Si të sinkronizoni pajisjet iOS me Wifi-Sync, në Mac-in tonë

iTunes-11CapturaDePantalla-2012-11-29-a-las-19.13.37.PNG

Sinkronizimi përmes rrjetit Wi-Fi të pajisjeve iOS është një mënyrë e mirë për të sinkronizoni të gjitha të dhënat, imazhe, muzikë, etj. pa pasur nevojë të lidhni kabllon e pajisjes me Mac-in tonë, për këtë na duhet vetëm iOS dhe një Mac ose PC.

Në këtë artikull, ne do të shohim se si zgjidhin problemet e mundshme që mund të kemi kur duam të sinkronizojmë të dhënat me wifi në Mac-in tonë, duke ndjekur disa hapa të thjeshtë mund të përfitojmë nga kjo mënyrë efikase e transferimit të të dhënave midis pajisjeve Apple; Në rast se nuk funksionon për ne ose kemi dyshime se si ta bëjmë, sot do të shohim zgjidhjet e mundshme.

Kjo është një nga tiparet më të mira të iOS, sinkronizimi përmes rrjetit tonë Wi-Fi, i cili, siç sugjeron emri i tij, na lejon të sinkronizojmë të gjithë përmbajtjen si të dhëna, imazhe, muzikë, etj., Nga dhe në një iPhone, iPad ose iPod touch në një kompjuter me iTunes të instaluar, të gjithë pa e lidhur pajisjen duke përdorur kabllon USB.

Sigurisht, ky funksion është i dobishëm vetëm kur jemi duke punuar në të njëjtin rrjet wifi, por duket se disa përdorues kanë ndonjë problem për të sinkronizuar me këtë metodë ose sepse pajisja refuzon të shfaqet në iTunes tonë ose sepse ajo zhduket menjëherë pasi të përpiqen të sinkronizohen. Zgjidhja që paraqesim më poshtë për të zgjidhur këto probleme është shumë e thjeshtë dhe zakonisht funksionon në shumicën e rasteve.

Para se të fillojmë, duhet të bëjmë sigurohuni që tashmë e kemi të aktivizuar sinkronizimin me iOS përmes wifi dhe mund ta shohim këtë në skedën «Përmbledhje» të iTunes tonë, në fund të ekranit:

wifi-sinkronizimi-2

Arsyeja kryesore pse sinkronizimi ynë pa tel nuk funksionon zakonisht është sepse kjo kuti nuk ishte kontrolluar në iTunes. Kjo duhet të bëhet vetëm një herë dhe pastaj do të shënohet përgjithmonë (derisa ta përcaktojmë përsëri), por duhet ta bëjmë shënojeni atë veçmas me secilën pajisje iOS që duam ta sinkronizojmë përmes wifi.

Epo tani le të shohim zgjidhjet e mundshme e gabimit, në rast se i kemi të gjitha sa më sipër dhe akoma nuk po funksionojnë.

Sinkronizimi Wi-Fi nuk shfaqet në iTunes

Zgjidhja kur sinkronizimi pa tel nuk funksionon për ne dhe pajisjet nuk shfaqen në iTunes, është pothuajse gjithmonë procesi i vrasjes Ndihmësi i pajisjes mobile Apple, si në OS X ashtu edhe në Windows.

Detaje të hapave që duhet të ndiqni, për Mac OS X:

 • Ne mbyllim iTunes
 • Ne fillojmë "Monitorin e Aktivitetit" (gjendet në / Aplikime / Shërbime /)
 • Përdorni kutinë e kërkimit në këndin e sipërm të djathtë dhe shkruani "AppleMobileDeviceHelper"
 • Ne zgjedhim procesin për ta eleminuar dhe klikojmë në butonin e kuq «Dil nga procesi»
 • Ne dalim nga Monitorimi i Aktivitetit dhe pastaj fillojmë përsëri iTunes wifi-sinkronizimi-3 wifi-sinkronizimi-1

Me këto hapa të thjeshtë, iDevice ynë do të shfaqet në iTunes i pasqyruar dhe ne mund ta përdorim këtë metodë dhe të përfitojmë nga avantazhet e ofruara nga sinkronizimi përmes Wifi.

