Si të ndryshoni madhësinë e ikonave të desktopit në macOS

Apple gjithmonë është karakterizuar duke ofruar një numër të madh opsionesh personalizimi kur konfiguroni pajisjet tona nëse kemi një problem vizioni. Brenda opsioneve të personalizimit, macOS na lejon zgjeroni ose zvogëloni madhësinë e ikonave që shfaqen në desktopin e kompjuterit tonë.

Rritja ose zvogëlimi i madhësisë së ikonave të desktopit në kompjuterin tonë mund të na ndihmojë të vendosim më shumë artikuj në desktop (duke zvogëluar madhësinë e tyre) ose thjesht të zgjerojmë madhësinë e tyre për të parë më mirë emrin dhe pjesën e përmbajtjes së saj. Ky proces është shumë i thjeshtë dhe nga unë jam nga Mac ne ju tregojmë se si mund ta bëjmë atë.

Kaq shumë për të zmadhoni sa të zvogëloni madhësinë e ikonave nga desktopi ynë, ne duhet të vendosim veten kudo në të dhe të klikojmë në butonin e djathtë të miut ose të shtypim me dy gishta në trackpad.

Tjetra, klikoni në Shfaq opsionet e ekranit. Në menunë e treguar më poshtë, ne shohim se madhësia e ikonës së paracaktuar është 64 × 64 pika. Nëse duam të zmadhojmë ose zvogëlojmë madhësinë e ikonave, ne thjesht duhet ta rrëshqasim shiritin në të majtë, nëse duam t'i bëjmë ato më të vogla, ose në të djathtë, nëse duam t'i bëjmë ato më të mëdha.

Opsioni tjetër na lejon vendosni hapësirën e skedarit në rrjetin desktop, në këtë mënyrë mund të zgjerojmë ose zvogëlojmë hapësirën ndërmjet skedarëve. Kjo gjithashtu na lejon të zmadhojmë madhësinë e tekstit të skedarëve në tavolinën tonë të punës, si dhe të ndryshojmë pozicionin e etiketave të skedarëve.

Përveç kësaj, gjithashtu na lejon tregoni një pamje paraprake të skedarëve, së bashku me detajet e skedarit, ideale për kur kemi direktori ose shumë imazhe në desktopin tonë Mac. Pasi të kemi bërë të gjitha ndryshimet që duam, ne mbyllim dritaren. Sa herë që bëjmë një ndryshim, ai do të shfaqet menjëherë në desktop.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.