Si të ktheheni nga OS X Yosemite në OS X Mavericks

Kthimi-yosemite-beta-mavericks-tutorial-0

Një tjetër nga pyetjet më të përsëritura në internet është ajo e Si mund të instaloj përsëri OS X Mavericks pas azhurnimit në OS X Yosemite?

Kjo është një pyetje që ka disa përgjigje dhe disa metoda për ta realizuar atë. Gjëja më e thjeshtë dhe e sigurt në rast se doni të ktheheni në OS X Mavericks nga Mac-u juaj, është të keni instaluesin origjinal OS X Mavericks në një pendrive ose SD dhe në këtë mënyrë të kryeni një instalim i pastër OS X në makinerinë tonë.

Nëse nuk kemi instalues, mund të përdorim një Mac që është në versionin e OS X Mavericks ose ta kërkojmë në internet dhe ta shkarkojmë në një Pendrive / SD, por ky i fundit duhet të jemi të kujdesshëm sepse është e mundur që ka një dështim ose është i paplotë. Bestshtë më mirë të kërkoni direkt për Mac të një shoku me Mavericks ose të pyesni dikë që ka origjinalin në një Pendrive për instaluesin. Nëse nuk kemi mundësi të marrim ndonjë nga këto, vazhdoni të lexoni dhe zbuloni ato metoda nga shkarkimi WiFi. 

Para se të filloni me këtë tutorial që ju lejon shkarkimi përmes WiFi i OS X vendas të Mac-ut tonë Unë rekomandoj instalimin përsëri me USB sepse është më i sigurti dhe më i besueshmi. Nëse akoma dëshironi të provoni këtë mundësi për të instaluar OS X Mavericks në Mac tuaj, këtu ne e lëmë atë, por para se të filloni të punoni Unë ju këshilloj që të lexoni të gjithë tutorialin përpara dhe në këtë mënyrë të kuptojë hapat.

OS-X-Mavericks-on-a-MacBook-Air

Hapi i parë si zakonisht: rezervë

Ky është një hap shumë i rëndësishëm në mënyrë që të mos humbasë ndonjë gjë të rëndësishme dhe kjo është arsyeja pse ne gjithmonë rekomandojmë bëj një kopje rezervë në Makinerinë e Kohës ose kudo që duam. Nëse keni një hard disk të dedikuar ekskluzivisht për rezervimet tuaja, më mirë, pasi në këtë mënyrë sigurohuni që nuk do ta fshini në asnjë rast edhe nëse duhet të formatojmë hard diskun e Mac-ut.

Ne nuk duhet të humbasim të dhëna nëse kryejmë këtë proces të shkarkimit të OS X përmes WiFi, por këshillohet që gjithmonë të kemi një kopje rezervë kur ngatërrohemi me këto gjëra në rast se fluturon.

Monitor-i-dytë-i-monitoruar-kohë-makineri-makera-0

Ne filluam procesin e shkarkimit të OS X Mavericks

Një informacion tjetër i rëndësishëm për tu mbajtur në mend është që nëse Mac-u ynë kishte OS X Mountain Lion si standard, rikuperimi do të instalojë OS X Mountain Lion në makinë, duke hyrë në një lak pasi nuk do të jeni në gjendje të instaloni OS X Mavericks sepse versioni aktual është Yosemite, kështu që nëse Mac juaj e keni blerë atë pa burim OS X Mavericks Ju duhet të përdorni metodën Pendrive për të kryer instalimin e OS X. Nëse Mac-i juaj ka Mavericks nga origjina, mund të vazhdoni.

Tani pasi të kemi të dhënat tona në mënyrë të sigurt dhe të jemi të qartë se OS X Mvericks do të instalohet, ajo që duhet të bëjmë është të rindizim kompjuterin dhe para se të tingëllojë zëri tipik i fillimit, ne mbajmë tastet Alt + Komanda + R. Në këtë mënyrë ajo që ne do të arrijmë është që Mac-u ynë të hyjë në modalitetin e Rimëkëmbjes direkt dhe do të shohim rrethin tipik që Mac-i tregon kur diçka po shkarkon, më poshtë teksti shpjegon se sistemi po rikuperohet nga rrjeti. Tani do të varet nga lidhja jonë se sa shpejt bëhet shkarkimi i OS X Mavericks.

