Si të pastroni cookies Safari në Mac

cookies-fshini

Me siguri kjo është diçka që shumë prej jush tashmë dinë ta bëjnë me Mac-in tuaj ose thjesht po përdorni programe ose aplikacione të palëve të treta që e kryejnë këtë detyrë në një mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë, por është gjithashtu e mundur të bëni këtë fshirje shumë lehtë direkt nga Preferencat e Safarit. Për të gjithë ata që sapo kanë mbërritur në botën e Mac dhe duan të dinë se si të fshijnë cookies Safari në një Mac nuk ka nevojë të instaloni programe të tjera në makinë, këtu e lëmë mënyrën më të lehtë dhe të shpejtë për ta bërë atë.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hyjmë në menu Preferencat e Safarit> Privatësia dhe ne do të shohim të gjitha opsionet e disponueshme që kemi me Cookies:

safari-biskota

Pasi të jemi në këtë menu, ajo që unë këshilloj është që thjesht të fshini të gjitha të dhënat nga faqet e internetit direkt dhe të lini opsionet e tjera pasi vijnë nga Safari Megjithëse edhe pse disa nga këto Cookies mund të na japin një dhimbje koke, pasi që këto cookies ndihmojnë në faqet e internetit që kujtojnë kush jemi dhe cilat janë preferencat tona.

Eliminimi i Cookies nga shfletuesi ynë zakonisht bëhet kur ndonjë nga këto Cookies na jep probleme të një lloji shfletimi ose ngarkimi të skedarëve në rrjet dhe duhet të jetë e qartë që gjithashtu nuk është e nevojshme t'i fshini ato çdo ditë ose t'i shënoni në Safari në mënyrë që t'i bllokojë ato gjithmonë, që atëherë do të jetë koha për të rishkruar të gjitha kredencialet tona në faqet e internetit që më parë kishin ruajtur fjalëkalimet tona ose informacionin e llogarisë sonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.