Si të ndryshoni frekuencën e kontrollit për azhurnime softuerësh në OS X

dyqan mak-app

Përditësimet e programeve, veçanërisht ato që korrespondojnë me sistemin operativ, kërkohen gjithmonë për t'u instaluar dhe sa më shpejt aq më mirë, pasi që si rregull i përgjithshëm ata tentojnë të zgjidhin mete të vogla ose të mëdha në sistemin tonë operativ. Në shumë raste, pavarësisht nga përshkrimi që tregohet në instalim, azhurnimi jo vetëm që zgjidh atë problem të zbuluar, por gjithashtu zakonisht përmirëson edhe defekte të tjera të vogla që disa përdorues i kanë gjetur çdo ditë. 

Më parë OS X na lejoi të konfiguronim përmes menusë së preferencave frekuencën në të cilën u kontrollua nëse kishte një azhurnim të ri në Mac App Store, por ky opsion u eliminua disa vjet më parë dhe aktualisht është sistemi automatikisht i cili kontrollon nëse azhurnimet e reja janë lëshuar apo jo.

OS X është vendosur si parazgjedhje, periudha e kontrollit të azhurnimit të App Store çdo shtatë ditë. Mund të jetë një periudhë shumë e gjatë kohore për disa dhe shumë e shkurtër për të tjerët. Siç kam komentuar më lart, përmes menusë Preferencat aktualisht nuk jemi në gjendje të ndryshojmë frekuencën kontrolloni për azhurnime, kështu që duhet të shkojmë në Terminal për të qenë në gjendje të modifikojmë periudhën kohore në të cilën duam që OS X të kontrollojë nëse ndonjë nga aplikacionet që kemi instaluar është azhurnuar apo jo.

Ndryshoni kontrollin e frekuencës për azhurnime në OS X

ndrysho-frekuencat-azhurnimet-aplikacionet-os-x

  • Para së gjithash ne drejtohemi lart dritarja e Terminalit, ose përmes Launchpad ose përmes Spotlight, duke shtypur në kutinë e kërkimit Terminal.
  • Tani duhet ta bëjmë ngjisni tekstin e mëposhtëm "Parazgjedhjet shkruajnë com.apple.SoftwareUpdate ScheduleFrequency -int 1" pa citate.
  • Numri 1, i vendosur në fund do të thotë çdo ditë që duam OS X kontrolloni për azhurnime e re në App Store.
  • Pasi të kemi vendosur periudhën e dëshiruar, duhet rinisni Mac-in.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.