Si të lëvizni desktopët shpejt në Mac

Në varësi të përdorimit tuaj të zakonshëm të kompjuterit, ka të ngjarë që të jeni adhurues i tryezave ose se nuk dini për çfarë po flas. macOS, si Windows, na lejoni të krijoni tryeza të ndryshme, në të cilën mund të kemi aplikacione të ndryshme të hapura në ekran të plotë, të ndarë ose në një dritare.

Falë desktopëve, dhe gjithashtu gjesteve të ofruara nga trackpad, ne mundemi kaloni shumë shpejt dhe lehtë midis desktopëve të konsultohemi / përdorim aplikacione të tjera pa pasur nevojë të maksimizojmë ose minimizojmë aplikacionet, gjë që rrit produktivitetin tonë, pasi na pengon të humbasim kohë dhe përqendrim në atë që po bëjmë.

Automatikisht, dhe që në veçanti zakonisht nuk përputhet me kriteret e përdoruesit, macOS kujdeset për organizimin automatik të desktopëve, kështu që përdoruesi përfundon duke bërë një rrëmujë pasi aty ku supozohej të ishte desktopi që ai kishte krijuar, ekziston një tjetër ku nuk shfaqet aplikacioni që duhet të jetë.

Për fat të mirë, dhe manualisht, macOS na lejon të porosisim desktopët në mënyrë që në çdo kohë të dimë që nëse lëvizim majtas do ta gjejmë aplikacionin të tillë dhe nëse lëvizim djathtas do ta gjejmë aplikacionin të tillë.

Renditja e tryezave është një proces shumë i thjeshtë që e detajojmë më poshtë.

  • Para së gjithash, ne duhet të hyjmë Kontrolli i Misionit, përmes asaj se si e kemi vendosur në tonën. By default ne mund ta bëjmë atë duke tërhequr tre gishta lart në panelin e ndjekjes.
  • Tjetra, ne klikojmë në desktopin që duam të zhvendosim dhe ne tërhiqemi në pozicionin që duam të ketë.

Ne mund ta bëjmë këtë proces me secilën prej tavolinave që kemi hapur. Gjithashtu, është një kohë e mirë për të tavolina të pastra që nuk po i përdorim. Për ta bërë këtë, ne thjesht duhet të vendosim miun në tavolinën e punës që duam të mbyllim dhe të presim një sekondë derisa të shfaqet një X në këndin e sipërm të majtë. Klikimi mbi të do të mbyllet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.