Si të pastroni AirPods, AirPods Pro, AirPods Max dhe EarPods

AirPods Pro

Kjo na ndodh të gjithëve. Ne debutuam për herë të parë AirPods tona të dashura dhe të shtrenjta, me këtë objektiv bërthamor kufjet ikonike të Apple, i testuam, shohim që dëgjojnë shumë mirë, që na përshtaten në mënyrë të përkryer në vesh (ose jo) dhe se ia kanë vlejtur aq sa kemi paguar për to.

Dhe kur i nxjerr nga veshi për t'i futur në kutinë e karikimit: Tmerr! Ata janë njollosur nga prej dylli nga veshët! Ti shikon majtas-djathtas në rast se dikush të sheh, i fshin shpejt me gishta dhe i largon duke menduar për një moment se je i vetmi person në të gjithë planetin që ka dyll në veshët e tij...

Të gjitha qeniet njerëzore, në një masë më të madhe ose më të vogël, ne sekretojmë dyll në veshët tanë. Është e nevojshme për t'i mbrojtur ato. Ky dyll përmban kimikate të veçanta që luftojnë infeksionet që mund të dëmtojnë lëkurën brenda kanalit të veshit. Ajo vepron si një mburojë mbrojtëse midis botës së jashtme dhe daulles së veshit.

Dhe kjo është kur ne veprojmë kundër Natyrës dhe vendosim një element të çuditshëm, të bërë prej plastike të bardhë, në vrimat e veshëve tanë për periudha të gjata kohore: AirPods. Epo, e pashmangshmja ndodh. Ose pastroni tërësisht pjesën e brendshme të veshëve sa herë që dëshironi të përdorni kufjet, gjë që askush nuk e bën, ose në mënyrë të pashmangshme do t'i ngopni me dyll.

Dhe nëse ditët kalojnë, dhe në nxitim, nuk i mbani mend ose nuk keni kohë t'i pastroni sa herë që i hiqni nga veshët, në fund do të ndaloni së dëgjuari muzikën tuaj të preferuar me kthjelltësi. të ditës së parë. Dhe nuk është se jeni të shurdhër, as nuk i keni të dëmtuara, është se ju thjesht është koha për t'i pastruar ato. Le të shohim se si ta bëjmë atë pa i dëmtuar ato.

AirPods Pro

Rezistenca zyrtare ndaj ujit e AirPods dhe AirPods Pro është vetëm djersa dhe spërkatjet. Që ju e dini.

Çfarë thotë Apple se mund të bëni

Apple ka në faqen e saj të internetit një faqe mbështetëse ku rekomandon çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet të bëni kur pastroni kufjet. Ne do të bëjmë një përmbledhje të tuajën indikacionet.

 • Për plastikën e bardhë të guaskës së brendshme AirPods dhe kutinë e karikimit të saj, mund të përdorni një pecetë të njomur në alkool etilik në 75%.
 • Nëse jo, thjesht me një leckë të lagur ujë, dhe thajini me një leckë tjetër pa garzë.
 • Për AirPods Max, përdorni një leckë të lagur pak me ujë të rrjedhshëm dhe thajeni me një leckë të butë, të thatë dhe pa garzë.
 • Për të pastruar jastëkët e veshit AirPods Max, hiqni ato nga kufjet dhe lagni një leckë në një solucion prej 5 ml detergjent të lëngshëm rrobash në një gotë me ujë. Fërkojini dhe thajini mirë.
 • Pastroni grilat e mikrofonit dhe të altoparlantëve me një shtupë pambuku thatë.
 • Eliminoni mbeturinat e lidhësit vetëtimë me një furçë të pastër, të thatë, me qime të buta.
 • Nxirrni gomat nga AirPods Pro dhe vendosini nën rubinet. Vetëm me ujë. Thani mirë para se t'i vendosni përsëri.

