Si të ktheheni te kapiteni Mac OS X nga MacOS Sierra

degradoj-makos-siera-në-makos-kapitane Çdo sistem i ri operativ jo vetëm që sjell me vete një numër të madh karakteristikash dhe funksionesh të reja që janë të integruara në sistem dhe që përmirësojnë përvojën tonë të përditshme. Nëse jo edhe përmirësime të dukshme në siguri dhe natyrisht, apriori çdo instalim i ri shkakton një fshirje të skedarëve që përmirësojnë sistemin.

Megjithatë, ndonjëherë do të dëshironim të ktheheshim në sistemin e mëparshëm. Kjo zakonisht ndodh për dy arsye: për ndonjë arsye sistemi i ri nuk funksionon siç duhet ose sjell një lloj problemi. Një mundësi tjetër është se një lloj programi nuk është i adaptuar 100%, duke shkaktuar gabime. Rasti i parë zakonisht zgjidhet me një instalim i pastër, dhe në rastin e dytë, këshillohet të mos azhurnohen për të shmangur papajtueshmëritë. Nëse për një arsye ose një tjetër dëshironi të ktheheni te Mac OS X Captain nga MacOS Sierra, ne do t'ju shpjegojmë se si.

Si parakusht duhet të kemi një kopje rezervë të bërë në Time Machine.

Tani duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm:

 1. Lidhni hard diskun që përmban kopjen e Makinës së Kohës.
 2. Rinisni Mac-në, me tastet Cmd + r të shtypura të niset në modalitetin e rikuperimit.
 3. Në ekranin "MacOS Utilities", zgjidhni opsionin "Rikthe nga një kopje rezervë e Makinës Time" dhe pastaj kliko Vazhdo. makos-shërbime
 4. Shkojmë te dritarja që tregon "Zgjidh një burim", është e rëndësishme të mos bëni gabime dhe të shtypni opsionin "Makinë kohë"
 5. Arritëm në ekran ku zgjedhim kopjen rezervë nga e cila duam të fillojmë me sistemin e mëparshëm. Ata janë porositur sipas datës dhe sistemit operativ. Nëse nuk e mbani mend datën dhe kohën e saktë të azhurnimit (është normale) ju tregoni se versioni i fundit i Mac OS X Captain është 10.11.6
 6. Ekrani tjetër na pyet se çfarë është disk destinacioni. Në përgjithësi duam të përdorim disku ynë kryesor, i cili në shumicën e rasteve quhet Macintosh HD. Pasi të kemi zgjedhur, ne klikojmë mbi kthej.
 7. Sigurisht, ekrani tjetër na kërkon të konfirmojmë veprimin e mëparshëm, pasi të keni konfirmuar se do të formatohet hard disku dhe ne nuk do të jemi në gjendje të marrim informacionin.

Nga ai moment procesi i restaurimit e cila do të përfundojë duke e lënë kompjuterin në të njëjtën pikë me kopjen e mëparshme, natyrisht, me sistemin operativ të zgjedhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   PeDRoCKeR (@PeDRoCKer) dijo

  A është provuar kjo metodë?

 2.   prindërit e parë këtu Ricardo dijo

  Përshëndetje, unë instalova sierra por ajo u ngadalësua pak macbook tim Unë jam duke shkuar përsëri tek kapiteni, por unë nuk dua të përdor makinën e kohës,
  përveç, shkarkoni kapitenin përsëri nga dyqani i aplikacioneve, por ai më tregon se versioni është shumë i vjetër dhe nuk më lejon të instaloj. A keni ndonjë këshillë?