Si të menaxhoni hapësirën e iPhone?

Ju jeni gati për të bërë foton më të mirë ndonjëherë. Gjithçka është perfekte, madje keni menduar se çfarë do të shpenzoni paratë që fitoni me të Puliteri i fotografisë, kur papritmas shfaqet një mesazh në iPhone "Hapësirë ​​e pamjaftueshme për të bërë fotografi". Epo, nëse kjo ju ka ndodhur, mos u frikësoni, ajo ka një zgjidhje dhe shumë më të thjeshtë sesa mendoni. Siç mund ta keni menduar tashmë shumë nga ju, kjo "gabim" Ndodh sepse iPhone juaj është plot me aplikacione, muzikë, dokumente, fotografi, video, ejani, cfare eshte jeta. Tjetra do t'ju tregojmë se si e di hapësirën që keni, në të cilën po e investoni dhe si të lironi hapësirën nëse e konsideroni të nevojshme.

Analiza e hapësirës

Para së gjithash nga iPhone në të cilin shkojmë Cilësimet / Të Përgjithshme / Përdorimi për të parë, në një mënyrë të përgjithshme, si e kemi investuar hapësirën e iPhone. Në këtë rast është një iPhone 5C 16 GB në të cilin kemi përdorur 13,2 GB, gjë që na lë një hapësirë ​​të lirë prej vetëm 136 MB.

Fotografitë e hapësirës në iPhone 1

Në të njëjtën listë do të shohim të gjitha aplikacionet që kemi instaluar në iPhone, çfarë zë secili dhe, përveç kësaj, të dhëna që secili aplikacion ka shoqëruar, që është, në këtë terminal, ne e shohim atë Whatsapp ka zënë më shumë se 400 MB, por në vetvete, aplikacioni asgjë tjetër i shkarkuar, peshon vetëm 34 MB Pjesa tjetër, deri në 408 MB, janë të dhëna që vetë aplikacioni i ruan në iPhone ndërsa ne i përdorim ato. Me siguri, do të vijë një kohë kur të dhënat e përdorimit të një aplikacioni janë disi të çmendura (në rastin tim, të dhënat e Twitter tejkalojnë 1 GB) kështu që më e mira do të jetë hiqni aplikacionin dhe riinstaloni atë. 

Në një iPhone të zakonshëm, atë të cilitdo prej jush, vë bast çfarëdo qoftë se janë dy gjërat që zënë më shumë hapësirë foto / video dhe muzikë, e ndjekur nga të gjitha aplikacionet. Epo, për të ndërmarrë veprime dhe për të filluar lirimin e hapësirës, ​​gjëja e parë është të heqim qafe të gjitha ato aplikacione tipike që një ditë na u dukën "Aplikacioni më i mirë në botë" dhe tani as nuk e dimë se i kemi. Loja e verës së kaluar, ai aplikacion për retushimin e fotove që tashmë është më shumë se i shtrydhur, etj. Ato eliminohen në një mënyrë shumë të thjeshtë, thjesht duke klikuar në Aplikacionin për tu hequr nga lista dhe më pas duke klikuar mbi të Fshi aplikacionin, shfaqet me të kuqe, mos u frikësoni, nuk është një vendim kaq i rëndësishëm. Kur të keni hequr tashmë disa aplikacione, do të shihni që menjëherë keni hapësirë ​​të lirë.

Fotografitë e hapësirës në iPhone 2

Duhet pastruar rrotulla

Nëse akoma keni nevojë për të liruar më shumë hapësirë, duhet të nxirrni artilerinë e rëndë, duhet të futeni në muzikë dhe mbështjellje. Ata padyshim nuk janë aplikacione nga të cilat ju mund të shpëtoni plotësisht. Në rastin e muzikës, ju jep mundësinë e fshi gjithçka që ke, Por nëse thjesht doni të heqni qafe atë rekord kaq modë dy vjet më parë, por tani as nuk dëgjon, do të duhet ta bëni nga iTunes.