Dhe çfarë nuk duhet bërë

 • Mos përdorni peceta me alkool për pastrim rrjetet nga altoparlantët AirPods.
 • Mos përdorni produkte që përmbajnë zbardhues as peroksid hidrogjeni.
 • Shmangni lagjen e hapjeve. Që asnjë lëng të mos hyjë përmes tyre.
 • Mos zhytni AirPods ose AirPods Pro nën ujë.
 • Mos e vendosni AirPods Max nën rubinet.
 • Mos u mundoni t'i përdorni derisa të jenë tharë plotësisht.
 • Mos vendosni asgjë në portat e ngarkimit.
ujë

As mos mendoni të vendosni AirPods tuaj nën ujë. Lërini këto teste për YouTubers të çmendur.

Rekomandimi ynë

E gjithë kjo teori që na shpjegon Apple është shumë mirë të dihet, për të mos bërë asnjë gabim, por ne do të shpjegojmë në një mënyrë më praktike se si t'i mbajmë kufjet tona Apple në gjendje perfekte.

Për Rast e jashtme e bardhë e AirPods, mund të përdorni një leckë të thatë, ose më së shumti të lagur lehtë me ujë ose alkool. Fërkojini dhe thajini menjëherë, duke shmangur lagimin e grilës së altoparlantit, pasi nëse e bëni këtë dhe ka dyll të grumbulluar, mund të formohet një pastë dhe të grumbullohet në vrimat e vogla të grilës, duke u bërë kështu një shqetësim.

Mënyra më e mirë për të pastruar skarën e përmendur është ta bëni atë gjithmonë brenda thatë. Ngjitni një furçë dhëmbësh të thatë dhe kruajeni raftin. Kjo do të bëjë që grimcat e vogla të dyllit të thatë të dalin jashtë dhe ju do ta lini atë të pastër. Nëse e lagni, do të keni problem. Ju gjithashtu mund të përdorni stuko tipike "Bluetac". I gjithë dylli i thatë do të ngjitet në të dhe rrjeta do të jetë shumë e pastër.

Për gomarë të AirPods Pro, hiqini dhe vendosini nën rubinet, vetëm me ujë. I thajmë shumë mirë dhe i vendosim përsëri. Dhe gati. Për jastëkët e veshit AirPods Max, mos luani lojëra me të dhe ndiqni udhëzimet e Apple. I ndani dhe i fshini me një leckë të lagur në një gotë ujë me një lugë çaji sapun të lëngshëm larës. Thaji shumë mirë dhe kaq.

furçë

Kjo është ajo që duhet të përdorni për të pastruar AirPods tuaj: një shtupë pambuku dhe një furçë dhëmbësh.

Pastroni gjithashtu kutinë e karikimit

El kasë karikimi meriton përmendje të veçantë. Mos e lagni për asgjë në botë, veçanërisht duke shmangur që lëngu të futet në të. Më së shumti, nga jashtë, siç keni bërë me plastikën e AirPods. Dhe nga brenda, pastroni me një shtupë pambuku.

Kini shumë kujdes se çfarë vendosni në vrimat ku janë vendosur AirPods. Në sfond, ka dy lidhëse të cilat janë përgjegjëse për kalimin e rrymës së karikimit në bateritë AirPods. Siç e kuptoni, ato duhet të jenë gjithmonë të pastra, në mënyrë që të kenë kontakt të mirë, përndryshe mund të mos karikojnë. Nëse i shihni të ndotura, përdorni një kruese dhëmbësh druri ose një shtupë pambuku të thatë.

Një tjetër pikë kritike është porti vetëtimë. Nëse zakonisht e mbani kutinë e karikimit në xhep, garza mund të grumbullohet brenda portës së veshjeve tuaja. Nuk bën dëm që herë pas here vendosni një kruese dhëmbësh druri për të hequr pushin e thënë me shumë kujdes. Asnjëherë mos vishni asgjë metalike.

Me këto këshilla të vogla mund t'i mbani AirPods tuaj në gjendje të plotë reviste. Duket e pabesueshme se si ndoten nëse i përdorni shumë shpesh, qoftë për shkak të dyllit të veshit, ose për shkak të push e rrobave nga xhepat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.