe padyshim patch-it të krijuar nga dosdude1 për instalimin që kërkon instalues ​​USB 16 GB. Të gjitha këto do t’i gjejmë në përshkrimin e videos dhe gjithashtu i lëmë poshtë videos.

 

 • Mac Pro, iMac ose MacBook Pro 2008 e tutje
  • MacPro3,1
  • MacPro4,1
  • iMac8,1
  • iMac9,1
  • iMac10, x
  • iMac11, x
  • iMac12, x
  • MacBookPro4,1
  • MacBookPro5, x
  • MacBookPro6, x
  • MacBookPro7,1
  • MacBookPro8, x
 • MacBook Air ose alumini MacBook Unibody në fund të vitit 2008 ose më vonë
  • MacBookAir2,1
  • MacBookAir3, x
  • MacBookAir4, x
  • MacBook5,1
 • White Mac Mini ose MacBook në fillim të vitit 2009 e këtej
  • Makmini3,1
  • Makmini4,1
  • Macmini5, x
  • MacBook5,2
  • MacBook6,1
  • MacBook7,1
 • Shërbyer nga fillimi i vitit 2008 ose më vonë
  • Xserve2,1
  • Xserve3,1

Lista Mac që NUK janë në përputhje edhe me këtë sistem instalim shëndoshë:

Artikulli i lidhur:
Si të azhurnoni macOS Mojave
 • 2006-2007 Mac Pro, iMac, MacBook Pro dhe Mac Mini
  • MacPro1,1
  • MacPro2,1
  • iMac4,1
  • iMac5, x
  • iMac6,1
  • iMac7,1
  • MacBookPro1,1
  • MacBookPro2,1
  • Makmini1,1
  • Makmini2,1
  • Vetëm iMac7,1 i vitit 2007 mbështetet nëse CPU-ja është azhurnuar në një Core 2 Duo të bazuar në Penryn, siç është T9300
 • 2006-2008 MacBook
  • MacBook1,1
  • MacBook2,1
  • MacBook3,1
  • MacBook4,1 -MacBook Air nga 2008 (MacBookAir1,1)

Gjëja më e rëndësishme është të keni mjetin Vegla Patcher gjendet në manual dhe në përshkrimin e videos. Në rast se keni nevojë për më shumë informacion ose keni hapat në dorë, mund të shihni faqen e internetit të zhvilluesit ku do të gjeni detajuar të gjithë këtë manual instalimi. Tani keni gjithçka që ju nevojitet për të parë që Mac-i juaj nuk mbështetet nga macOS Mojave dhe do të jeni i ngarkuar të vendosni nëse ia vlen ta bëni këtë instalim apo jo.

Ajo që kemi për të thënë në lidhje me këtë proces të instalimit të macOS Mojave është ajo kjo nuk është për të gjithë përdoruesit e mak Meqenëse është një proces instalimi që nuk është i thjeshtë dhe gjithashtu mund të mos funksionojë aspak mirë në Mac-in tonë për shkak të problemeve të pajtueshmërisë me grafikët, mund të ndodhë që të ketë dështime në lidhjen WiFi, Bluetooth, dështime në trackpad ose i ngjashëm. Kjo është diçka për të cilën na tregon zhvilluesi dhe krijuesi i udhëzuesit, kështu që nuk është diçka që duhet të na kthehet nëse ndodhin keqfunksionime të macOS Mojave.

Nga ana tjetër, unë nuk këshilloj instalimin në pajisje që janë të nevojshme për përdorim të përditshëm, punë ose të ngjashme për sa më sipër. Së pari të themi se përveç që është një instalim disi më i ndërlikuar se normalisht, gjithçka mund të mos funksionojë në mënyrë të përsosur në Mac-in tonë pa mbështetje për macOS Mojave. Theshtë përgjegjësia e secilit të kryejë instalimin ose jo dhe ekipi i Soy de Mac nuk është përgjegjës për ndonjë problem që mund të lindë nga instalimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Josep Perez dijo

