Si të parandaloni që MacBook juaj të fillojë automatikisht

MacBook 12

Që nga viti 2016 MacBook që janë hedhur në shitje kanë një karakteristikë të përbashkët: Të gjithë fillojnë automatikisht kur kapaku hapet ose ngarkuesi është i lidhur. Mund të jetë një ide e shkëlqyeshme të mos shtypni butonin e energjisë, por ndonjëherë nuk duam që ajo të fillojë derisa të vendosim.

Ekziston një mënyrë për të parandaluar që MacBook të fillojë vetë. Nuk është shumë e vështirë dhe vjen për të përmbushur një kërkesë nga shumë përdorues të cilët nuk janë aspak të kënaqur me këtë teknologji.

MacBook duhet të fillojë kur përdoruesi kërkon, jo kur ai dëshiron

Ndonjëherë kur përdoruesi e lë kompjuterin të hapur dhe të lidhur për tu karikuar, ata kur kthehen e zbulojnë se MacBook i tyre ndizet rastësisht. Gjithashtu nuk është ide e mirë që dikush të hapë kapakun dhe të fillojë kompjuterin.

Ndiqni këto hapa dhe do të shihni se sa e lehtë është të parandaloni që të fillojë automatikisht. Mos harroni se do të funksionojë për sa kohë që MacBook është nga 2016:

 • Ne fillojmë terminalin. Ju tashmë e dini që mund ta bëni në disa mënyra. Nga aplikacionet ose duke përdorur motorin e kërkimit (Spotlight).
 • Ne shkruajmë komandën e mëposhtme: sudo nvram AutoBoot% 00
 • Vendosni fjalëkalimin tuaj MacBook. Mos u frikësoni nëse nuk shihni se si shkruhen personazhet e zgjedhur nga ju. Totalshtë plotësisht normale.

Në këtë mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë kompjuteri nuk do të fillojë më automatikisht kur hapet kapaku. Nga ky moment do të duhet të shtypim dhe mbajmë butonin Touch ID / Power për ta nisur atë për disa sekonda.

Nëse kjo mënyrë e re nuk ju bind, ju gjithmonë mund ta ktheni procesin ata duhet të formatojnë kompjuterin.

 • Ne hapim përsëri terminalin dhe do të duhet të fusim vetëm komandën e mëposhtme:
  • sudo nvram AutoBoot% 03

Ju tashmë i keni të dy opsionet. Filloni automatikisht duke hapur kapakun ose duke shtypur butonin e energjisë. Trueshtë e vërtetë që ky opsion mund të jetë zhgënjyes sepse duhet të prisni një kohë të caktuar derisa të fillojë. Por hej, është gjithmonë mirë të kesh të dy opsionet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel dijo

  Unë ndoqa udhëzimet dhe ai u përgjigj me këtë mesazh:

  nvram: Gabimi në marrjen e ndryshores - 'AutoBoot% 00': (iokit / zakonshëm) të dhënat nuk u gjetën

  Cfare bej une

 2.   John dijo

  Unë kisha të njëjtin gabim, komanda ishte e gabuar sepse një karakter mungonte:
  sudo nvram AutoBoot =% 00