Si të përdorni iPhone ose iPad tuaj si një tastierë për Mac tuaj

Telekomanda e Miut celular

'Remote e Miut Mobile' është një aplikacion i shkëlqyeshëm që e kthen pajisjen tuaj iOS në një pajisje shtesë të fuqishme për Mac ose PC tuaj. Telekomanda e Miut celular mund të përdoret si një mouse ose trackpad për kompjuterin tuaj dhe mund ta përdorni aplikacionin si një telekomandë për ekipin tuaj, por gjithashtu ka shumë funksionalitet me tastierë e integruar në të që të jeni në gjendje të përdorni disa softuerë në Mac-un tuaj. Në këtë postim, ne do t'ju tregojmë se si mund ta përdorni këtë aplikacion për të shtypur ose kryer komanda të tastierës në Mac ose PC tuaj, direkt nga iPhone ose iPad.

Përdorimi i iPhone ose iPad si tastierë në kompjuterin tuaj

Përdorimi i pajisjes iOS si tastierë në Mac ose PC mund të jetë shumë i dobishëm. Disa karakteristika Unë mund të mendoj për të përdorur këtë kërkesë mund të jetë:

 • Kur prezantoni disa punë në një ekran ose një projektor.
 • Kur jeni duke parë video nga kompjuteri juaj përmes televizionit tuaj.
 • Kur doni një bllok numerik.
 • Kur tastiera nuk punon për ju.

Siç mund ta shihni në imazhin më poshtë, Mobile Mouse ka një tastiera themelore QWERTY, por gjithashtu përfshin një tastiera numerike e integruar, dhe një tastierë e bërë posaçërisht për çelësat e tastierës shkurtore dhe çelësa shigjete.

Tastierat lidhen ndërmjet butonave thjesht mbi tastet U, I, O dhe P (Shikoni imazhin vetëm më poshtë). Për më tepër, tastiera numerike madje përfshin kopjoni, prerë dhe ngjisni opsionet, e cila do të jetë shumë e dobishme për një larmi situatash.

Telekomanda e Miut celular 1

Tastiera QWERTY

tastierë QWERTY Built-in vjen me të gjithë çelësat e njëjtë që mund të prisni nga tastiera iOS, por përfshin edhe disa të tjera për të kontrolluar Mac-un tuaj që nuk i ka tastiera iOS. Kjo perfshin komandimi dhe kontrolli, ndër funksionalitete të tjera.

Funksionet e tastierës

Tastiera gjithashtu përfshin të vetat F1 deri F12, si dhe Çelësat Escape, Delete, Home dhe End. katër çelësa shigjetë me shumë drejtimesi dhe lart dhe poshtë janë përfshirë gjithashtu për lehtësinë tuaj.

Ashtu si me tastierën QWERTY, ju gjithashtu keni qasje në çelësat e kontrollit dhe komandëssi dhe a çelësi i ndërrimit. Këto janë të dobishme për kur jeni duke kryer komanda të tastierës thirrni disa funksione në Mac tuaj.

Tastiera numerike

Tastiera numerike në distancë e miut celular është një tipar i dobishëm që ju lejon të keni tastierën numerike në Mac tuaj. Kjo është një tipar që Apple e ka hequr nga industria e llogaritjes së lëvizshme dhe ofron vetëm në kompjuterët e saj desktop, por tani me këtë aplikacion, ju mund të keni komoditetin e një tastiera numerike, madje edhe në MacBook, MacBook Air ose MacBook Pro. Ai gjithashtu përfshin shkurtore të dobishme për të kopjuar, prerë dhe ngjitur tekstinDhe ruani skedarët dhe krijoni skedarë të rinj në aplikacionet e mbështetura.

Përdorimi i Miut Remote të Lëvizshëm

Miu celular përdorni shtëpinë tuaj Wi-Fi për të lidhur pajisjen iOS me Mac ose PC, por me blerjen brenda aplikacionit, mund të lidhet përmes mjeteve të tjera të lidhjes, si p.sh. Lidhja Bluetooth, Peer-to-Peer dhe USB.

Në çdo rast, ju keni për të shkarkoni aplikacionin Server Miu celular në Mac ose PC tuaj, ju mund ta bëni duke klikuar mbi të lidhje, për të përdorur iPhone, iPod Touch ose iPad me kompjuterin tuaj. Eshte nje shkarko pa pagesë, por mbani në mend se vetë aplikacioni Mobile Mouse Remote duhet të blihet në App Store dhe kushton 1,99 €.

Përfundimi

Përdorimi i pajisjes tuaj iOS si tastierë në Mac ose PC nuk ka qenë kurrë më e lehtë. Ka shumë aplikacione për të përdorur një tastierë në distancë në App Store, por ky aplikacion që kushton vetëm 1,99 € Theshtë opsioni më i mirë, dhe rishikimet e mbështesin atë.

Detajet e 'Mobile Mouse Remote':

 • Kategori: Shërbimet komunale
 • Përditësuar: 06 / 01 / 2016
 • Versión: 3.3.6
 • Madhësi: 41.4 MB
 • Orë Apple: Po
 • Gjuhë: Anglisht
 • zhvillues: AKP Teknike, INC
 • pajtueshmëri: Kërkon iOS 6.1 ose më vonë. I pajtueshëm me iPhone, iPad dhe iPod touch.

Bleni aplikacionin 'Remote e Miut Mobile' direkt nga App Store, duke klikuar në lidhjen vijuese.

Remote e Miut Mobile (Lidhja e AppStore)
Telekomanda e Miut celular1,99 €

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.