  Mirëdita,
  Së pari faleminderit për kontributin tuaj.
  Duke ndjekur hapat, unë kam instaluar Mojave në iMac tim 12,2 dhe metoda ka funksionuar, por pas rivendosjes ekrani tregon të gjitha ngjyrat e ndryshuara.
  Imagjinoj se duhet të ketë ndonjë papajtueshmëri me grafikën kompjuterike.
  A mund të mendoni për një zgjidhje?
  Faleminderit paraprakisht

 2.   Alex dijo

  Pyetja do t'ia vlente? dhe humbin shumë performancë? Sepse kur azhurnoni, përveç që na paralajmëron se mund të dështojë dhe duhet të fillojë nga e para, nuk flet për performancën

 3.   Mary dijo

  Unë e kam të instaluar në një Imac nga mesi i vitit 2010 dhe ngjyrat ndryshohen dhe grafikët janë të këqij. Kur lëvizin dritaret, ata bllokohen.

 4.   Jose dijo

  Pershendetje Une kam te njejtin problem. Ngjyrat ndryshohen dhe e kuqja është zhdukur. Ndonjë zgjidhje?

 5.   Andrew dijo

  Unë jam në të njëjtin problem, a gjetët ndonjë zgjidhje?

 6.   pikuko dijo

  Bashkohem, më ndodh e njëjta gjë si me të tjerët me ngjyra

 7.   Jezu dijo

  Unë e kam të instaluar në një fund të vitit 2009 në MacBook Unibody dhe funksionon shumë mirë. Unë gjithashtu e instalova atë në një MacBook Air të vitit 2010, dhe funksionon shumë mirë gjithashtu. A keni rregulluar opsionet e vendosura nga zhvilluesi i patch-it për secilin model në fund të instalimit?

 8.   David dijo

  Po, funksionon, nuk funksionon shumë mirë, varet se si e përdorni, gjithçka do të funksionojë për ju apo jo. Ngadalësohet shumë dhe sistemi u rrëzua ditën e parë. Gjithashtu nuk punon paralele, as virtualbox, përveç nëse është Windows XP. Më duhej të kthehesha te OS X El Capitan dhe gjithçka ishte përsosur përsëri, gjithsesi falënderoj, duhet të provosh. MacBook Pro 17 ″ 5,2 Mesi i vitit 2009. SSD 8 GB RAM aq sa mund të pajiset. Mendoni për këtë para se ta instaloni. një përshëndetje

 9.   David dijo

  MacBook Pro 13 »fundi i vitit 2011,
  Grafikë: Intel HD Graphics 3000 512 MB,
  Procesori: 2,4 GHz Intel Core i5
  16 GB RAM dhe SSD.

  Instaluar pa problem, por ajo që thanë përdoruesit e tjerë, me patch-in në grafik nuk e kam vërejtur as. Por nëse pc-ja, virtualbox-i dhe programet e tjera të zhvillimit ose të dizenjimit janë shumë më të ngadalta, unë as nuk do t'ju tregoj.
  Më pëlqen shumë tema e errët që ata kanë prezantuar në Mojave, por, nuk ia vlen për mua që punoj çdo ditë në kompjuter, është optimizuar shumë dobët, për laptopin tim.

  Kontribut i madh për zhvilluesin e patch +1!

 10.   Ruben Reyes dijo

  Përshëndetje më të mirë.
  Faleminderit për kontributin.
  Instaloni Mojave në një Macbook pro 2011, modeli 8.2. pa ndërlikime të mëdha. Unë ndoqa procedurën e zhvilluesit të patch-it. Sidoqoftë, për ata që vendosin ta bëjnë atë, pasi të instalojnë mojave, ajo nuk do të fillojë, ata duhet të nisen nga usb me instalimin dhe të ekzekutojnë patch-in, është në fund në një dritare që hapet në të majtën e poshtme. Aty ata kërkojnë modelin e Mac-ut tuaj dhe aplikojnë copën përkatëse. Në të vërtetë, në rastin e modelit tim, grafika e dedikuar radeon nuk funksionon me përshpejtim. Unë u përpoqa të instaloj prerjen finale të versionit 10.4.5 dhe thotë se grafiku nuk mbështetet. Sidoqoftë, duke ndjekur një udhëzues tjetër nga ky zhvillues i njëjtë, unë kam çaktivizuar grafikën radeon dhe voila me grafinë e integruar e cila është intel hd 3000, Final cut pro, versioni i fundit funksionon relativisht mirë. Por po, kur çaktivizoni grafikun e dedikuar, kontrolli i shkëlqimit nuk funksionon ose pezullohet kur mbyllni kapakun. Njëri për tjetrin. Si përfundim, gjithçka funksionon përveç asaj që përmenda, ju prapë mund ta lini pa çaktivizuar grafikun, por programe si prerja përfundimtare që kanë nevojë për përshpejtim nuk do të funksionojnë. Të tjerët pëlqejnë logjikën pro x punë të shkëlqyeshme dhe performanca është mjaft e mirë, dhjetë herë më e mirë se sa me makthin High Sierra që nuk funksionoi kurrë as në mënyrë të moderuar mirë në kompjuterin tim.

