Si të lidhni AirPods tuaj me Mac tuaj duke përdorur një shkurtore të tastierës

AirPods Pro

AirPods janë kufje të mira, nuk ka dyshim. Nuk ka rëndësi nëse ato janë ato normale apo ato Pro. Një nga cilësitë më të mira është thjeshtësia e çiftimit me pajisjet e Apple. Por kur doni të kaloni nga një në tjetrin, iPhone në Mac për shembull, është pak e lodhshme t'i rilidhni ato. Ju mund ta përmirësoni këtë proces me një shkurtore e tastierës krijuar ne kompjuter.

Ne mund të përmirësojmë mënyrën e transferimit të AirPods nga një pajisje në Mac, me një shkurtore të thjeshtë të tastierës.

Herën e parë që lidhni AirPods me Mac është shumë shpejt. Por nëse më vonë dua të përdor iPhone ose iPad dhe të kthehem në Mac, procesi zgjat më shumë. Tani, duhet të klikoni në menunë Bluetooth dhe t'i lidhni ato manualisht. Kjo sa herë që ndërroj pajisje. It'sshtë pak si një gabim. Mund të përmirësohet.

Ne do të përdorim Skriptin që Andrew Burns krijoi dhe të përdorim një shkurtore të tastierës. Gjëja e parë është hapja e AppleScript dhe pastaj ngjisim kodin e përmendur i cili është si më poshtë. Mos harroni se duhet të ndryshoni aty ku thotë SX-991 dhe të vendosni emrin e AirPods tuaj, saktësisht të njëjtë me atë se si është shkruar, pa ndryshuar asnjë yota.

activate application "SystemUIServer"
tell application "System Events"
 tell process "SystemUIServer"
  -- Working CONNECT Script. Goes through the following:
  -- Clicks on Bluetooth Menu (OSX Top Menu Bar)
  --  => Clicks on SX-991 Item
  --   => Clicks on Connect Item
  set btMenu to (menu bar item 1 of menu bar 1 whose description contains "bluetooth")
  tell btMenu
   click
   tell (menu item "SX-991" of menu 1)
    click
    if exists menu item "Connect" of menu 1 then
     click menu item "Connect" of menu 1
     return "Connecting..."
    else
     click btMenu -- Close main BT drop down if Connect wasn't present
     return "Connect menu was not found, are you already connected?"
    end if
   end tell
  end tell
 end tell
end tell

Pasi të keni mbaruar ju duhet ruani atë që është bërë si një Aplikim. Ende nuk kemi mbaruar. Për momentin nuk funksionon. Ne duhet të kryejmë veprimin e mëposhtëm, për t'i dhënë këtij aplikacioni leje për të kontrolluar Mac.

 1. Le të shkojmë te "Siguria dhe privatësia" në Preferencat e sistemit
 2. Ne e bëjmë klikoni në dry  për të bërë ndryshime.
 3. Zgjidhni "Accessibility»Në listën e artikujve në të majtë.
 4. Ne shtypim buton i vogël +
 5. kërkim aplikacioni juaj dhe shtoni atë

Tani po. Ne do të krijojmë shkurtoren e tastierës për ta bërë atë të funksionojë shpejt. Për këtë ne e ndihmojmë veten me një program i jashtëm për të na ndihmuar ta bëjmë atë. Ne rekomandojmë, për shembull, Kap. Vështirësi e vogël në kryerjen e punës së dëshiruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Rodriguez dijo

  Përshëndetje manuel, u përpoqa por nuk më funksionon kur ekzekutoj skenarin kjo hap menunë por është sikur nuk e zbatoi veprimin e lidhjes.
  Cfare mund te bej ?
  Po e bëj në macOS Catalina

  Falënderim

 2.   Alexander dijo

  Përshëndetje, kontrolloni nëse e keni sistemin në spanjisht apo anglisht ...

  Unë duhej të korrigjoja skenarin dhe të ndryshoja Lidhu te Lidhu