Sapo të përfundojë shkarkimi i OS X përmes WiFi, Mac na ofron mundësinë e kryerjes së një instalimi të pastër ose azhurnimit në krye të OS X Yosemite. Nëse nuk duam të azhurnojmë të pastër Thjesht duhet të klikojmë në instalim dhe ky OS X Mavericks do të instalohet direkt mbi atë aktual, duke mbajtur të gjitha cilësimet që kemi në Mac-in tonë.

Nëse duam të azhurnojmë duke bërë një instalimi zero duke hequr konfigurimin e vjetër dhe duke shmangur gabimet e mundshme (ky është opsioni që ne rekomandojmë) duhet të fusim opsionin Shërbimi i diskut dhe fshihet. Pasi përmbajtja e diskut të ngurtë ku kemi instaluar Yosemite të jetë fshirë, ne kthehemi dhe klikojmë reinstall y Vazhdo. 

os-x-trillime

I zgjuar! Tani prek prisni që procesi të përfundojë dhe pastaj shijoni OS X Mavericks në Mac tuaj.

Për ata përdorues që Ata nuk kishin OS X Mavericks kur blenë Mac Kjo metodë nuk funksionon për ta dhe prandaj duhet të keni instaluesin në një pendrive për të kryer uljen e vlerësimit tuaj. Ne e lëmë lidhjen se si instaloni nga e para OS X Mavericks me një USB.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JLViCe dijo

  MacBook Pro im kishte të instaluar Mavericks nga fabrika, të njëjtat hapa që ata tregojnë dhe ajo që më instaloi ishte Yosemite. Në mënyrë që të kthehem në Mavericks, unë duhej të përdorja usb. Ajo që kam parë është se në disa nga hapat që mora kur instalova Yosemite dhe u ktheva në Mavericks, ajo ndarje në të cilën ishte rikuperimi OSX ka humbur, ajo është zhdukur.
  Shpresoj që së shpejti të lëshojnë një azhurnim të qëndrueshëm të Yosemite dhe që të mos ketë probleme.

 2.   Jorge Paez dijo

  Dikush mund të më tregojë se ku mund t’i ul Mavericks? Faleminderit

  1.    Francisco Lopez dijo

   Mavericks nuk është i disponueshëm për shkarkim ose blerje pasi ishte një version falas. Kjo është arsyeja pse nëse kompjuteri juaj erdhi nga fabrika me Mavericks, nëse e filloni kompjuterin me fillimin nga interneti (filloni duke shtypur CMD + ALT + R) do të jeni në gjendje të rikuperoni Mavericks tuaj origjinal siç erdhi nga fabrika. Nëse të pashë me Luanin e Malit ose Luanin, e njëjta gjë ndodh. Nëse keni DVD, këto janë ato që duhet të përdorni për këtë. Pas kësaj nga 10.6 mund të kalosh në 10.9 Nuk e di nëse deri në 10.10, nuk jam i sigurt atje. Por Apple sapo doli që Mavericks e bëri Mountain Lion të zhdukej dhe prandaj, ata do të kenë bërë të njëjtën gjë tani.

 3.   Jordi Gimenez dijo

  Në internet mund të gjesh OS X Mavericks, nëse shikon pak do ta gjesh pavarësisht se nuk është zyrtarisht në faqen e internetit të Apple.

  të fala

 4.   Samuel dijo

  A mund të fshihen të dhënat tuaja nëse e bëni këtë proces?

 5.   angie dijo

  Pra, nëse ajo që dua është të kthehem te luani i malit, unë bëj të njëjtin proces? Unë kurrë nuk kam për të instaluar mavericks. Do të doja të kthehesha te luani i malit, nuk e di nëse mund ta arrij në këtë mënyrë.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë Angie, në parim ndiqni këto hapa nëse do të instalohej në Mac ML pasi instalon versionin e parë të Mac tuaj. Përshëndetje dhe mund të na tregoni nëse ka punuar.

