Si të parandaloni që Spotify të hapet automatikisht kur ndizni Mac-in tuaj

Spotify

Nëse keni instaluar së fundmi aplikacionin Spotify për të qenë në gjendje të dëgjoni muzikën tuaj nga Mac-u juaj, ka të ngjarë që të keni vërejtur një detaj të vogël, dhe kjo është Kur ndizni kompjuterin tuaj nga e para, në mënyrë automatike hapet Spotify (minimizohet normalisht) në bankën e të akuzuarve në pjesën e poshtme.

Nëse e përdorni shpesh këtë shërbim, ndoshta nuk do t'ju shqetësojë, pasi në të vërtetë mund të jetë një ide e mirë ta mbani të hapur si parazgjedhje. Por nëse ky nuk është rasti juaj, mund t’ju ​​shqetësojë shumë, pasi vonon edhe pak fillimin e kompjuterit dhe kjo është arsyeja pse këtu do t'ju mësojmë se si ta shmangni këtë në një mënyrë të thjeshtë.

Kështu që Spotify nuk hapet automatikisht kur ndizni Mac

Aktualisht, ekzistojnë dy mënyra mjaft të thjeshta për ta arritur këtë. Mund t'i provoni për të parë se cila funksionon më mirë për ju pa problem, edhe pse siç e përmendëm, të dy nuk do të paraqesin shumë vështirësi:

Nga cilësimet e Spotify

Mundësia e parë është ta bëni nga vetë cilësimet e Spotify, pasi ekziston një mundësi për të. Kjo mund të jetë më e dobishme sepse ato ju japin tre opsione të ndryshme për të zgjedhur, sipas zgjedhjes suaj, e cila do të ishte se ajo hapet automatikisht, që hapet por minimizohet në bankën e të akuzuarve, ose që nuk hapet drejtpërdrejt më vete. Mund ta zgjidhni duke ndjekur këto hapa:

 1. Hapni Spotify në Mac tuaj dhe pastaj në krye, kliko në shigjetë që do të shfaqet menjëherë pranë emrit tuaj.
 2. Do të shfaqet një menu në rënie. Klikoni në opsionin e thirrjes "Settings".

Parandaloni hapjen e Spotify kur ndizni Mac-in tuaj

 1. Tani, në menunë, lëvizni poshtë në fund, dhe klikoni në butonin e bardhë që thotë "Shfaq konfigurimin e përparuar".
 2. Tani do të shihni se shfaqen më shumë mundësi të mundshme dhe cilësime të dobishme, por veçanërisht përqendroheni në seksionin "Fillimi dhe dritarja". Brenda do ta shihni atë ekziston një opsion i quajtur "Hap automatikisht Spotify në fillimin e kompjuterit", e cila është ajo që na intereson vërtet. Në anën e djathtë, ju mund të zgjidhni nëse dëshironi që ajo të hapet automatikisht kur Mac fillon apo jo, dhe natyrisht opsioni ndërmjetës, i cili do të ishte ta hapni atë por të mbetet i minimizuar në bankën e të akuzuarve, për t'ju shqetësuar më pak.

Parandaloni hapjen e Spotify kur ndizni Mac-in tuaj

 1. Pasi ta keni zgjedhur atë, gjithçka do të jetë gati, pasi nuk keni nevojë të ruani ndryshimet ose diçka të ngjashme me të. Thjesht lësho cilësimet e Spotify dhe herën tjetër kur të ngresh Mac-in tënd, duhet të zbatohen cilësimet që keni zgjedhur brenda opsioneve.

Nga Preferencat e Sistemit

Nëse nuk mund të merrni opsionin e mëparshëm për të punuar për ju, ose dëshironi të siguroheni që Spotify (ose aplikacione të tjera) nuk po ngadalëson fillimin e Mac-ut tuaj, Mund ta konfiguroni gjithashtu nga opsioni i ofruar nga Apple brenda preferencave të sistemit. Kjo është gjithashtu e thjeshtë dhe nëse dëshironi mund ta arrini duke ndjekur këto hapa:

 1. Futni preferencat e sistemit tuaj Mac dhe më pas, në menunë kryesore, zgjidhni opsionin e quajtur "Përdoruesit dhe grupet".
 2. Do të shihni se ju lejon të redaktoni disa cilësime të llogarisë tuaj të përdoruesit, por kjo nuk është ajo për të cilën ju interesoni tani. Në anën e djathtë, zgjidhni llogarinë tuaj (nëse keni disa përdorues), dhe pastaj, në krye, shtypni opsionin e quajtur "Fillo artikujt", menjëherë pranë cilësimeve të fjalëkalimit.
 3. Një listë do të shfaqet me të gjitha aplikacionet që ekzekutohen automatikisht kur filloni Mac-in tuaj, dhe duhet të ketë Spotify.
 4. Zgjidhni atë dhe pastaj në pjesën e poshtme klikoni në butonin e fshirjes, i cili është ai që përfaqësohet nga një lloj minusi ose vizë.
 5. Në rast se shihni që, rastësisht, nuk ju lejon të bëni ndryshime, megjithëse në macOS Mojave duhet të jeni në gjendje ta bëni këtë pa problem, sigurohuni që, në fund, të keni vërtetuar duke klikuar në kyçjen .

Çaktivizoni Spotify kur ndizni Mac nga preferencat

 1. I zgjuar! Herën tjetër kur të aktivizoni Mac-in tuaj, Spotify nuk duhet të shfaqet më i hapur askund. E vetmja pikë që duhet të mbani në mend është se, nëse keni më shumë përdorues, duhet ta çaktivizoni atë në ta, sepse nëse nuk keni, do të vazhdojë t'u shfaqet atyre kur të fillojnë sesionin.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.