Më shumë informacion - Flutter, kontrolloni aplikacionet Mac me gjeste


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Antonio Mielgo dijo

  Itunes i azhurnuar të hënën e kaluar, ose të martën dhe ai proces nuk shfaqet as në monitorin e aktivitetit. Kontrolloni kutitë e sinkronizimit për WIFI si për Iphone ashtu edhe për Ipad. Gjeni pajisjet kur dëshironi.
  Diçka që ndodh gjithashtu është se, kur unë jam me Iphone, Ipad dhe Imac në të njëjtën tryezë, ose telefonin ose tabletin, ata humbin lidhjen WIFI. Gjërat për të cilat unë përfundova i ngopur me Windows dhe PC dhe që gjithashtu kanë filluar të ndodhin me Apple.

  1.    Louis Padilla dijo

   Duhet të keni diçka që nuk shkon me rrjetin lokal ose me pajisjet tuaja. Unë gjithmonë punoj me iPad, iPhone dhe iMac në të njëjtën tryezë dhe nuk kam probleme me WiFi.
   Louis Padilla
   luis.actipad@gmail.com
   Lajmet e IPad

 2.   SchizoBoy dijo

  Ashtu si shumë shënime të tjera nga Jordi Giménez, artikulli është marrë fjalë për fjalë nga OSXDaily pa përmendur as burimin. E shtoj, sepse "i sigurt" ka kaluar: http://osxdaily.com/2013/02/17/wi-fi-sync-not-working-fix-ios/

  1.    Louis Padilla dijo

   Ndërsa ju përgjigja në një artikull tjetër në të cilin keni bërë të njëjtën "akuzë", nëse një artikull punohet nga fillimi deri në fund nga vetvetja, nuk e shoh arsyen pse duhet përmendur ndonjë burim. Kapjet krijohen nga redaktori, teksti është i tij ... a duhet t’i shtojmë si burim të gjithë artikujt që gjejmë në internet me të njëjtën temë?

   1.    SchizoBoy dijo

    Thjesht nuk më duket etike të mos i jap njohje blog-ut nga i cili, qartë, mund të shihni se nga ka ardhur artikulli. Në të vërtetë ka shumë tema të ngjashme në internet, por siç them unë, është e zakonshme të shohim se si shfaqet në OSXDaily dhe pak më vonë (orë ose disa ditë), në këtë blog gjithmonë nga i njëjti autor. Si shembull, e njëjta hyrje, ajo e OSXDaily është nga 17 shkurt, dhe ajo e Jordi Giménez, nga 18 o Shumë rastësi, nuk mendoni? Kjo është arsyeja pse unë thjesht po them, si një rregullt në I'm From Mac për muaj me radhë, që nuk kushton asgjë për të cituar burimin kur e përdorni qartë atë vazhdimisht për shënimet që nënshkruani në emrin tuaj.

    1.    Louis Padilla dijo

     Unë nuk ndaj mendimin tuaj, nëse një artikull është bërë nga unë, me imazhet e mia dhe tekstin tim, nuk kam pse të citoj ndonjë burim. Siç është normale, gjithçka shpjegohet në internet. Sigurisht që ka artikuj të tjerë të botuar para OS X Daily që shpjegojnë të njëjtën gjë. Nuk do të ishte etike të bëhej një kopje ngjitëse, ose të përdoren imazhet e tyre pa përmendur burimin, por nuk po flasim për këtë, artikulli është krejtësisht i ndryshëm, ata kanë vetëm temën e përbashkët.
     Louis Padilla
     luis.actipad@gmail.com
     Lajmet e IPad

  2.    Jordi Gimenez dijo

   Unë tashmë thashë atë që kisha për të thënë në komentin tuaj të ngjashëm me këtë, faleminderit për kontributin tuaj në tutorial.

   Një përshëndetje

 3.   Eduardo dijo

  Dikush mund të më ndihmojë të sinkronizoj telefonin tim I 6 me meloditë e mia? Unë shtyp Zbato ose Sinkronizo dhe më thotë që kompjuteri nuk është më i autorizuar. Shkoj në dyqan dhe e autorizoj. Më thotë se është i autorizuar. Rinisni I Meloditë. Rindizni kompjuterin. Provojeni përsëri.
  E njëjta. "Kompjuteri nuk është më i autorizuar ...", etj. Unë i drejtohem Ndihmës I Tunes, Apple, I Phone ... dhe asgjë. Si joefikase dhe e padobishme si kurrë më parë.
  Thanks in advance