Si të montoni sistemet e skedarëve Linux EXT në Mac me OSXFUSE

SIGURI OSX

Sistemi i skedarit EXT (shkurtim për Sistemin e Skedarit Total) dhe anëtarët e familjes, EXT2, EXT3 dhe EXT4 janë sistemet e skedarëve të përdorura nga Linux.

Përdoruesit e Mac që punojnë me shumë platforma mund të vërejnë se OSX nuk është në gjendje të montojë ndarje EXT vetvetiu dhe për këtë arsye kushdo që dëshiron ngasin dhe lexojnë Disqet EXT ose sistemet e tjera të skedarëve do të duhet të mbështeten në një ndërmarrje të palës së tretë.

OSXFuse është një prej tyre. Nje oferte burim i hapur i cili lejon leximin e OS X Vëllimet EXT dhe nëse përdoruesi guxon, ai madje mund të aktivizohet një funksion eksperimental i shkrimit në atë ndarje EXT.

SHKARKO OSXFUSE

Aplikacioni mund të shkarkohet direkt dhe falas nga faqja e zhvilluesit, dhe pas instalimit të tij do të keni mundësi të përdorni konfigurimin e tij përmes Preferencat e sistemit. Pasi të instalohet aplikacioni, ne rifillojmë sistemin dhe tani jemi në gjendje të lidhim njësitë me shtesat e skedarëve EXT nga bota e Linux në Mac tuaj.

Ekrani i instalimit të siguresave

PREFERENCAT E OSXFUSE

Mbani në mend se aplikacioni garanton që ju të mund të lexoni dhe kopjoni skedarë nga ajo makinë dhe të mos shkruani në atë makinë, pasi që opsioni është ende në fazën eksperimentale.

PREFERENCAT E SISTEMIT

Vini re se kur disqet EXT montohen me FUSE, vëllimet interpretohen si njësi rrjeti ose servera, kështu që nëse keni fshehur ikona desktop ose servera të lidhur në preferencat e Finder, sistemi nuk do t'i shohë ato përveç në shiritin anësor në dritaren Finder.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jordi dijo

  Ju kopjoni në mënyrë sistematike artikujt e botuar në OSXDaily menjëherë pas botimit të tyre, shumë do ta kenë të mirë t'i kenë në Spanjisht, por a është kaq e vështirë të përmendësh burimin? Kjo do të tregonte një minimum respekti për punën e dikujt tjetër që ju përfitoni rregullisht. Pershendetje

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mire Jordi,

   Gjithçka ose pothuajse gjithçka shpjegohet në internet dhe me siguri ka artikuj mbi këtë temë që nuk janë shkruar nga OS X Daily dhe ato shpjegojnë të njëjtën gjë edhe para kësaj faqe interneti të shkëlqyeshme. Unë e respektoj, por nuk e ndaj mendimin tuaj në lidhje me burimet, pasi që nëse një artikull punoj me imazhet e mia dhe tekstin tim, nuk kam pse të citoj ndonjë burim, dhe kjo është ajo që unë shoh në artikullin e Pedro se ai vetë ka qenë punuar, a duhet të shtojmë si burim të gjithë artikujt që i gjejmë në internet me të njëjtën temë?

   Nëse tutoriali kopjohet dhe përkthehet fjalë për fjalë nga një faqe tjetër në internet, do të ishte joetike të botohej pa cituar burimin, por nuk është kështu.

   të fala