Në rastin e mbështjelljes, ajo duhet të jetë e lëmuar mirë. Shumë herë ne aktivizojmë modalitetin HDR dhe nuk e kuptojmë që mbeten dy fotografi, ajo normale dhe HDR, kështu që është e përshtatshme, ose zgjidhni midis njërës prej dy ose thjesht çaktivizoni opsionin për të mbajtur dy fotografitë në cilësimet e kamerës. Videot, të gjithë e dimë që ato kanë një cilësi të pakonkurueshme, por sigurisht që kjo zë hapësirë, rekomandimi im është transferimi i tyre në kompjuter ose direkt në re (Dropbox, për shembull) dhe fshini ato nga iPhone.

Fotografitë e hapësirës në iPhone 3

Emaili

Një tjetër aplikacion vendas që mund të zërë shumë hapësirë ​​është posta elektronike, në këtë aplikacion rekomandimi më i përhapur, nëse e përdorni shumë dhe zbuloni se po thith shumë hapësirë, është se pastroni periodikisht spam-in tuaj dhe dosjet e marra, duke ruajtur, sigurisht, postën e rëndësishme. Nëse kjo duket shumë e lodhshme dhe nuk doni të shqetësoheni për ta bërë atë, opsioni B, më drastik, fshini llogarinë dhe pastaj rikrijoni atë. 

Shfletuesit

Së fundmi, veçanërisht e rëndësishme, nëse përdorni një shfletuesi i internetit përveç Safari (Chrome, etj.) Duhet të fshini, herë pas here, memorien e fshehtë. Kjo do të thotë që në faqet ku keni hyrë më parë automatikisht, pa pasur nevojë të futeni çdo herë, tani do t'ju duhet ta bëni përsëri herën e parë që kur u pastrua memoria e fshehtë. Pra, sa më shumë faqe në internet keni qasje automatike (që shfletuesi të kujtojë emrin tuaj të përdoruesit dhe fjalëkalimin) më shumë hapësirë ​​do të jeni duke zënë memorien e iPhone, kështu që nëse dëshironi një optimizim më të madh të përdorimit të kujtesës, Vlerësoni nëse ia vlen të futeni në mijëra faqe në të njëjtën kohë. 

Fotografitë e hapësirës në iPhone 4

Rezultati

Nëse i keni ndjekur këto hapa, me siguri do të keni pak më shumë hapësirë ​​të lirë për të bërë fotografinë për të cilën po flisja në fillim. Më në fund duhet të ju kujtoj se kjo procesi është një pjesë thelbësore e mirëmbajtjes së çdo pajisjeje. Përveç kësaj, për të shmangur disa dhimbje koke, është e përshtatshme që të instaloni një program kompjuterik të quajtur "Telefon i Pastër", e cila në thelb është e dedikuar për të analizuar atë në të cilën po investoni hapësirën e iPhone, duke i dhënë mundësinë e fshini të dhëna të padobishme siç janë cookies, memorje memorie, sinkronizime të dështuara dhe të dhëna të tjera të përdorimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernando dijo

  Pas kërkimit dhe leximit të shumë postimeve, zgjidhja më e thjeshtë është tek Apple.
  Në iPhone 4s, kisha 500 Mb falas, shumica e fajit ishte 1,6 GB e postës.
  Phone Clean më lejoi të fitoj 10 Mb.
  Pastruesi kërkon Jailbreak (nuk e kam)
  Nuk mund të restaurohet sepse nuk më lejon të mbaj iOS7.1.2 (nuk ka më firmware të Apple).
  Zgjidhja:
  - rezervë nga iTunes
  - shkëputni iPhone: Cilësimet> Të përgjithshme> Rivendos> Fshi përmbajtjen dhe cilësimet
  gjithçka është fshirë, kur rifilloni keni mundësinë të lidheni me iTunes
  - ju rivendosni rezervimin
  - iPhone është konfiguruar saktësisht njësoj si e keni pasur
  - REZULTATI: !! 2,4 GB pa ¡and, dhe kutia postare ka rënë nga 1,6 Gb në 58 Mb.