Si të mbyllni të gjitha skedat Safari përveç aty ku jemi

ikonë safari

Nëse ne përdorim rregullisht skeda të ndryshme për të kërkuar dhe për të blerë çmime, ka shumë të ngjarë që ne të përfundojmë me një numër kaq të madh të tyre që kemi kaluar gjysmë ore duke i mbyllur të gjitha ato që ne nuk e duam, me rrezikun që kjo sjell, sepse ne mund të mbyllim aksidentalisht aty ku jemi. E njëjta gjë ndodh kur duam të kontrastojmë informacionin dhe kryejmë kërkime të ndryshme. Nëse nuk ka shumë skeda që kemi hapur, ne mund të mbyllim një nga një duke shtypur kombinimin e butonit CMD + W, por sot do t'ju tregojmë se si ta bëni automatikisht pa pasur nevojë të shkoni një nga një.

Mbyllni të gjitha skedat Safari përveç një

  • Në radhë të parë dhe sa e qartë duhet të kemi disa skeda të hapura për të funksionuar ky hile të vogël.
  • Tani thjesht duhet të klikojmë me të djathtën në butonin e vetëm që nuk duam ta mbyllim.
  • Do të shfaqet një menu konteksti me mundësi të ndryshme. Nga të gjithë ata do të duhet të zgjedhim Mbyllni pjesën tjetër të skedave.
  • Shpejt do të shohim se si skedat që ishin të hapura do të mbyllen automatikisht, duke lënë vetëm skedën në të cilën ishim.

Ky truk është fantastik për të gjithë ata përdorues që kanë hobi grumbulloni skeda të hapura sikur nuk ka nesër. Megjithëse nuk përfshin një shpenzim shumë të madh të kujtesës, në Mac që janë pak më të vjetër, hapja e kaq shumë skedave mund të jetë e dëmshme për shëndetin, kështu që këshillohet të mos i përdorni shumë, pasi gjithçka që do të arrijmë është të ngadalësojmë funksionimi i të gjithë sistemit me gjithçka që përfshin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.