Si ta bëni kontrollorin OS X të mësojë një fjalë

tastierë

Kjo është një temë që mund të jetë interesante dhe që disa përdorues do ta vlerësojnë pasi të kenë luftuar gjithmonë me korrigjuesin e Mac-ut bëj që drejtshkruesi të mësojë një fjalë të OS X tonë, ajo që duhet të bëjmë është padyshim që të aktivizojmë korrigjuesin. Për këtë është kaq e thjeshtë se si të shkosh Preferencat e sistemit> Tastiera> Teksti dhe zgjidhni opsionin për të korrigjuar automatikisht drejtshkrimin.

Pasi ta kemi aktivizuar këtë opsion, duhet të fillojmë vetëm të shtojmë fjalët që duam në fjalor në mënyrë që të mos i heq pëllumbat në fjalë të shkruara gabim. Kjo është në thelb që vija e kuqe do të ndalet së shfaquri poshtë saj ose në disa raste kur kemi aktivizuar korrigjimin automatik, do të ndalojë së bërëi atë.

Hapat janë shumë të thjeshtë dhe kjo është arsyeja pse ne nuk do të zgjasim mënyrën për ta kryer këtë detyrë shumë. Bëhet fjalë për zgjedhjen e fjalës që duam të shtojmë dhe klikimin me tastin e djathtë të miut ose faqes sonë. Pasi të jemi zgjedhur, duhet të gjeni opsionin «Mësoni një fjalë» që shfaqet dhe klikoni mbi të:

mësoj-fjalë-1

Pasi të kemi klikuar mbi të nuk duhet të kryejmë më asnjë hap tjetër. Kur e rishkruajmë fjalën në një tjetër tekst, dokument ose të ngjashëm, korrektori ynë nuk do ta shënojë më atë si të munguar. Ky është një mashtrim i vogël por interesant për të shmangur që kur përdorim kontrollin në OS X të tregojë mungesë në atë fjalë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.