Si të instaloni OS X Mavericks nga e para

os-x-trillime

Gjëja e parë që ne rekomandojmë para se të fillojmë veten për të kryer një rivendosje zero të Mac-ut tonë dhe për këtë arsye të eleminojmë gjithçka që përmban, është të na informoni nëse Mac-u ynë është i pajtueshëm me këtë version të OS X të lëshuar dje nga Apple dhe nëse është i pajtueshëm, ne rekomandojmë bëj një kopje rezervë nga të gjitha të dhënat që janë të rëndësishme për ne siç janë fotografitë, galeritë iPhoto, skedarët, postat elektronike, etj., ose me Time Machine ose në një makinë tjetër të jashtme. Ne tashmë kemi komentuar disa nga hapat e mëparshëm në një hyrje para këtij dhe ne ju rekomandojmë leximi juaj para se të bëni ndonjë gjë në Mac-in tonë.

Sapo të rezervohen të dhënat tona, ne kemi nevojë për një pajisje USB me një minimum prej 8 GB memorie për të krijuar një tonën Instaluesi i OS X Mavericks. Epo, tani le të shohim cilat janë hapat e ardhshëm për të instaluar 'të pastër' sistemin operativ.

Përgatitni USB-në

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë OS X Maverics falas dhe ndërsa është duke shkarkuar ne mund të formatojmë USB-në me emrin që duam në rastin tim (USBMAVERICKS) dhe pastaj ta shënojmë në drop-down si Mac OS Plus (Journaled) dhe të pranojë.

Pastaj duhet të hyjmë në Terminal dhe të fusim komandën e mëposhtme:

sudo / Applications / Install \ OS \ X \ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / USBMAVERICKS –applicationpath / Applications / Install \ OS \ X \ Mavericks.app –inteinteration

Në rreshtin e tekstit emri USBMAVERICKS që secili shton emrin që i dha USB-së së tij.

OS X Mavericks

Instalimi i sistemit tonë operativ

Tani duhet të lidhim USB-në dhe të fillojmë Mac-in tonë duke shtypur tastin alt ndërsa çizet.

Kur kjo boot do të duhet të klikojmë në USB-në tonë, në këtë rast USBMAVERICKS dhe zgjidhni 'Disk Utility'. Tani duhet të bëjmë formatimin e hard drive-it tonë dhe për këtë do të klikojmë në skedën 'delete' dhe pasi të sigurohemi që formati është Mac OS Plus (Journaled) ne e fshijmë atë.

Pasi të kemi formatuar hard diskun, duhet të mbyllim vetëm 'Disk Utility' dhe të kthehemi te 'OS X Utilities' ku do të klikojmë 'Instalo OS X' në hard disk ose ndarje që duam të kemi të instaluar OS X Mavericks.

Tani na mbetet vetëm të konfigurojmë Mac-in tonë dhe të shijojmë këtë azhurnim falas për të gjithë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

29 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rodrigo dijo

  Kam instaluar nga e para, por nuk mund të aktivizoj "gjeni makin tim" pasi më thotë që ndarja e nevojshme e rikuperimit nuk ekziston ... a dini si ta rregulloni?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Zgjidhja është të rinstaloni OS X Mavericks. Pershendetje

   1.    Raul Montero Lombao dijo

    Jordi, riinstalo mbi atë që është instaluar tashmë pa përdorur përsëri programin e diskut për të fshirë ndonjë gjë? Unë kam të njëjtin problem si Rodrigo me Find my Mac dhe partition recovery. Faleminderit

    1.    Jordi Gimenez dijo

     Mirë Raul, është më mirë të instalosh përsëri nga e para përsëri duke përsëritur procesin e pastër të instalimit në mënyrë që të krijojë ndarjen automatikisht, por nëse nuk dëshiron të instalosh gjithçka përsëri, mund të bësh edhe atë që thotë shoku IVANVALO44.

  2.    chay dijo

   Kur azhurnova në Mavericks, ikona e thirrjes me video në facebook u zhduk. Çfarë mund të bëj për këtë?

