Si të konfiguroni shfaqjen e artikujve të desktopit në OS X

Gjetësi-El Kapitan-kopje-0

Sa herë që Apple lëshon një version të ri OS X, si rregull i përgjithshëm dhe nëse nuk duam të kemi probleme me sistemin, është për të kryer një instalim të pastër. Pasi të kemi mbaruar instalimin, ne do të mbushim desktopin tonë me të gjitha skedarët që duhet të kemi gjithmonë në dorë, duke u kthyer përsëri për të mbretëruar kaosin në tryezën tonë, veçanërisht nëse e përdorim edhe për të ruajtur çdo lloj dokumenti.

Për fat të mirë, OS X na lejon konfiguroni artikujt e ndryshëm të shfaqur në desktop për të lehtësuar organizimin e tij. Ne mund të konfigurojmë shfaqjen e desktopit tonë në mënyrë që ikonat të shfaqen më të mëdha, si dhe madhësia e shkronjës, në mënyrë që teksti të shfaqet në anën e në vend të nën ikonën ...

Konfiguroni ekranin e desktopit

artikuj të vendosur-ekran-desktop-os-x

Për të hyrë në elementët e ndryshëm që mund të konfigurojmë në desktopin e Mac-it tonë, duhet të shkojmë te skeda View e Gjetësit dhe të zgjedhim Shfaq opsionet e ekranit.

Ndrysho madhësinë e ikonave në OS X

Ky opsion na lejon të modifikojmë madhësinë e ikonave. Si parazgjedhje, është vendosur në 64 × 64, por mund ta zvogëlojmë në 16 16 128 ose 128 × XNUMX f. Në këtë mënyrë nëse duam të zgjerojmë desktopin për të shtuar më shumë ikona ne mund ta bëjmë atë duke zvogëluar madhësinë. Ose nëse kemi një problem me vizionin tonë, ne mund ta zmadhojmë atë në mënyrë që ta shohim atë pa vështirësi.

Ndryshoni madhësinë e shkronjave të ikonave të desktopit në OS X

Si parazgjedhje, madhësia e shkronjave është vendosur në 12, por ne mund të zvogëlojmë madhësinë e shkronjave të ikonave ose ta zmadhim atë në mënyrë që është më e lehtë për ne të lexojmë. Ky ndryshim nuk ndikon në madhësinë e ikonave.

Ndryshoni hapësirën midis ikonave të desktopit në OS X

Me këtë opsion mundemi ikona të ndara në mënyrë që të mos jenë aq të mbërthyer dhe të shohim me sy të lirë tekstin që na tregon secili.

Ndryshoni etiketën e ikonave anash

OS X na lejon të ndryshojmë etiketën ose tekstin që shfaqet në secilën ikonë të desktopit, në mënyrë që në vend që të shfaqet nën të, tregoni drejt.

Trego më shumë informacion

Nëse e aktivizojmë këtë kuti, së bashku me emrin e skedarit ose dosjeve, do të tregojë numrin e skedarëve në dosje, në rastin e të qenit një direktori, ose rezolucioni i skedarit do të shfaqet në rast se është një imazh.

Hiq vrojtimin e skedarëve

Ne gjithashtu mund të konfigurojmë desktopin tonë në mënyrë që OS X mos na tregoni një pamje paraprake të përmbajtjes të tij. Ky opsion rekomandohet që gjithmonë ta aktivizoni nëse duam të gjejmë shpejt dokumentet dhe fotografitë që na duhen.

Vendos ikonat në rrjet

OS X gjithashtu na lejon kompjuter automatikisht të gjitha skedarët dhe dosjet që kemi në tavolinën e punës sipas rendit alfabetik, sipas klasës, sipas etiketave, ose thjesht i rreshtojmë elementet në rrjetë, në mënyrë që të gjithë të jenë të organizuar në mënyrë të përsosur dhe me të njëjtën ndarje nga njëri-tjetri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.