 6.   Sebastian Vasquez dijo

  Përshëndetje, unë ndoqa hapat pa fshirë informacionin në diskun e ngurtë që përmbante yosemite dhe më thotë se nuk mund të instaloj makeriket sepse ekziston një version i mëvonshëm në disk

 7.   Imazhi i mbajtësit të vendndodhjes së Marcelo Moreno dijo

  Mire Jordi. Unë ndoqa hapat e tu pak a shumë (bëra një disk boot maverick dhe kjo u shkarkua nga faqja e internetit e mollës kur instalova përsëri) por problemi im vjen me kopjen e makinës së kohës që bëra në yosemite sepse nuk mund ta lexoj ose ta rimarr asgjë që nga maverick.

 8.   Edipi dijo

  Mik më ka dhënë një të parë të përdorur macbook pro kështu që vjen me një luan mali fabrikë dhe unë dua ta formatoj problemi im është që pasi nuk e di nga kush e bleu babai im, nuk e di nëse do të më pyesin për të vendosur id të mollës, deri më tani nuk kam instaluar ndonjë program dhe dua ta formatoj për të njëjtën arsye që kontaktet e tij shfaqen në aplikacion dhe do të doja ta filloja ta përdorja sikur ta kisha blerë atë, i përsëris ato eja me luan mali fabrike, do te me kerkoje id molle me ndihmo te lutem

 9.   fidel garcia dijo

  Macbook pro im është version 2012 dhe sapo e bleva atë të ri dhe erdhi me instalimin e yosemite dhe pasi ishte pak i ngadaltë, unë pashë rrjetën dhe gjeta mavericks në piratebay dhe e shkarkova atë, dhe tani është versioni që unë jam duke përdorur dhe është duke bërë mirë, 300% më mirë se josemiti

  1.    elsalavinero dijo

   fidel garcia, a mund të më kalosh lidhjen e shkarkimit të yosemite? Makina ime ka ardhur me yosemite dhe unë duhet të kem mashtrimin për mbështetjen audio ... dhe nuk është më në mollë. Dyqan ... Unë shpresoj se ju mund të më ndihmoni .. përqafime

 10.   Cristina dijo

  Përshëndetje, unë ndoqa hapat dhe kur instaloj luanin më thotë se nuk mund ta instaloj sepse ka një version të mëvonshëm në disk. Cfare bej une

 11.   Matias dijo

  Përshëndetje njerëz, ju bëj një pyetje, ju do të dini si të ktheheni në versionin 10.10.4 (yosemite) në versionin 10.6.8 pa humbur informacionin, faleminderit shumë. Ashtë një imak i vitit 2001

 12.   federico dijo

  Përshëndetje, po sikur të dua të të bëj një pyetje, unë kam një libër mac retina 2015, erdhi me yosemite amtare! , dhe për një çështje të një pajtueshmërie më të madhe me programet audio që dua ta zvogëloj dhe të kaloj në maverick, unë e kuptoj që mak-et e reja, çipseti i kompjuterit është i pajtueshëm vetëm me osx el capitan ose yosemite, është e vërtetë? prandaj nuk mund të instaloj mavericks! kjo më tërheq poshtë!

 13.   babai dijo

  Unë nuk mund të shtyp alt + komandën + R para se të bie zëri kur rinis se gjithçka duket për të filluar procesin

  1.    Joana dijo

   Patry, as unë nuk marr alt dhe R dhe maki im fillon normalisht, e keni gjetur zgjidhjen? Unë shpresoj në ndihmën tuaj

 14.   Carlos Forero dijo

  Mos harroni se nëse doni të degradoni në OSX 10,9. Necessaryshtë e nevojshme të ndryshoni datën e kompjuterit tuaj (kompjuterit) në atë në të cilin ishte aktual Maverick (10,9) .. për shembull në 2014. sapo të ndryshoni datën tuaj mund të rindizni kompjuterin dhe të filloni instalimin tuaj pa problem.