 2.   Xhaf dijo

  Përshëndetje dhe si veprojmë me ndarjen Bootcamp?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Nëse rivendosni nga e para, duhet të rikrijoni ndarjen. Ju mund ta gjeni më fitimprurëse thjesht 'Përditësimin'. Pershendetje

 3.   Mavericks dijo

  Tutorial i përsosur, trillime falas

 4.   cris dijo

  A e di dikush se si mund të krijoj një USB për të instaluar mavericks, nga Windows shpresoj se mund të më ndihmojnë ju lutem

 5.   mouses dijo

  iMessage nuk më ngarkon thotë «Nuk mund të lidhem. Ju lutemi kontrolloni lidhjen tuaj të rrjetit dhe provoni përsëri. » Unë tashmë e kam instaluar atë nga e para dhe nuk di çfarë të bëj: S

 6.   Karl dijo

  Kodi është i gabuar. Në këtë mënyrë ata do të marrin vetëm një mesazh të "sudo: / Applications / Install: komanda nuk u gjet"

  Duhet te jete:
  sudo / Aplikimet / Install OS X Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / USBMAVERICKS –applicationpath / Applications / Install OS X Mavericks.app –inteinteration

  … Dhe sigurisht, ndryshoni USBMAVERICKS për çdo gjë që dëshironi.
  Komenti nuk synon të ofendojë, në rregull?

  1.    asgjë dijo

   siç thotë Karl funksionon, si ky postimi nuk funksionon! Corregios

  2.    asgjë dijo

   ne duhet t'i dhurojmë Karlit një djalë së bashku!

  3.    Jordi Gimenez dijo

   Korrigjuar, faleminderit për njoftimin

 7.   mysafir dijo

  Pershendetje, si jeni
  Problemi im është si vijon:
  Kur shkoj në qendrën e njoftimeve, butonat e ndarjes nuk shfaqen, dje ishte instalimi im në Mountain Lion dhe gjithçka është perfekte tani që kam ndezur përsëri Macbook Air 2013 13 ″, këto butona të ndarjes nuk shfaqen, sqaroj , Unë tashmë jam aktivizuar që nga preferencat e sistemeve dhe asgjë. Po mendoj të riinstaloj sistemin.
  Unë do të vlerësoja çdo zgjidhje ose sqarim

 8.   Joaquin dijo

  Kam një pyetje Unë jam i ri në mac dhe kam një sistem operativ 10.7.5 dhe dua të instaloj maverick por nuk di si ta bëj, nuk më shkarkon direkt nga aplikacioni. dikush mund të më ndihmojë?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Joaquin, a funksionojnë si duhet shkarkimet e tjera për ju? domethënë, a mund të shkarkoni aplikacione të tjera nga dyqani?

 9.   ckaroly dijo

  Përshëndetje, pse nuk mund të bëj thirrje video pasi kam instaluar OS X MAVERICKS?
  A do të ishte më mirë ta çinstaloni?

 10.   jagtri dijo

  Nuk mund ta aktivizoj opsionin e fshirjes me siguri?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirëmëngjes jagtri, nuk e kuptoj pyetjen.

   të fala

 11.   Moni dijo

  Përshëndetje Jordi, nëse kam një sistem leopardi dëbore, a mund ta azhurnoj në mavericks?

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Përshëndetje Moni, kjo varet nga modeli juaj Mac dhe jo nga sistemi operativ që keni instaluar aktualisht. Por është pothuajse e sigurt që do të jeni në gjendje të azhurnoni.

   Çfarë Mac po përdorni aktualisht?

   të fala

 12.   qen dijo

  kur e ekzekutoj komandën

  sudo / Aplikimet / Install OS X Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume / Volumes / USBMAVERICKS –applicationpath / Applications / Install OS X Mavericks.app –inteinteration

  Ata më pyesin pwd ... ndonjë sugjerim?

 13.   Gianni dijo

  mavericks nuk shfaqet për shkarkim.

 14.   Mario dijo

  Nëse instaloj makera nga fillimi me Yosemite tani, mund të rimarr aplikacionet që kam instaluar në Yosemite (të instaluara por jo të blera me ID-në time aktuale)

 15.   dashuri dijo

  Të fala. Bleva një iMac që vjen nga fabrika e instaluar paraprakisht me Yosemite. Dhe mesa duket nuk mund të uleni në Mavericks. A e di dikush nëse kjo është e vërtetë? Unë tashmë u përpoqa ta instaloj nga një disk i jashtëm, por marr një simbol të pa lejuar dhe kompjuteri rinis përsëri. grrrrr

  1.    dashuri dijo

   IMac im është 5K Retina 27 inç 2014 i Fundit

   1.    Santi dijo

    Mirë, a gjetët ndonjë zgjidhje për të ulur gradën e pajisjeve që kanë instaluar Yosemite në fabrikë? Së pari, Faleminderit.

bool (e vërtetë)