Si të kriptoni një PDF përpara se ta dërgoni me postë

pdf-kriptoj-0

Një nga tiparet më të mira të implementuara në OS X është shtypni një dokument në PDF, pasi që është shumë i dobishëm dhe nuk do të duhet të shkarkojmë ndonjë program të palës së tretë për të. Sidoqoftë, ne gjithashtu mund të dëshirojmë që me fjalëkalim të mbrojmë PDF-në e përmendur para se ta dërgojmë.

Për këtë ka disa mënyra për ta bërë atë, të tilla si krijimi i një imazhi disku si kontejner ose kompresimi i tij në ZIP, megjithatë kjo nuk i jep të njëjtën siguri dokumentit si duhet dhe mund ta vështirësojë detyrën si për dërguesin, ashtu edhe për marrësin e dokumentit, nëse nuk kanë njohuri ose program të duhur.

Megjithatë, nuk ka asnjë mënyrë të drejtpërdrejtë për të kriptuar një PDF nga opsionet e paracaktuara në OS X procesi është mjaft i thjeshtë për tu ndjekur në vetëm disa hapa:

Ne do ta hapim dokumentin me një redaktues teksti dhe do të klikojmë në menunë Skedar> Shtyp për përdorim të mëvonshëm menuja e integruar PDF në këndin e poshtëm të majtë.

pdf-kriptoj-1

Pasi të vendoseni në menunë PDF, klikoni në Hapni PDF në Paraqitje dhe me CMD + S do të ruajmë PDF-në që është hapur, duke vendosur vëmendje e veçantë në kutinë e dialogut kjo hapet sepse nëse shikojmë në kutinë e poshtme do të kemi mundësitë për të kriptuar skedarin dhe për të futur një fjalëkalim që duam.

pdf-kriptoj-2

Pika tjetër është të shtypni butonin për të ndarë dokumentin në pamje paraprake për ta dërguar atë me postë, postë ose Airdrop. Siç mund ta shihni, është një proces shumë i thjeshtë që ofron siguri të mjaftueshme për dokumentin PDF në fjalë dhe që nëse një arsye ose një tjetër do të humbiste, ai dokument do të mbetej i koduar me fjalëkalimin tuaj pa rrezikun e zbërthe atë nga një ZIP ose imazh dhe bëje atë falas.

Më shumë informacion - Aktivizoni menunë Debug në aplikacionin e kontakteve


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Iñaki dijo

    Nuk ka nevojë ta hapni atë në Pamje paraprake. Thjesht shkoni te Print> PDF> Save as PDF> Opsionet e sigurisë dhe aty shtoni fjalëkalimin.