 11.   José Carlos dijo

  MacBook Pro në mes të vitit 2009
  8GB RAM
  Fusion Drive 1,12 TB

  Shkon shumë mirë. Problemet me ngjyrën e ekranit zgjidhen duke hequr opsionin e transparencës nga opsionet e ekranit të aksesit.

  E vetmja gjë që nuk funksionon është kamera iSight që renditet si e zhdukur.

  Performanca është shumë e qetë, ndoshta sepse grafika e këtij modeli është një nVidia dhe jo një ATI. Pjesa tjetër e përbërësve janë të shkëlqyera.

  1.    Aleksandri ,. dijo

   Carlos, ndonjë rekomandim për ju që të na jepni një tutorial se si ta bëjmë atë? Unë nuk mund të hyj në grafikë në Final. Photosho funksionon shumë mirë, por unë nuk mund ta shoh imazhin në ndonjë program redaktimi.

 12.   Djaloshi dijo

  Si e shkarkuat skedarin e instalimit? Në AppStore më thotë se nuk mbështetet dhe nuk më lejon të shkarkoj.

 13.   Djaloshi dijo

  Mirë. Sapo pashë që mund të shkarkohet me patcher

 14.   ECM dijo

  hola
  Unë kam një macbook pro 2011, 13 inç në fillim të 2011
  procesori: 2.3GH3 intel core i5
  Kujtesa: 8 GB 1333 mH3 DDR3
  Grafika: grafikë intel HD 3000 512 MB
  MAVERICKS OS X 10.9.5
  1TB
  Doja të dija nëse mund të kalosh nga maverick në mojave? Dhe nëse mundet, si do të bëhej kur nuk është në dispozicion për tu shkarkuar nga App Store ???

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje, maksimumi që mund të instaloni në atë kompjuter sipas Apple është:

   macOS High Sierra 10.13.6 (17G65)

   Duke ndjekur udhëzimet e artikullit, nuk e di nëse mund ta kaloni Mojave në atë ekip, megjithëse duhet

   të fala

 15.   Pallto për burrë dijo

  Ka punuar perfekt për mua! Në një ajër Macbook në mes të 2011 Core i5 dhe 2G nga Ram.
  Patch-et e aplikuara funksionojnë dhe gjithçka është në rregull, madje edhe më mirë se siera e lartë

 16.   Jachs dijo

  Si ta shkarkoj një kopje të Mojave?

  1.    Julius dijo

   Nëse ndiqni tutorialin e dosdude1.com, nuk do të humbni. Ju gjithashtu mund të dilni nga Mojave nga atje.
   Po e përdor në një MacBook Pro 2009 (16 GB RAM dhe SDD) dhe e vërteta është se nuk ka ndonjë problem të madh. Më duhet të them që nuk përdor Office ose Photoshop apo diçka të tillë. Për automatizimin e vogël të zyrës që mund të më duhet, kam programe të Google në re, me ato që më kanë mbetur.

   Sidoqoftë, kam një pyetje për të bërë: pa pushim më thotë se duhet të azhurnohem në Big Sur, gjë që nuk dua ta bëj, të paktën jo akoma. Dhe kam dyshime serioze se mund të fillojë. Por duke mos e pranuar këtë azhurnim, nuk më lejon të shkarkoj azhurnimet e tjera që do të më interesonin (copëra sigurie për Mojave, azhurnimet e Printerit, etj ...). Ndonjë sugjerim?
   Ju faleminderit.