Si të ruani dhe përdorni hartat jashtë linje nga Google Maps në iPhone ose iPad tuaj

Nëse shkojmë në një udhëtim me rrugën tonë të përgatitur, ne mund ta gjejmë veten në një gjendje serioze nëse humbasim lidhjen tonë të internetit, Google Maps na ofron mundësinë për të ruajtur itineraret tona në modalitetin offline për të qenë në gjendje t'i konsultojmë ata në çdo kohë nga faqja jonë iPhone ose iPad pa pasur nevojë për lidhje interneti. Sot ju tregojmë se si ta bëni.

Ruajtja e hartave jashtë linje me Google Maps

Në radhë të parë dhe logjikisht, ne duhet të gjurmojmë rrugën tonë. Sapo të jemi të qartë se ku do të shkojmë dhe si do të shkojmë, thjesht duhet të ndjekim këto hapa të thjeshtë:

 1. Sigurohuni që të jeni identifikuar me llogarinë tuaj të Google në Google Maps. Për ta bërë këtë, shkoni te ikona me tre shirita horizontale që do të gjeni në menunë në anën e majtë, brenda Cilësimeve. Ruajtja e hartave jashtë linje në Google Maps
 2. Tani klikoni në butonin që përfaqësohet nga një figurë dhe më pas, brenda kategorisë "Maps Offline" thotë "Ruaj hartën për përdorim jashtë linje".
 3. Tani duhet të zgjidhni hartën që dëshironi të ruani jashtë linje. Mos harroni se madhësia e tij do të jetë e njëjtë me ekranin e pajisjes tuaj iPhone ose iPad, kështu që përdorni zmadhimin për të zmadhuar ose zvogëluar derisa të bëhet siç ju pëlqen.Si të ruani dhe përdorni hartat jashtë linje nga Google Maps në iPhone ose iPad tuaj
 4. Jepi një titull dhe prit që të përfundojë shkarkimi.

Si të përdorni një hartë të ruajtur në modalitetin jashtë linje

Nëse kemi ndjekur hapat e mëparshëm, do të kemi ruajtur të gjitha hartat që do të na duhen në "modalitetin jashtë linje" dhe nuk do të kemi më nevojë të kemi një lidhje interneti. Për t'i përdorur ato do të bëjmë sa vijon:

 1. Hapim Google Maps dhe ne shkojmë në profilin tonë (ikona e figurës që pamë më parë).
 2. Nga atje futemi në kategori "Hartat jashtë linje" dhe klikoni në ndonjë nga hartat që kemi ruajtur më parë.

SHENIM: Hartat jashtë linje ruhen për 30 ditë, pastaj fshihen, kështu që mos u bëni shumë para kohe në përgatitjen për udhëtimin tuaj

Google Maps - itineraret dhe ushqimi (AppStore Link)
Google Maps - itinerare dhe ushqimfalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.