Si të kontrolloni nivelin e baterisë së tastierës dhe miut Bluetooth të Mac-ut tonë

niveli i baterisë-tastiera-miu-mac

Liria që na ofrojnë tastierat dhe minjtë me Bluetooth kur punoni është e madhe. Ka kaluar ato kohëra kur ne duhet të vendosnim kabllon e miut dhe tastierës në njërën anë ose prapa monitorit për të qenë në gjendje të punojmë pa tensionuar kabllon, veçanërisht nëse jemi përdorues që dëshirojnë të lëvizin si tastierën ashtu edhe miun për t'i rregulluar ato pozicionin në të cilin jemi më rehat. Por jo gjithçka është bukur posaçërisht nëse zakonisht nuk përdorim bateri të rimbushshme për tastierë dhe maus, pasi ato zakonisht mbarojnë gjithmonë kur është natë ose me pushime dhe ne mund të harrojmë deri në ditën tjetër për të blerë bateri.

Veçanërisht përdor Tastierën Magjike dhe Miun Magjik, të dy gjeneratat e para. Duke marrë parasysh që unë punoj pothuajse tërë ditën me Mac, gjithmonë duhet të marr parasysh statusin e baterisë të të dy pajisjeve për të shmangur mbarimin e baterive kur më duhen më shumë. Default, OS X na paralajmëron kur niveli i baterisë fillon të bjerë në mënyrë dramatike në mënyrë që të kujtojmë të regjistrohemi në aplikacionin tonë rikujtues se blejmë bateri. Por si zakonisht, ne priremi ta heqim mesazhin derisa të vijë momenti fatal.

Kontrolloni statusin e tastierës dhe baterive të miut në Mac

  • Për ata si unë, të cilët zakonisht e hedhin poshtë këtë mesazh, ne mund të zgjedhim opsionin e kontrollit periodik, më mirë çdo ditë, të statusit të baterive të të dy pajisjeve përmes shiritit të menusë. Për ta bërë këtë, para së gjithash shkojmë te Preferencat e sistemit> Bluetooth.
  • Pastaj do të shfaqen pajisjet që ne kemi lidhur me Mac-in tonë. Në fund duhet të zgjedhim kutinë Trego Bluetooth në shiritin e menusë.
  • Në këtë mënyrë mund të kontrollojmë shpejt nivelin e baterisë duke shtypur rreth ikonës së Bluetooth dhe rrëshqitjen e miut në pajisjen në fjalë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.