Si të planifikoni Mac-in tuaj që të mbyllet automatikisht, të rifillojë ose të flejë

Në disa raste, veçanërisht nëse përdorim Mac-in tonë për gjithçka në shtëpinë tonë, ka të ngjarë që herë pas here ta mendojmë këtë duhet të ketë një pushim, sidomos natën, kur pasi ta përdorim, për shembull si një server në internet, harrojmë ta fikim për shkak të nxitimit për të fjetur. Disa ditë më parë ju tregova një artikull në lidhje me aplikacionin Amphetamine, një aplikacion që na lejon ta mbajmë Mac-në tonë zgjuar, duke e parandaluar atë të shkojë për të fjetur kur na nevojitet më shumë, ideal gjithashtu për ta përdorur kur përdorim edhe Mac-et tona si një Serveri Plex. Sot ne flasim për mënyrën se si mund ta planifikojmë Mac-in tonë të mbyllet, të flemë ose të rifillojmë në një kohë të caktuar.

Programoni që Mac-u ynë të fiket çdo natë Përveçse na lejon të kursejmë energji, do të na lejojë të zgjasim jetën e përbërësve që janë pjesë e saj. Këtu ju tregojmë se si mund ta bëjmë atë pa përdorur aplikacione të palëve të treta.

Programoni mbylljen, rifilloni dhe pushoni Mac-in tonë

 • Së pari ne shkojmë në Terminal përmes Spotlight.
 • Në kutinë e kërkimit shkruajmë Economizer. Ne mund të shkojmë në të njëjtin seksion përmes Preferencave të Sistemit dhe duke klikuar mbi Kursyesin e Energjisë.
 • Në dritaren e opsioneve do të shkojmë në këndin e poshtëm të djathtë dhe do të klikojmë në Program.

 • Opsionet për të filluar kompjuterin do të tregohen më poshtë. Ne mund të specifikojmë të aktivizojmë çdo ditë, ditët e javës ose fundjavat dhe në kohën kur dëshirojmë.
 • Opsioni i mëposhtëm na lejon ta fikim kompjuterin, ta pezullojmë atë ose ta rifillojmë. Në këtë opsion mund ta konfigurojmë gjithashtu që të kryejë njërën nga këto tre funksione automatikisht gjatë javës, në fundjavë ose çdo ditë në kohën që specifikojmë.

Pasi të kemi bërë ndryshimet dhe të kemi përshtatur Ekonomizuesin për nevojat tona, klikoni në Prano.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Enrique "codigoSUR" GS dijo

  E vërteta është se nganjëherë Apple shkon nga minimalism me opsionet në konfigurimin e saj, është mirë që të jetë në gjendje për të programuar këto mbi dhe jashtë, por opsionet nuk janë shumë, për ata që kanë nevojë për diçka më shumë unë ju rekomandoj që të provoni iBeeZz, ju mund të programojë në, jashtë, në letargji, zgjim, në kohë të ndryshme të ditës, shumë herë nëse dëshironi, dhe plane të ndryshme për ditët e javës ose fundjavat. Nuk e di nëse është më e kompletuara por mendoj se është e vetmja që kam parë të ngjashme për MacOs. Ah, funksionon pa probleme për vite me radhë dhe natyrisht edhe në Sierra.

  https://ibeezz.com

  1.    Francisco Fernandez dijo

   Epo ... Më keq, ne jemi ata prej nesh që përdorim Windows në ditët tona, sepse edhe pse disa programe na japin mundësinë të fikemi në fund, shumica nuk e bëjnë. Nëse duam të bëjmë të gjitha këto gjëra duhet të konfigurojmë sistemin me një seri kodesh teksti ose të instalojmë një program. Ju mund të thoni se nuk ka asnjë mënyrë vendase për ta bërë këtë. Të gjitha të mirat.