Si të vendosni Mac-në tuaj për të njoftuar kohën

Kapiten

Nëse jeni disa vjeç, me siguri do ta mbani mend dhe keni pasur një orë nga firma japoneze Casio. Këto refuzime na lejuan ta konfiguronim në mënyrë që sa herë që të mbërrinim në kohë lëshojnë një paralajmërim të shëndoshë, për të na informuar. Ai tingull ishte një nga më të dëshiruarit kur ishim në klasë, pasi tregonte se do të mbaronte.

Ndërsa plakeshim, gjëja më e mundshme është që të ndryshuam shijet dhe të kapëm një orë dore dhe më vonë ta hidhnim atë për na udhëzoni vetëm në kohën kur na pasqyroi telefoni celular, kështu që bipot që na paralajmëruan për kohën patjetër që kishin mbaruar.Por jo krejt. Meqenëse brenda opsioneve të ndryshme të konfigurimit të OS X, ne mund të konfigurojmë orën që tregohet në shiritin e sipërm të menusë për të na lexuar me zë të lartë kohën sa herë që është në pikë. Por jo vetëm në pikë, por gjithashtu mund të na paralajmërojë çdo gjysmë ore ose çdo çerek ore, në këtë mënyrë nëse shpërqendrohemi duke bërë diçka dhe na duhet të shkojmë, Mac-u ynë do të na lexojë kohën siç e kemi konfiguruar .

Konfiguroni alarme të kohës së zërit në OS X

shpall kohë-në-mac-os-x

 • Para së gjithash ne drejtohemi lart Preferencat e sistemit.
 • Brenda Preferencave të Sistemit, shkojmë te Data dhe Koha.
 • Në Data dhe ora, shkojmë te Shpalleni kohën.
 • Klikoni në menunë që lëshohet dhe zgjidhni opsionin që më tremb nevojat tona:Një orë, një e gjysmë ose e katërta.
 • Por gjithashtu gjithashtu ne mund ta rregullojmë zërin e përdorur për të njoftuar kohën. Duke klikuar në Personalizo zërin, ne mund të zgjedhim zërin e sistemit ose atë të personalizuar, të modifikojmë shpejtësinë me të cilën jemi të informuar për kohën si dhe të rregullojmë vëllimin e njoftimit.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.